Trzanje tokom ubrzavanja do 3000 rpm

Autor luka78, 26 Travanj 2016, 13:49:52

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

luka78

Pozdrav,

Bravo mi pocne trzati oko 2000 obrtaja, pa se intenzivira od 2500-3000...Trza mozda najvise u trecoj brzini kod jako laganog ubrzavanja, ali osjeti se i u prvoj. Od 3000 rpm nista. Dijagnostika je pokazala gresku egr ventila. Danas su u servisu ocistili EGR i ocistili senzor pritiska (sav je bio zalijepljen, kompletno). Razlika je primjetnija ali su opet ostali simptomi trzanja. Nakacili na dijagnostiku, pokazuje sve u redu. Onda sam dodao zestok gas i turirao te su primjetili da negdje kod protokomera pri naglom dodavanju gasa izadje oblacica vazduha/dima vani. Iskljucili su protokomer i vozilo se pocelo potpuno drugacije ponasati, bolje vuci, ne trza...

Uglavnom, kazu do protokomera je, rekose da slobodno vozim bez njega dok ne nadjemo polovan, nov je oko 110 eura... E sada, da li je moguce tako zakljuciti da je protokomer otisao...

luka78

Update:
Očišćen stari protokomer, ali nakon kacenja, problemi su se ponovo pojavili. Moram reci da je sa raskacenim protokomerom prosjek potrošnje goriva bio 7.5L ali nije bilo trzanja niti nikakvih čudnih zvukova u smislu da se čuju kao nekakvi zupčanici pri naglom popuštanju gasa.
Stavljen polovan protokmer ali su se problemi sa trzanjem i naglim ubrzavanje ponovo pojavili, kao da je stari priključen. Sada me brine sta ako kupim novi, a problemi ostanu. Dijagnostika ne pokazuje nikakve greške sada.

Boxer

Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

luka78

Citat: Boxer  u 23 Svibanj 2016, 21:01:03
EGR vrlo vjerojatno
A zašto onda sve radi skoro dobro kada se raskaci protokomer?

Boxer

Jer sav rad motora ode u safe mod... pola senzora i periferije radi po rezervnim postavkama koje im daje ecu a ne senzori
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

luka78

Citat: Boxer  u 23 Svibanj 2016, 21:09:10
Jer sav rad motora ode u safe mod... pola senzora i periferije radi po rezervnim postavkama koje im daje ecu a ne senzori
Aha. Znaci dzaba mijenjali protokomer, ipak bi se trebali vratiti ponovo na EGR?

Boxer

Po meni da, na tim autima je egr elektronski i uglavnom nikakva čišćenja ne pomažu
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

luka78

EGR je rijesen, motor radi kao singerica, nema vise trzanja niti nekakvih cudnih zvukova pri ubrzavanju i pustanju gasa. Medjutim problem prevelike potrosnje i dalje je prisutan (nisam je ni navodio bio jer je bio pripisan EGRu). Na otvorenom oko 7.5 L trosi,a ode preko 9.0 kada se doda i gradska voznja. Prije nego sto mi se izdesavalo ovo sve prije par mjeseci, u umjerenoj voznji (80-90 km/h) trosio je 4.8 pa do 5.0-5.1 sa ukljucenom klimom. Cak sam jednom vozio sa 4.7L. Na dijagnostici sada nema nikakvih gresaka.

Boxer

MAF ??? Jesi radio kakvu dijagnostiku s praćenjem parametara ili samo pregled grešaka?
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

franjo-fritz

Egr softverski i mehanicki iskljuciti.. Pri svakom otkapcanju maf senzora treba ponistiti gresku..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

luka78

Svega se necega izdesava kod mene...U utorak tokom prestizanja kamiona osjetim kao blagi trzaj i gubitak snage. Auto i dalje vuce, ali slabo reaguje na papucicu, tesko preko 3000 obrtaja. Dok sam se prekontao sta i kako, osjetim poce nesto lupkati u motoru, kao da tandrce. Odmah stanem, dodje neki lokalni mehanicar, upalim u leru, lupka. Kaze nesto oko bregaste se cuje. Sta cu, labudica i transport do mog servisa. Oni ga upale, slusaju, nista ne mogu reci dok ga ne otvore, lici im kako kazu na hidropodizac il' kajlu il' klackalicu...
Juce je skinut usis, fale tri klapne na usisu, jedna jos uvijek je prisutna. Tri cilindra imaju dobru kompresiju, jedan ima losu. Danas skinuta glava, jedna klapna nadjena izmedju klipa i glave zaglavljena, klip malo iskuckan, moraju pogledati detaljnije koliko. Jedna klapna stoji na usisu kao sto rekoh, dvije nisu mogli naci, kazu ko zna gdje su zavrsile. Uglavnom imam sto imam. Kazu mi u servisu nadamo se da nece biti puno ostecenja...

Mike20

Uf, te klapne su metalne inače ili ih ima od raznih materijala ili?

luka78

Citat: Mike20  u 17 Lipanj 2016, 11:11:12
Uf, te klapne su metalne inače ili ih ima od raznih materijala ili?
Na mom motoru su metalne. Grana je plasticna.

Miha.

Nažalost sranja s time. Malo ljudi je informirano da bi te klapne pod hitno trebalo van na tim motorima. Sreča ja toga nemam kao ni dpf :eusa_whistle:

robert_zd

Citat: Miha.  u 17 Lipanj 2016, 17:08:36
Nažalost sranja s time. Malo ljudi je informirano da bi te klapne pod hitno trebalo van na tim motorima. Sreča ja toga nemam kao ni dpf :eusa_whistle:
Sto mislis vozit bez klapne? pa sto ce regulirat zrak onda?
1.9 8 V je nema 1.9 16 V ima a za 2. 0 ? pretpostavljam ima isto ?