TEST rabljenog Alfa Romeo GT

Predstavljena 2003., na sveopće oduševljenje “alfista”, ali i onih koji ne vole talijane, pojavio se jedan od najljepših coupea današnjice, Alfa Romeo GT koji će zbog svojih 80 832 proizvedenih primjeraka zasigurno u bližoj budućnosti biti jedan od rariteta. Zbog svog osebujnog dizajna, pomalo neobičnog zadnjeg dijela često izaziva polemiku oko dizajna slavnog studija Bertonea, no rijetko ćete čuti da je ružna. Pišem u ženskom rodu jer je ljepotica ovakvog kalibra to i zaslužila. Do ulaska Hrvatske u EU bila je dosta rijedak model na našim cestama, čime je svakom vlasniku garantirala mnoštvo pogleda, baš kao kada bi izveli atraktivnu djevojku centrom grada. Danas se situacija po pitanju atraktivnosti nije promijenila, osim što je ponuda rabljenih modela bogatija zbog olakšanog uvoza, ali i sve veće dostupnosti zbog cijene, koja kao i na svakoj Alfi drastično pada.

 

GT-jka je nastala na platformi popularne 156-ice i manje sestre Alfe 147, koristeći dvostruka poprečna ramena, prednji ovjes i McPherson straga. Naime, interijer je gotovo preslikan iz 147-ice gdje je jedina razlika u znatno čvršćim i profiliranim sjedalima u Alfi GT. Dijelovi limarije su također preuzeti s manje sestre (ali one ljuće GTA) pa tako prednja hauba, retrovizori i blatobrani u potpunosti odgovaraju jednoj i drugoj. Ipak, bratski je dijeliti pa makar i komade lima.

Motorizacija je poznata iz prethodno spomenutih modela i u ponudi su 3 benzinca (1.8 Twin Spark, 2.0 Jet Thrust Stoichiometric, 3.2 V6) i dizelaš 1.9 JTDm koji se našao i kod nas na testu.

Dakle, u rukama nam se našla prekrasna talijanska ljepotica čvrste i napete guze spremna priuštiti nam prave vozačke užitke. Baš poput svake Alfe ne skriva svoj talijanski šarm dok u isto vrijeme pokazuje svoj sportski nastrojen temperament. Iako smo svjesni da pod haubom kuca dizelsko srce snage 150ks, jednako smo svjesni činjenice da će nas pritiskom na papučicu gasa silovito zakucati 305Nm okretnog momenta kojeg nudi već od 2000 okretaja.

 

Udobno smo se smjestili u čvrsta, markanta profilirana sjedala, primili kožni volan u ruke koji je dimenzijama odmjeren točno tako da niti je malen niti velik, rekli bi baš onako kako treba za sate i sate peglanja kroz zavoje, pustili lagano muziku da prikrijemo rad dizelskog motora i sami sebe zavaramo da smo u jednoj od rasnih jurilica sa snažnim benzincem pred sobom. Krećemo, osjeti se podizanje prednjeg kraja, ali i na koji djelić sekunde lagani manjak snage tzv. turbo rupa, a onda ispucavanje momenta na točno 2000 okretaja.

Gle, stvarno ide Alfa poput vražička, i mogla bi zadati glavobolje svima koji imaju malo težu nogu na papučici gasa, u vidu kazni za brzinu, jer auto je u taj čas na 160km/h, a maksimalna brzina prelazi za još uvijek mnoge magičnu granicu od 200km/h. Bez brige, zaustavlja se jednako uvjerljivo kao što i ubrzava, sprijeda su ventilirajući diskovi promjera 284mm, straga 276mm, a tu su i sve sile elektroničkih pomagala.

Pustimo specifikacije, vratimo se guštu i onome što svakog “alfistu” vraća nazad na Alfu, a to su zaista odlična vozna svojstva ovog automobila, naravno pod uvjetom da je ovjes dobar. Vozeći razne automobile otvoreno mogu reći kako je Alfa pravi vozački auto i pruža sate i sate užitka. Sjedala smo opisali, za interijer rekli kako je kopija 147-ice, dakle ništa što se već ne zna, no koliko ima prostora straga?

Nisko položena silueta stražnjeg dijela krova za one malo veće zadat će probleme i neće biti mjesta, no to ne znači da ne možete staviti klince u sjedalicu i guštati u coupeu. Istina, pomalo je otežan ulazak i izlazak na stražnju klupu i to ne zbog vrata koja su, usput budi rečeno, stvarno velika, već visoko podignutog praga, a nisko položenih sjedala. Prtljažnik je priča za sebe i pruža, za jednog coupea, impresivnih 320l, dok preklapanjem stražnjih sjedala seže na čak 905l. Kako se podižu kompletno stražnja vrata (staklo u kompletu sa vratima) neće biti problema ni prilikom transporta ovećeg hladnjaka.

Eh da… dosta oduševljenja, nije sve tako sjajno, tu je i poznata talijanska “šlampavost” koja se onima slabijih živaca neće svidjeti. Krenimo od ovjesa, poznato je, na našim cestama često odlazi i potrebno ga je mijenjati. Pred izmakom počinje škripati, pa lupati, a zamjena je još uvijek skuplja od prosječne hrvatske plaće. Tu su i vrata sa staklima bez okvira, gdje se staklo podiže/spušta par mm kod ulaska/izlaska u vozilo i često se dogodi da mehanizam ne odradi svoje.

Škripanja plastike u interijeru nema i sve je čvrsto i kvalitetno složeno, no nedostatak je loša kvaliteta gumenih dijelova na rukohvatima vrata, ručici mjenjača koji su dosta podložni trošenju.

Motor je kao i svaki JTDm među najboljima te se održavanjem stavlja među jeftinije pa tako kompletan veliki servis možete odraditi za 2500kn, što je pohvalno.

Potrošnja uz laganiju nogu ne prelazi 6, 5l dok za one temperamentnije i 8l bit će prihvatljivo. Naš testni primjerak je iz 2006. godine, ima 125 000 prijeđenih kilometara i vlasnik nema zamjerki. Redovno održavanje i pametan vozač mogu izvući maksimum kvalitete i iz talijanskih vozila gdje u trenutnoj usporedbi neće zaostajati za njemačkom konkurencijom.

Zbog relativne blizine Italije, velikoj dostupnosti originalnih zamjenskih dijelova nije problem redovito održavati ovjes, ali i pronaći povoljno originalne dijelove. U Alfi Romeo GT još uvijek nećete proći nezamijećeno, a zbog njezine pristupačne cijene na tržištu rabljenih koja se kreće od 6000eura na više postaje poželjna i za mlade obitelji, ali i sportski nastrojene vozače koji žele udoban, brz i atraktivan automobil za malo novaca.

 

Motor: 1910 cm3 L4

Gorivo: Diesel

Snaga: 110W/150KS @ 4000 RPM

Moment: 305Nm @ 2000 RPM

Mjenjač: 6 stupnjeva, ručni

Pogon: FWD

0-100km/h: 9,2 sec

Max.Brzina: 210 km/h

Dimenzije mm (d/š/v): 4489 / 1763 / 1362

Potrošnja: 6,5 l

izvor: driver.com.hr/