Main Menu

X 1/9 1.4 Turbo

Autor SEB, 04 Ožujak 2009, 10:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

SKBRAVA


saky

Jel može koja slika???

ludaman

vidio i ja jednog narancastog isto je turbak unutra... kako je fora... jos prvo nisam ni znao koji je to auto do k nisam vidio sastrane bertone...
Motorsport, because all other sports require only one ball...!!!

saky


ludaman

na branimirovoj, ali ako se dobro sjecam nije imao hrvatske rege... i crne felge je imao :)
Motorsport, because all other sports require only one ball...!!!

saky

S obzirom da ima dosta pitanja i nedoumica odlučio sam staviti sve poznate podatke
o mom Fiatu koji je ravnopravni peti član moje obitelji.( toliko ga volim).
Auto je kupljen prije tri godine u karoserijsko jako dobrom stanju. Motor je bio standardni 1.5 /84 KS. Kako je auto bio jako malo vožen i u vlasništvu jedne starije osobe nakon moje kraće vožnje i ''stiskanja'', prvo su propjevali lageri na radilici itd...itd...

Nakon generalke sa novim klipovima, bregastom, malo sreÄ'eno glavom, duplom frgom
od Fiata Tipa, auto je radio savršeno ali nekih 90-tak konja nije me zadovoljavalo.
Tada na jednom Bertone skupu upoznajem čovjeka koji u Zagrebu ima u garaži 10-tak
Fiatovih motora, a izmeÄ'u ostalog i motor iz Una Turbo 1.4 ie sa prijeÄ'enih cca 60 tisuća kilometara.''Lampica'' se pali i ja jednostavno moram imati taj motor makar me on uvjerava da su do sada svi ugraÄ'ivali 1.3 turbo a da bi sa ovim mogao imati dodatnih problema. Mislim si ja ''ma Å¡ta on zna'' ,ja ću to ugraditi samo tako. I tako nakon masne isplate motora kreće moja financijski pogubna prerada motora.
Prije ugradnje motora u karoseriju, na motoru se mjenja: lageri na radilici,kompletno restauriranje glave motora, svi postojeći dihtunzi, repariranje alnasera i alternatora, termostat sa nižom točkom uključenja, preinaka kompletnog usisa s obzirom da ne stane pod haubu, sva crijeva vode, ulja i zraka - silikonska plava, forge motorsport
( cijena boli glava), blow off forge, prerada cijevi od turbine do intercoolera od visoko poliranog čelika kao i auspuh ( made in Lastovčić). Svi gornji dijelovi motora plastificirani i farbani u kombinaciju mat crno- crveno, hladnjak ulja od Lancije delte evolucione sa 7,5 metara hidroulične cijevi da bi se dovelo hladno ulje sprijeda do motora. Prednji diskovi i klijeÅ¡ta Uno turbo, kraće opruge i amortizeri raÄ'eni u Italiji
( Stolli), na sva 4 diska čelićni lajtunzi, repariranje turbine,  ma sigurno sam neÅ¡to i zaboravio. Radi položaja ručice mjenjača ( obrnute od auta sa prednjim motorom) mjenjač ostaje originalni sa dodatnim buÅ¡enjem kućiÅ¡ta radi postavljanja senzora okretaja motora( bez kojeg nema paljenja) te ugraÄ'enim trkaćim setom lamele i koÅ¡are kako ne bi doÅ¡lo do proklizavanja.

Napominjem da radi vrlo kratkih serijskih brzina auto ide jedva 210 km/h jer je to u petoj brzini već u crvenom na 6500 okretaja i uključuje se blokada. Sad radim na tome da stavim ili dužu petu brzinu ili duži diferencijal. Auto tako ubrzava da jedva stignem mijenjati brzine.


Auto je mjeren u AMC-u sigurne vožnje na najmodernijem ureÄ'aju u ovom dijelu Europe.
Mjerenje je vršeno na vrlo visokoj vanjskoj temperaturi od 30 stupnjeva i ima izmjerenih 129 KS. Napominjem da je ta snaga ostvarena sa otvaranjem turbine na serijskih 0,6 bara.

Za slijedeću godinu planiram povećati pritisak turbine na 1.1 bar, drugu bregastu, veće injektore uz prilagodbu elektronike. Kad to sve napravim i isprobam onda SVE van iz auta do gole karoserije lakiranje u Ferrari crvenu boju pa ponovno slaganje ako me žena prije toga ne izbaci iz kuće. Sva gore navedena igra trajala je 6 mjeseci. Uz motor sam dobio hrpu žica, senzora i kablovinja s kojima nisam znao gdje idu tako da sra… nije bilo kraja. Jedino je motor sa getribom pasao na Å¡araf. Sve ostalo je bilo preinaka...preinaka, stavi, skini, valja ne valja,  ali evo vrijedilo je svake sekunde utroÅ¡enog vremena i novaca. Slike u prilogu, a filmić slaganja možete pogledati na You tube pod nazivom x1.9 bertone saky's beast.



saky

#36
Evo par slika!












mikeg20

Stvarno impresivno......svaki komentar je suvišan..........
Svaka čast na uloženom, trudu, vremenu i novcima, a najviše razumijevanja članova obitelji

saky

#38
Žao mi je što su slike male, moram skužit kak da stavim da su veće! Do tada ... i ove će biti dobre!

http://s674.photobucket.com/albums/vv108/Hrvoje1108/Bertone/?action=view&current=IMG_0983.jpg
http://i674.photobucket.com/albums/vv108/Hrvoje1108/Bertone/IMG_0983.jpg

FileFixer

Gdje ulazi zrak iz onog crvenog ventilatora na prvoj slici?

                          E=mC^2 +/-3dB

mikeg20

Citat: FileFixer  u 07 Rujan 2009, 15:26:25
Gdje ulazi zrak iz onog crvenog ventilatora na prvoj slici?

1.4 turbo ima jedan ventilator za hlaÄ'enje injektora pa je možda to-to

FileFixer

Mislim da nije jer i običan tvornički X 1/9 ima isti ventilator, samo ne znam gdje ide.

                          E=mC^2 +/-3dB

tipo 1.7d

da nije od ventilacije

mikeg20

Citat: tipo 1.7d  u 07 Rujan 2009, 22:35:29
da nije od ventilacije

Jedino ak voli miris motora u kabini ccccccc........

tipo 1.7d

ventilator nije u prostoru motora nego iza u onom nazovimo gepeku, po slikama se vidi da cijev ide do usisne grane