LANCIA – veličanstvena talijanska rally ikona

Lancia.

Osim što je sinonim za genijalne tehničke inovacije Lancia je također sinonim za genijalne sportske uspjehe.

Ove godine Lancia obilježava 111 godišnjicu osnutka i 110 godišnjicu od proizvodnje prvog automobila – Alphe. U dugoj povijesti posebno poglavlje propada sportskim uspjesima.

Scuderia Lancia pokrenuta je 1953. godine i već iste godine Juan Manuel Fangio pobijedio je na utrci Carrera Panamericana za volanom Lancie D24. Iduće godine osvajaju Mille Migliu i Targu Florio. Lancia se okušala u Formuli 1 bolidom oznake D50. No ta je avantura prekinuta napon pogibije Alberta Ascarija i Giannia Lancie, sina osnivača kompanije.

Ubrzo u tvrtku stiže Cesare Fiorio i oživljava tvorničku momčad. Squadra Corse Lancia HF sve brže raste, a prvenstveno se fokusirala na rally. Prvu pobjedu donosi Sandro Munari 1969. na Korzici. Automobil je bio Lancia Fulvia Coupé Rally 1,6 HF. U istom automobilu 1972. godine osvaja ICM prvenstvo – preteču današnjeg WRC-a.

Bio je početak dominacije na svjetskoj rally sceni.

Pobjeda koja život znači

Lancia Fulvia Rally 1,6 HF s registarskom oznakom TO B51446 bila je tek šesta složena u Torinu. Za njenim upravljačem pobjeđivali su Amilicare Ballestrieri, Harry Källstörm i Simo Lampinen. Ballestrieri ju je kupio nakon sezone 1972. za simboličnih 8000 000 lira (oko ondašnjih 1000 njemačkih maraka).

Za volanom Fulvie nalazio se i Sandro Munari koji se prisjetio nekih uspomena iz tog doba.

Najljepša uspomena na Fulviju svakako mi je pobjeda u Monte Carlu 1972. s nezaboravnim prijateljem Mariom Mannuccijem. Bio sam jako sretan što je moje ime osvanulo na listi pobjednika najslavnijeg relija, ali još više jer smo tom pobjedom spasili na tisuće radnih mjesta.

Lancia je koncem 1971. godine odlučila prekinuti proizvodnju Fulvie Coupé. Pobjeda u kneževini promijenila je planove i proizvodnja je nastavljena.

U početku sam imao problema jer su prednji pogon i istureni motor izazivali često proširivanje putanje, što je osobito dolazilo do izražaja u vožnji nizbrdo na snijegu i ledu. Bilo je puno kočenja lijevom uz istodobno držanja gasa desnom i zabacivanja stražnjeg dijela jer trebalo je ostati u okretajima. No, najviše me mučio nedostatak snage u odnosu na konkurenciju, koji se najbolje uočavao na usponima.

Lancia Fulvia Rallye 1,6 HF

Genijalni pobjednički stroj za sve uvjete

Upravo kako je Monte Carlo sinonim za utrke, tako je Lancia Stratos sinonim za pravi trkaći auto. Stratos nije samo fascinantna GT jurilica, već genijalno osmišljen trkaći stroj čijim su pobjedama u sedamdesetim godinama ispisane najljepše stranice rally povijesti tog razdoblja.

Beskompromisan dizajn potpisuje Bertone studio, a Ferrari savršenu kombinaciju V6 motora i mjenjača. Glavna osoba zadužena za dizajn Stratosa bio je Marcello Gandini koji se proslavio još jednim čistokrvnim talijanskim legendarnim automobilom – Lamborghinijem Miura.

Lancia Stratos HF

Lancia Stratos HF dominirao je svjetskom rally scenom i osvojio tri rally naslova (1974. 1975. i 1976. godine). Ukupno je osvojeno 20 rally utrka te nekoliko kružnih utrka poput Targa Florio i Tour de France. Za volanom Stratosa nalazili su se i pobjeđivali Raffaele Pinto, Tony Carello, Walter Röhl, Marku Alén, Bernard Darniche i Sandro Munari. Upravo je Munari sa Stratosom ostvario tri uzastopne pobjede u Monte Carlu koje su prerasle i u konstruktorske naslove.

Stratos je bio nepobjediv i na asfaltu i na makadamu. Bilo da se vozi po blatu, prašini, mokrom, snijegu ili ledu. Većina težine i pogon su straga, pa je trebalo žrtvovati ulaske u zavoje, ali dok je Fulvia tražila čvrstu ruku, Stratos je bio lagan i upravljiv. Doduše i malo tijesan, ali nevažno u odnosu na rezultate.

Lancia Stratos HF

Zadnji prvak s pogonom na jednu osovinu

Početkom osamdesetih godina svi resursi preusmjereni su u razvoj automobila koji će zadovoljiti nova pravila legendarne Grupe B. Po njima između ostalog nisu dozvoljena velika odstupanja u odnosu na cestovnu verziju. Kako bi se zadovoljila homologacija svaki proizvođač morao je izraditi najmanje 200 primjeraka cestovnog automobila. Specijalno za grupu B stvoren je novi automobil Lancia 037. Dizajn potpisuje Pininfarina, a ispod haube nalazi se Abarthov dvolitreni motor sa 16 ventila i kompresorom. Pininfarina osim za dizajn zaslužan i za uvođenje nekih vrlo sofisticiranih tehničkih rješenja u serijsku proizvodnju.

Lancia 037

Lancie 037 prisjetio se Miki Biason

Brzo sam se privikao na taj izvanredni i ekstremno brzi auto. Veća težina na stražnjoj osovini dopuštala je kasno kočenje, lagano puštanje nosa u zavoj, ali već na sredini zavoja počinje ubrzavanje 1983. u njoj sam slavio na Sardiniji te se na koncu sezone okitio i naslovima talijanskog i europskog prvaka.

Lancia 037 bila je doista genijalno smišljen trkaći stroj što i potvrđuje činjenica da je osvojila rally prvenstvo kao posljednji automobil sa pogonom na zadnje kotače čak i kad se konkurencija već prebacila na pogon na sve kotače.

Lancia 037

Prvi talijanski trkaći automobil s pogonom na sve kotače pojavio se 1985. godine i izazvao pravu senzaciju. Ime mu je Lancia Delta S4. Karoserija od kevlara i stakloplastike, motor, mjenjač, ovjes i pogoni bili su pričvršćeni za iznimno laganu cjevastu konstrukciju. Motor je sa 4 cilindra i 1759 kubičnih centimetara potpomognut Abarth volumetrijskim kompresorom i Garrett turbopunjačem. Monstruoznih 500 KS na podlogu se prenosila preko tri diferencijala. Put od ideje do homologacije za Lanciu 037 bio je dugačak 22 mjeseca. Za Deltu S4 trajao je čak 34 mjeseca.

Lancia Delta S4

Biason se prisjetio jedne zanimljive crtice i iz tog razdoblja

Na prvim testiranjima bio sam impresioniran ubrzanjem i snagom, ali zauvijek ću pamtiti jedan detalj – na stazu je došao i šef momčadi Cesare Fiorio, ali dok je on bio tamo motor jednostavno nije htio upaliti. Čim je otišao – proradio je punom snagom. No, kad se Florio vratio ponovno je sve stalo. A kad su mehaničari i inženjeri već počeli gubiti strpljenje otkrili smo u čemu je problem – bio je to mobilni telefon, jedan od onih veličine aktovke, koji je Fiorio tad svud nosio sa sobom.

Najuspješniji rally automobil svih vremena

Nakon serije tragičnih događaja u kojima su živote izgubili članovi posada i publika, FIA je odlučila ukinuti Grupu B. Lancia je reagirala na vrijeme i za nastup u Grupi A pripremila Deltu HF 4WD. Već se u prvoj sezoni pokazala vrlo konkurentnom, a u sljedećih šest godina Delta je osvajala konstruktorske naslove prvaka. Ogromno iskustvo cijele momčadi donijelo je brojne evolucije te su nastale Delta HF Integrale i Integrale 16v. Ukupno, Delta je osvojila 6 konstruktorskih naslova rally prvaka što ju čini najtrofejnijim automobilom u rally povijesti.

Lancia Delta HF Integrale

Biason se prisjetio i tog auta

Moram priznati da sam bio jako razočaran kada sam iz Delte S4 sa 500 konja prešao u Deltu HF 4WD koja je imala tek 300, ali i suparnici su imali slične probleme. No, to je utrke učinilo zanimljivijima i svaki djelić sekunde postao je ogroman. Na prvim testiranjima Delta HF se ponašala kao da ima samo prednji pogon i bježala je preko nosa, ali poradilo se na rasporedu masa, diferencijalima i dobili smo pouzdan i vrlo konkurentan auto.

delta-integrale

Priča o sloniću

Biason je sa Deltom osvojio dva naslova rally prvaka (1988. i 1989.). Kao dvije posebno drage pobjede ističe one na Safari Rallyju uz koji ga veže i jedno zanimljivo iskustvo.

Tijekom upoznavanja sa stazom 1990. smo naletjeli na domoroce koji su od nas očajnički tražili pomoć i odveli nas na mjesto gdje je neki mali slonić upao u živi pijesak. Brzo smo pozvali svoju ekipu koja je došla s velikim terencem i nakon 4 sata borbe uronjeni do pojasa u blato uspjeli smo spasiti baš životinju čiji je lik svih tih godina bio zaštitni znak naše momčadi.

Na tronu i nakon 25 godina apstinencije

Lancia je s čak 10 konstruktorskih rally naslova najtrofejnija ekipa, a Delta je sa svojih 6 naslova najtrofejniji automobil svih vremena.

Bitniji datumi

1953. Prvi trijumf Lancie na Monte Carlo reliju. Automobil je Aurelija B 20 GT, sa 2.5 V6 motorom sa 118 KS i mjenjačem sa 4 brzine u bloku sa stražnjim diferencijalom.

1962. Pininfarina dizajnira novu karoseriju za Flaminiju, nastaje i elegantni Flaminia Coupé 3B, pogonjen V6 motorom sa 128 KS

1963. Obiteljska limuzina s pogonom na prednje kotače i bokser motorima sa 4 cilindra (1.5 80 KS ili 1.8 102 KS) nazvana Flavia okušala se i na reli natjecanjima

1964. Flavia Coupé, model s kojim je Lancia započela stvarati svoju relijašku karijeru i oko kojeg je Florio složio slavni sportski odjel

1964. Fulvia 2C debitirala je u Monte Carlu 1964. s posadom Facetti-Von Baum, prvu pobjedu donio joj je Rally dei Fiori 1965., a bila je uspješna i na krugu i na brdu

1966. Flaviju Sport Coupé dizajnirao je Zagato, a pokretao 1.8 motor sa 130 KS. Napravljeno ih je 633, od čega 4 za natjecanje na krugu i reliju

1969. Iznenađujuća pobjeda na Monte Carlu 1972. u Fulvietti, kako je od milja zvana Lancia Fulvia Coupé Rally 1.6 HF, bila je prva stepenica do ICM naslova

1974. WRC sezonu 1975. Lancia Stratos HF otvorila je pobjedom u Monte Carlu, a potom uzela čak tri konstruktorska i jedan vozački naslov prvaka

1974. U odnosu na Fulviju, Beta Coupé imala je bolji ovjes, motor većeg obujma (1800 ccm) i snage (190 KS), te servo upravljač i samoblokirajući diferencijal

1982. Prvi Lancijin model Grupe B, 037, imao je središnje smješten 2.0 motor s turbopunjačem koji je 1983., kad je osvojen naslov, razvijao 310 KS

1985. Uz originalni sustav prednabijanja (turbo + kompresor) 1.8 motor u završnoj evoluciji imao je 500 KS i samo 12 relija. Delta S4 uzela je 5 pobjeda i 15 podija

1988.U Frankfurtu je 1987. predstavljena prva evolucija Delte HF nazvana Integrale, koja će u sljedećih pet godina vladati grupom A i nizati naslove

Foto: wikipedia, OK auto, Rallylegends, pinetrest