Punto mk2-zamjena senzora položaja volana

Autor Mike20, 24 Svibanj 2015, 09:00:03

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mike20

Nedavno sam po drugi puta to radio, pa da malo to pojasnimo kak to ide. popravak kvara u servisu mislim da košta 1500+ kuna, po oglasniku ih ima u ponudi po nešto manjoj cifri.

Simptomi su da isključuje volan kad se smota u neki položaj, bilo na mjestu, bilo u vožnji, ak se tak vozi jedno vrijeme, počne volan vibrirati, al ne u vožnji samo nego i na mjestu-u vožnji trese drugačije nego kad gume nisu balansirane, više je to zujanje uz vibraciju, dijagnostika naravno pokaže grešku senzora

Sam senzor se da nabaviti za 600tinjak kuna, ja sam ovog uzeo:

http://www.ebay.com/itm/121461528931?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ak ima gdje jeftinije, slobodno nek stavi link. Ja sam se odlučio za ovoga jer je došao za par dana na kućnu adresu. NITI JEDAN od tih senzora nema Fiatove oznake, svi su Made in Mexico ili piše samo Mexico



Prije zahvata OBAVEZNO otpojiti kleme akumulatora. Izvadi se ključ iz brave i okrene volan dok ne blokira, najčešće skoro u srednjem položaju, može biti i vrlomalo zakrenut-nebitno, naravno kotači ravno

Nešto sam slikao, nešto ne pa ćemo probati objasniti.

Prvo treba skinuti volan, iza su imbus Å¡rafi 5mm, 3 komada, kad se njih skine, ide srediÅ¡nji dio volana sa airgabom van, a da bi se skorz skinuo, treba od iza airbag otpojiti-ima plastični osigurač Zeleni konad plastike koji strÅ¡i sa konektora)  koji se plosnatim Å¡rafcicerom podigne i utikač airbaga ide van.



Onda se otpoji konektor prekidača trube, skine plastična/gume zaštita ispod koje je matica 24 koja se odšrafi.

Volan se skine da se malo mrda gore-dole, lijevo desno.


Zatim se odšrafi donja plastika ispod volana-4 imbusa 3mm, polako skine jer ima kopče s kojim je spojena sa gornjom manjom plastikom ispod satova, jer ak popucaju bočne kopče, plastike više nebude spojena i zijevalo bude na spojevima.

Gornja manja plastike ima 2 imbusa bliže gonjem dijelu osovine volana


Nakon toga, sa stražnje strane ručica prekidača svjetla i brisača nalazi se šraf, imbus 5mm, koji se odšrafi da se mogu ručice izvaditi, otpoje se konektori sa njih i skinu kabeli sa nosača, moramo i otpojiti čitač koda kod bravice-ili samo konektor ili cijeli plastični prste što je lakše, paziti da se ne strga njegova plastike.



Skinemo plastičnu kopču koja drži ovu crnu tkaninu-gore lijevo



Sada je vidljiv cijeli sklop servo volana.



Skinemo ovaj crni komad lima ispod motora servo, 3 Å¡rafa 10mm



Dole kod papučica, osovina volana se spaja na letvu volana preko malog kardanskog zgloba, tu je šraf 13 koji se odšrafi i malo se podigne taj dio sa jačim šrafcigerom ili nekom polugom da se odvoji od letve.




Otpojimo el. konektore na ECU serva.

Cijelo volan drže 4 šrafa tj. matice 13, njih skinemo i kompletan volan ide van, malo ga pridržati dok se šrafi popuštaju-i cijeli sklop ide van.

Paziti da osovina negdje ne zapne za kabele kod izvlačenja









Kad skinene sklop volana, stavite ga na stol da je ECU odozdo i u tom položaju sve raditi da se ne vrti i rotira cijeli sklop, da se nešto krivo ne montira. Iako je na slikama vidljivo da je skorz skinut donji dio osovine sa kardanom, za to nema potrebe jer ne smeta

Senzor položaja volana se nalazi u metalnom kučištu, na dijelu gdje žuti kable izlazi iz njega.

Skinemo 4 šrafa koji drže taj dio zajedno-iako su šrafi sa zvjezdastom glavom, skinu se bez problema sa malo šesterokutnom gedorom 8.

Kad to odšrafimo, odmaknemo taj komad željeza sa nosačem ECU-a

DA bi otvorili dio u kojem se nalazi senzor, treba lagano plosnatim kučiÅ¡tem odvajati do prednji dio osovine volana sa bravicom se iskoči van-to je ovaj "hrÄ'avije" obojan dio:



Ispod plastičnog poklopca, koji se skine, nalazi se senzor položaja volana.







Vide se oznake na senzoru u kojem se položaju nalazi montiran, znači u zaključanom nultom, središnjem položaju volana oznake NISU poklopljene





Prerežemo plastičnu vezicu koja drži kabele.

Ispred senzora je zeter tj. osigurač koji ga drži na mjestu, izvadi se plosnatim šrafcigerom.

S nekim L komadom limića ili tvÄ'e žice, zahvati se s jedne strane, s druge strane se primi za dio gdje idu žice van i potegne prema sebi da se skine sa osovine-ak gledamo sa strane osovine volana gdje dolazi sam volan.

BITNO!!!

Novi senzor dolazi zakočen malom kvačicom u nultom položaju, kvačica se skine.
Najsigurnije je monitrati na način da gledamo osovinu volana odozgo.

Kad skinemo kvačicu, morat ćemo središnji dio senzora volana ZAROTIRATi ULIJEVO je je na njemu "zub" koji sjeda u utor na osovini volana.



AKo senzor zarotiramo UDESNO, volan neće raditi, kad se sve spoji nazad, i upali auto, volan će se smotati sam ful udesno i tako ostane blokiran

Znači dok stavljate senzor volana na mjesto. sklop-kučište cijelog serva leži na stocu, ECU je s donje strane, vi gledate niz volan, ispred vas je gonji dio osovine volana, senzor držite u rukama pred sobom ispred osovine volana, lijevo iz njega izlazi kabel, na senzoru vidite poklopljene oznake i "zub", na osovini volana vidite utor, rotirate sredinu senzora ulijevo tj. suprotno kazaljkama na satu iako time radite veći krug nego da ste rotirali udesno, lagano stavljate senzor na osovinu, kontorlirate dal "zub" sjeda na utor, utakne se do kraja, stavi nazad zeger.

Komad gume koji je kod izlaza žica iz učište senzora se vrati nazad, ak se uspije kroz gumu provući konektor senzora-odlično, ako ne, guma se zareže.

Vrati se plastični poklopac senzora, natakne središnji dio gornjeg dijela osovine sa dijelom gdje je senzor-šesterokutni elastični spoj. Kod ovoga, gornji dio ostaje blokiran radi bravice, volana, a donji iako se malo može pomaknuti kod montaže, opet će sjesti na svoje mjesto.

NaÅ¡rafimo nosač ECU-a, stavim vezicu da su kabeli na mjestu, možemo spojiti konektore koji idu sa ECU-a na mtor i senzor, stavimo cijeli sklop serva nazad na mjesto-prvo 4 matice 13, donji dio kod karadana se malo potegne unazad da se ima mjesta kod vračanja na nazubljenu osovinu letve, spoji se i taj dio-Å¡raf 13, pospajaju ostali konektori na ECU serva,  vratimo nazad ručice oko volana, prije spojimo konektore, vrate se plastike ispod volana i ispod satova, vratimo volan na mjesto-kod osovine imaju crtice  koje se poklope, stavimo maticu volana, poklopac matice, spojimo airbag-ne zaboraviti  vratiti i nazad njegov plastični osigurač, zaÅ¡rafimo ga, spojimo kleme nazad i upalimo auto.

U moja 2 slučaja dosad, servo je radio dobro i BEZ kalibriranja volana, no pošto imam MES, napravio sam i to iako nije bilo potrebe (slika je stara pa je FES u pitanju)



draĹžen.os

Ovo zaslužuje svaku pohvalu. Precizno i lijepo objašnjeno tako da ne bi trebalo biti problem upustiti se u zamjenu. Još jednom svaka čast. :resp

mlut

Bravooo :resp nadam se da ga neću morat mjenjat :D

Mike20

Fala.
Nije komplicirano tako uopće, nema se što fulati, ak se radi kak sam opisao.

Koliko sam gledao, na mk2a češće je problem hladan lem i releji, na mk2b to je to vrlo rijetko rijetko, al češće taj senzor

Mairon

Da pitam, mk2a. Imam 3 godine i pri parkiranju nekad, ali rijetko zna crknut volan. Tako je otkad ga imam. Lem se napravio, ali isto je. Na dijagnostici davno kad se isforsirao volan da crkne je izbacilo senzor. No jel moguće ako je senzor, da 3 godine samo pri parkingu nekad crkne.

Obično čitam da kad počne crkavat crkne jednom zauvijek. Ili kad crkne gotovo. No kod mene nije tako :D

Ne zamaram se tim problemom, jer stvarno rijetko mi se desi, pa ugasim i upalim i vozi.


mlut

#5
moguće da je ovaj motorić u pitanju jer je najčešći problem kod mk2a http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=16674.15 , ali sam čitao na engleskom forumu da može biti tisuće problema :D http://www.fiatforum.com/punto-ii/342594-help-my-power-steering-light-start-here.html , čak i do alternatora i akomulatora

Mike20

Senzor NIKAD ne crkne odjednom, prvo tu i tamo krepa, možda jednom tjedno, onda svaki dan itd. Meni je prvo svaki 2-3 dan, pa svaki da itd.

Senzor u sebi ima grafitne staze i po njima kližu tanke bakrene žičice. Staze se istroše kao i te žičice pa ponekad nešto krivo ošita i izbaci grešku. Dosad, kada sam gledao preko dijagnostike, ako je pokazao da je senzor-u 100% slučajeva je bio. Njega izbaci jer ECU njegov pložaj stalno čita, i ako dobi krivi sognal-memorira to

Dakle, ak je stvarno senzor, onda će to i napisati, ako je hladni lem ili relej motora (2 su) ili sam motor, onda će izbaciti grešku motora, jer drugo nema što biti, jedino da baš nešto u centrali zgori-al to još nisam čuo

zoky00

Da se i ja malo ubacim u temu... Zadnjih ko zna koliko godina (a kod mene godinu i kusur) svijetli lampica volana konstantno (cak mi se par puta desilo i da a pocetku napise "check ok", ali cim smotam pali "steering fail") medjutim, meni servo savrseno funkcionira, kao i city opcija, nema lupanja, kvrckanja, nista. Ugasio mi se 2 puta do sada i to oba puta ako sam volan "natezao" u trenutku paljenja i to je to. Gdje god da sam citao, nitko nema ovakvu situciju, a nikako da stignem na dijagnostiku :(

Ako netko ima kakvu pametnu, slobodno...


Sent from my TCL S720T using Tapatalk 2


Mike20

Kae ga spojiš na dijagnostiku, bude izbacio nešto, ova je teško reći, iako jedini senzor na servu koji je stalno u pokretu i ecu s njega stalno čita podatke je taj položaja volana pa može zblesirati. Budem poslikao raskopani senzor pa bude jasnije o čemu se radi

topolino

Prijedlog da ova tema postane sticky topic.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Ovaj postupak za zamjenu senzora volana vrijedi i za Grande Punto, dakle princip montaže novoga je isti, s time da na Grande Puntu ne treba vaditi cijeli sklop van, pošto je senzor u kućištu koje je osigurano velikim zegerom.
Prije kupnje novog senzora, skinuti plastike ispod volana da se vidi koje je boje bužir kabla senzora te konektor na njemu, i nema greške.

kiky776

Alfa Romeo 156 SP2
Stilo Abarth 2.4 20v
Brava 1.4 12v / 1.6 16v / 2.0 20v /2.4 20v
Alfa Romeo 33 1.3 boxer
Opel Astra dti 1.7

Mike20

Å rafao sam samo po Puntu Mk2 i Grandeu, za ostale ne znam.

kiky776

Ako frend ne rjesi prije, budem tu stavio koju sliku ako je i na mitu tako  :ok:
Alfa Romeo 156 SP2
Stilo Abarth 2.4 20v
Brava 1.4 12v / 1.6 16v / 2.0 20v /2.4 20v
Alfa Romeo 33 1.3 boxer
Opel Astra dti 1.7

Mike20

Ako ima ESP, onda je senzor sa flat kabelom. AKo nema ESP, senzor je izgledom isi ko i za Mk2/Grande, samo ima žuti/naranÄ'asti bužir na žičanom kablu, oba imaju 7 kontakata za spajanje