Novi Firefly benzinski motori

Još od posljednjeg kvartala prethodne godine poznato je da će nova Fiatova gama malih motora (Global Small Engine – GSE) nositi tržišno ime Firefly. Također su poznate i osnovne specifikacije:

1.0 Firefly:

  • 999 kubičnih centimetara;
  • 3 cilindra;
  • 72 KS @ 6000 rpm;
  • 105 Nm @ 3250 rpm.

1.0 Firefly

1.3 Firefly:

  • 1332 kubična centimetra;
  • 4 cilindra;
  • 101 KS @ 6000 rpm;
  • 137 Nm @ 3500 rpm.

1.3 Firefly

Oba motora:

  • 2 ventila po cilindru;
  • Provrt x hod: 70,0 x 86,5 mm;
  • Omjer kompresije: 13,2:1;
  • Minimalna očekivana trajnost: 240 000 km;
  • Euro 6 i više.

Na pitanje upućeno Aldu Marangoniju, FPT direktoru za Latinsku Ameriku zašto je Fiat odustao od razvoja 1.0 litrenih dvocilindričnih motora koji bi mogli biti dobra osnova za daljnji razvoj 1.5 litrenog kojim bi se zamijenio 1.4 l MultiAir, Aldo Marangoni odgovorio je:

Komora za izgaranje od 333 kubična centimetra omogućava praktički savršeno izgaranje za razliku od komore zapremnine 500 kubičnih centimetara kod koje izgaranje nije toliko kvalitetno.

Za razliku od većine trocilindričnih motora, Firefly ima samo dva ventila po cilindru. Upitan zašto je to tako, Erlon Rodrigues, FCA analitičar i osoba izravno uključena u razvoj Firefly motora, izjavio je:

Odabir 2 ventila po cilindru nije proizašao iz zahtjeva za smanjenjem troškova, već kao tehničko rješenje pošto su GSE motori zamišljeni prvenstveno kao atmosferski motori.

Glava motora sa dva ventila po cilindru konstrukcijski je jednostavnija i u konačnici jeftinija za proizvodnju. Kod Firefly motora glave su izrađene od aluminija, što potvrđuje tvrdnju da smanjenje troškova nije bilo u prvom planu, jer da je bilo drugačije onda bi glave bile izlivene od čelika. Glava motora je istovremeno služi i kao ispušna grana, što ju još dodatno komplicira i poskupljuje. Dodatni benifit takve izvedbe ispušne grane je brže zagrijavanje katalizatora.

Glava motora kao ispušna grana za 1.0 Firefly

Od dodatnih tehničkih podataka poznato je da trocilindrična verzija Firefly motora neće imati dodatnu osovinu za balansiranje, već će se koristiti tzv. nebalansirani zamašnjak za smanjenje vibracija. Svi GSE motori imaju ugrađen sustav kontinuiranog upravljanja fazom koji omogućava retardaciju bregaste osovine do 60° u uvjetima kada motor nije pod konstantnim opterećenjima, poput vožnje istom brzinom. Zupčasti remen odlazi u povijest i umjesto njega koristi se lančani prijenos izveden tzv. tihim lancem. U sustav dobave goriva ugrađeni su otporni grijači što omogućuje paljenje na etanol pri nižim temperaturama (do -5°C), što je vrlo bitno za brazilsko tržište gdje je velika zastupljenost etanola kao pogonskog goriva.

Blok motora također je izrađen od aluminija, dok su karter i donji dio motora izrađeni od čelika čime je osigurana veća čvrstoća.

U konačnici, Firefly motori su u prosjeku 7 kilograma lakši od sličnih konkurentskih motora.

Firefly motori dolaze kao zamjena postojećim motorima navedenima u tablicama u nastavku:

Zamjena za postojeće motore na EU tržištu
Zamjena za postojeće motore na brazilskom tržištu

U budućnosti se pretpostavlja da će Firefly motori dolaziti i u izvedbi sa turbo punjačem uz kojeg će razvijati oko 90 kW (1.0 6v), odnosno oko 120 kW (1.3 8v). Također postoje naznake da će se motori koristiti u Fiatovom hibridnom vozilu, što potvrđuje i dostupna skica hibridne verzije Fiata 500X

Fiat 500X hibrid

Motori biti će predstavljeni u novoj inačici Fiata Uno za brazilsko tržište.

 

[awesome-gallery id=935]