lampica akumulatora svjetli u leru dok ne stisnem gas preko 1500 rpm

Autor allenp, 28 Rujan 2014, 12:34:03

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

allenp

normalno mi puni kad stisnem gas, dotad ne puni.
znači upalim auto lampica svijetli, alternator ne puni, mrvicu je brži rad motora jer se manje napreže.

dok ne stisnem gas lampica će svijetliti, kad stisnem prvi put preko 1500rpm ugasi se, promijeni se zvuk motora, alternator normalno puni i dalje sve radi. kad sam nakon toga u leru i dalje puni.

to se dešave nepogrješivo svaki put otkad sam auto kupio prije godinu dana. inače je sve ok s njim ali mi ide na živce.

prije tjedan dana sam promijenio akumulator i oba remena od alternatora i servo pumpe volana (tek toliko jer sam i nju morao skidati da bih izvadio alternator).

alternator sam odnio na reparaturu i bio sam s likom dok ju je radio, promijenio je oba ležaja, četkice su odlične, iznutra sve izgleda ok, na diodnom mostu, ako je to ono što se vidi s unutrašnje strane, nema nikakve greške, ništa ne izgleda odlemljeno niti potrgano.

za regler je lik rekao da je ok.

on ima vanjski akumulator i žaruljicu na koje je spojio moj alternator kako bi ga ispitao, zavrtio ga je običnom bušilicom na nekih 500-600rpm i njemu tako odmah gasi lampicu, nema nikakvog problema vani.



problem je meni bio isti i sa starim i sa novim remenom i sa zategnutim jače i slabije, remen nije problem i ne proklizuje, sto posto.

što može biti?

alternator nije problem, remen nije problem, lampica mi radi?

Boban

Ista stvar se dešava i kod mene na kombiu od firme (Ducato 2.3jtd 2003.god) pa me baš zanima što može biti.
Ex Punto mk2 1.2 ,ex Mazda 626 redizajn 2.0 DITD,ex Lancia Lybra 1.8 benzin+plin, sada Mercedes S204 2.2 200 CDI

franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

vlatko11

Provjeri si u instrument tabli sjedi li žaruljica kontrole punjenja dobro.Ima li možebitne koroziije na samoj žaruljici i njenom dosjedu na ploču table,dali su konektori table čisti i prilježu li dobro.I da,vidi dali je sama lampica kontrole snage 2W.Vidi dali ona tanka žičica dobro sjeda na alternator i sama žica dali je ok.
A nebi bilo zgoreg da probaš uzet drugi regler i probat s njim dali se isto dešava.

tipo 1.7d

probaj sacekati još 10-15sec. kad se ugasi lampica grijaca pa onda upali

allenp

Citat: vlatko11  u 28 Rujan 2014, 14:37:31
Provjeri si u instrument tabli sjedi li žaruljica kontrole punjenja dobro.Ima li možebitne koroziije na samoj žaruljici i njenom dosjedu na ploču table,dali su konektori table čisti i prilježu li dobro.I da,vidi dali je sama lampica kontrole snage 2W.Vidi dali ona tanka žičica dobro sjeda na alternator i sama žica dali je ok.
A nebi bilo zgoreg da probaš uzet drugi regler i probat s njim dali se isto dešava.
skidao sam lampicu nekoliko puta, na ploči mi sve izgleda u redu ma da je malo teško detaljno vidjeti kad moraš glavu zavlačiti u taj mračni prostor iza table kad je nakreneš da bi izvadio lampicu.
ne znam je li 2W, ali trebala bi biti pošto izgleda kao svaka druga i tako i radi i svijetli. ni jače ni slabije.

ali meni nije jasno, kakve veze ima kontakt i sa tablom i sa alternatorom, ako je sve u redu čim se prvi put stisne gas preko 1500rpm?

zašto onda kad padne rpm ispod 1500 drugi put ne zasvijetli lampica opet?

nema mi to logike da ima veze s kontaktom.

isto tako, kad je alternator isproban na stolu, zavrtio ga bušilicom na 500-600rpm, odmah je ugasio lampicu bez pardona i oklijevanja, svaki put....

dakle on bi trebao sam po sebi biti 100% ispravan, ne?

ali što onda može biti?

vlatko11

Alternator dobiva pobudu za punjenje preko lampice u tabli. Inače,standardna sijalica je 1.2W,a ta u kontrolki punjenja je 2W. Razlika je mala da bi vidio okom jačinu svijetla. Ako je 1.2W onda alternator odmah ne dobije dovoljno struje da sam započne proces punjenja nego ga moraš malo zavrtiti da počne a nakon toga radi sve ok,i na leri i svakako dok ne ugasiš auto i na sljedećem paljenju opet ga moraš zavrtiti jače.
Nebaljezgam gluposti,to sam imao na svom Tipu slučaj. Kod mene bilo tako.

allenp