Bravo 1.8 16v GT - čudno radi na plin

Autor zvrk, 23 Rujan 2009, 00:23:34

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

zvrk

znači, plin sam ugradio prije manje od 2 mjeseca i do sada prešao oko 7000km...

ima direkciju i sustav je DT Gas..(poljski)

kad je ugraÄ'en sve je bilo za 5. i izmjenjene su svjećice i stavljene 4 nove Denso Iridium zbog toga jer mi je pucao na auspuh.

pucanje je u početku prestalo, ali se sad opet pojavilo i jako nemirno radi dok je hladan (wrc zvuk) i slabo vuče...

kad se zagrije, malo doÄ'e k sebi ali čim promijenim tempo vožnje on opet zatrokira..

npr. gradska vožnja, nakon 50km se primiri (ali i dalje slabo vuče), i odem na zaobilaznicu i vozim se prosječno 120 km/h i kad se ponovo spustim u grad, opet mu treba nekih 30-ak km da se smiri...

sad kad bi ga recimo stalno vozio na plin po gradu 2-3 dana, on bi se smirio i priviknuo i tu i tamo bi možda puknuo na auspuh i malo nemirno radio na leru kad je hladan, ali općenito bi bilo ok...

ali recimo da mi nestane plina i da se vozim na benzin nekih 3-4 km i doÄ'em do plinske pumpe i natočim plin i krenem...

...i opet sve po starom....opet mu treba privikavanje...

neznam, ak su bobine, kaj nebi trebao to osjetiti i na benzinu? Jer na bengi on leti ko zmaj...vuče nenormalno kao nikad do sad...vjerojatno radi novih svjećica i čistog filtera za zrak...

jel se može bobina ispitati nekim instrumentom pa da mu pokaže da ne valja?

jer majstor mi je prvo rekao da je do svjećica i to sam rješio...sad govori da je do bobine...al to svima govori....

jel moguće da je krivo poštelana smjesa? injektori su novi, za taj model točno, točim samo najbolje gorivo i stvarno pazim taj auto...

čak mi se dogodilo jučer da mi je ujutro na leru poskakivao cajger na okretaljki izmeÄ'u 900 o/min do 1400 o/min...kao da lagano dodajem gas u razmaku svake sekunde...i onda kad mu daÅ¡ jači gas se smiri....pa opet počne nakon nekog vremena...

ali kad se zagrije onde ne skače....

eto, malo sam odužio i zagnjavio vas sa čitanjem, ali se nadam da nisam bio prenaporan za vaše oči... ;)


mikeg20

Imamo isti motor, samo kaj moj ima 65 000 km odraÄ'enih na plin. Na benzin se ne vozim-na bengu ga grijem samo na mjestu i kad prebaci na plin krećem. Po svim raznim teorijama, moji benzinski injektori bi trebali biti tak začepljeni da bi im taloge trebalo čekičem razbijati.
ALI niš od toga, hladan na benzin radi mirno, ne trese se, lovi gas normalno-rekoh točim 100 oktana

Na plin kad prebaci-to je na 35 stupnjeva, kazaljka se taman pomakla s minimalno položaja, lovi gas normalno, ne cuka, ne trokira , ne trese se itd.

Kad jedna od bobina krepa, auto radi na 3 cilindra, meni kad je krepala napol, auto je normalno radio dok nisam stisnuo jače gas, onda je trokirao i zacukavao kod ubrzanja, na leru niš- i to i na benzin i na plin

Bobina je transformator sa dvije zavojice i lako se ispita ispravnost-ja imam doma rezervnih za svaki slučaj

Ti očito imaš problema sa loše podešenim plinom-ako ti na benzin u svim režimima radi normalno.
Odi kod ovih koji su ti to ugraÄ'ivali i reci im nek to slože kak se spada

Max Abarth

složio bi se sa gornjim..

uz malu napomenu...

nedaj da te šetaju od plinskog do mehaničarskog servisa jer im je to običaj...

uvijek prebacuju krivnju na benzin.. ili obratno

plin je takav da je puno više osjetljiv na nepravilan rad motora

ono Å¡to se na benzinu ne primjeti i ne smeta pri radu zna na plinu zezati


moj ti je savjet da prvo pogledaš kod mehaničara rad na benzinu i to ako ima eko tester još bolje


kad u mehaničara uvidiš da je sve ok tada odi do onih koji su ti ga ugradili te zatraži da ponovno sve prekontroliraju te slože mapu ponovno


zvrk

ok, hvala puno...tako ću i napraviti...

najviše me buni to što sad radi na plin normalno (nakon par sati rada u jednom režimu vožnje on se unormali i sve radi ok),

ali čim mu promijeniš ili režim vožnje ili ga prebaciš na bengu, pa opet vratiš na plin...on se opet zblesira neko vrijeme...

sad sam ga upalio ujutro dok je bio hladan i malo me zezao (cukanje, trokiranje) ali nakon Å¡to je dostigo radnu temp. se primirio.

nekako logički razmišljam...ako mi je do loše podešene smjese...zar nebi onda stalno imao problema sa plinom? cukanje, trokiranje, pucanje na auspuh, nemiran rad na leru, gubitak snage...

sve mi vuče na elektroniku...

majstor se drži svog postulata da auto mora biti u savršenom stanju .

(u odličnom u najmanju ruku) da bi radio na plin dobro, jer su stariji auti osjetljiviji na plin od novijih...

u redu...možda je on imao takvih iskustava i vjerujem da je to istina ali ne treba auto biti savršen, treba samo biti ispravan

i svi govore da treba neko vrijeme da se auto privikne na plin...i to je možda istina ali to vrijeme je prošlo kod mene..

prvo mi je rekao za svijećice i to sam promijenio jer je imalo smisla i bio je u pravu..

sad mi govori za bobine, i to je u redu jer simptomi ukazuju na to, ali kad mu sad kažem da nije do toga, očekujem da on spoji komp i provjeri sve ispočetka dali je u redu, i da pokaže malo volje za riješit problem, a ne prebacivanje krivnje na benzin..

vjerujem da je moj majstor odličan i dobar, i da će tako i napraviti jer mu je stalo da mu mušterije budu zadovoljnje jer će mu to

u konačnici donijeti još posla..što od mene..što od drugih ljudi kojima ću možda ja nega preporučit.

eto...nadam se da ću ovaj tjedan uspjet otići do njega i da ćemo probati rješiti problem pa vas izvjestim kako je bilo.

thx svima na savjetima  :good:

mikeg20

Pucanje na auspuhu ti je siguran znak loše smjese tj omjera goriva i zraka. Dok je hladan, plinske dizne nemaju dovoljno dug impuls otvorenosti pa mu izgleda fali plina jer dok je motor hladan-što ECU zna preko senzora temperature-dizne su duže otvorene i kut paljenja se po potreba malo pomakne. Kad se motor zgrije, opet se skrati interval otvorensti dizne-a pošto plinski ecu kopira samo impuls za otvaranje dizne, ali ne i duljinu njegove otvorenosti-ako se ne varam-duljina otvorenosti plinske dizne se štela na plinskom ECU-u, tak sam bar ja videl na svom autu dok je štelal plin na kompu-ima opcija duljine otvorenosti dizne u milisekundama.
Max ispravi me ak sam u krivu

zvrk

znači...trebalo bi mu u opcijama plinskog Ecu-a povećati otvorenost dizne u ms, dok je motor hladan....ak sam dobro razumio?

dali mu je možda loša smjesa zbog toga što imam otvoren usis zraka? Ja neznam kak majstor štela mapu? Jel ima već gotove mape za taj motor pa ih samo kopira ili...?

znam da spoji komp na plinski ecu i u vožnji korigira opcije na kompu pa nebi trebalo biti problema zbog drugačijeg usisa...ali...

da znam reći majstoru na kaj da obrati pažnju...makar bi on to trebao znati žmirečki...ali volim znati kaj se dogaÄ'a i biti upućen...

thx mike...čekam maxa da potvrdi..  :good:




mikeg20

Velim, tak sam je to shvatio-al TO bi trebao znati i znati podesiti onaj tko ti je ugraÄ'ivao plin.
Nema veze otvoren usis-ECU kompenzira više zraka kojeg izmjeri na tvom motoru preko mjerača protoka zraka i poveća količinu goriva-jednio ak si stavljao otvoreni usis NAKON ugradnje tj- štelanja plina.

Plin se štela na mjestu u vožnji sa laptopom-jer nije u svim režimima vožnje isto, tj. nema gotovih mapa koje bi imao i da rade na svim motorima isto.

Pa kakav je to majstor kojemu moraš objasniti kaj da ti štela na autu-ODMAH promijeni majstora.

Inače, ak niÅ¡ ne rijeÅ¡iÅ¡, preporučam ti čovjeka koji ima TIDALA servis u Zaboku, to ti je 50-tak km od ZG-a i koji je apsolutni stručnjak za podeÅ¡enja ne samo plina, nego općenito sustava ubrizgavanja, fergazera itd jer ima prave ureÄ'aje-a osim toga se i plinom bavi, mnogi idu k njemu i iz daljnih dijelova RH-ne znam njegov broj, al mislim da troginić zna

zvrk

ok...ma majstor je ok zasada....nadam se da mu neću morati niš govoriti...to ja volim znati više za sebe ak slučajno ode nekaj u krivom smjeru
javim se kad se vidim sa majstorom...

neću više ništa pisati...dok ne riješim jer sam postao dosadan sam sebi...

fala svima...a ak ne uspijem rijeÅ¡iti javim se za taj servis u zaboku  :good:

pozz


tipo 1.7d

je li mguće da je plinski ECU krivo spojen tako da se resetira gašenjem auta ili prebacivanjem na benzin?

igor-031

Spominješ da si mjenjao svjećice i filter zraka poslje ugradnje plina.Ako ti je mape postavljao sa starim filterom koji je eventualno bio više prljav,mapa mu sada nije dobra,jer je protočnost filtera zraka većaa samim time nije dobra niti smjesa.Slobodno odi da ti ponovo poštela mapu.

zvrk

Citat: tipo 1.7d  u 24 Rujan 2009, 18:19:12
je li mguće da je plinski ECU krivo spojen tako da se resetira gašenjem auta ili prebacivanjem na benzin?

neznam...pitat ću ga..

zvrk

Citat: igor-031  u 24 Rujan 2009, 18:40:19
Spominješ da si mjenjao svjećice i filter zraka poslje ugradnje plina.Ako ti je mape postavljao sa starim filterom koji je eventualno bio više prljav,mapa mu sada nije dobra,jer je protočnost filtera zraka većaa samim time nije dobra niti smjesa.Slobodno odi da ti ponovo poštela mapu.

samo su svjećice mjenjane poslije ugradnje....fliter tj. gljiva je bila na autu prije...

a svjećice sam stavio te iridium jer navodno bolje pale smjesu plina i zraka jer bacaju jaču i stabilniju iskru a plin je teže zapaljiv nego benzin...tj. ima veći broj oktana

očigledno je da auto i dalje ujutro dok je hladan trokira i češće smjesa detonira što se čuje na auspuhu...

Max Abarth

uh.. ah...

sad tek sve pročitao

onaj dio sa mili sekundama mi nije baš točan

ecu motora je podešen da brže ili sporije otvara dizne ovisno o doziranju gasa, ne o temperaturi motora

za to je zadužena klapna koja smani protok zraka dok je hladno, to jest simulira stari čok koji se nejkad davno potezao na sajlu koja je zatvarala klapnu

tada bi na karburatoru brže gorivo dolazilo jer bi ga podtlak motora jaće vukao

danas je to riješeno tako da čim eletronski čok zatvori klapnu, poraste i broj okretaja motora jer mu treba više goriva


jednom sam na stilu promatrao klapnu, upalim ga i ona skorto skroz zatvorena, okretaji na 1200

zagrijavanjem motora se klapna otvara, a okretaji padaju


tako da mi ova teza o povećanju milisekundi ne drži vodu


nego ako ti cuka na plin ujutro na hladno neka ti majstor podigne razinu temperature na kojoj se pali plin, meni je na 38 C

odi s majstorom štelati mapu, vozikajte se okolo dok se krivulje ne podudare najbliže što mogu pa javi

zvrk

hm...da...

kad bi on cukao samo ujutro, to bi bilo to...ali...

on cuka i kad se zagrije na rad.temp. , a prestane cukati tek kada se voziš neko vrijeme (cca 50-ak km) u ISTOM režimu vožnje...

čim promijeniÅ¡ režim vožnje, ili recimo voziÅ¡ na benzin neko vrijeme pa se opet vratiÅ¡ na plin, on opet cuka dok ne proÄ'e neko odreÄ'eno vrijeme...

očigledno se nešto za vrijeme te iste vožnje poštela i auto proradi kak treba...

a ja neznam kaj...

meni ti prebacuju na plin kada ispuni ova 3 uvjeta....

-5 sekundi rada na benzin
-2000 o/min (nekad ga prebaci i prije)
-35 C

čim doÄ'em do majstora, obavezno idemo na vožnju uz spojen komp....

thx svima joÅ¡ jednom..  :good: