Fiat Uno 1,3 ds Normalan ili povisen tlak u rashladnom sistemu !

Autor targavz, 05 Veljača 2020, 18:12:28

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

targavz

Ovo moram napisati malo duze da se shvati cijeli problem  koj mi  trenira zivce zadnjih dana. Izvinjavam se ako je neko vec pokrenuo slicno pitanje vezano uz Fiat Uno 1,3 ds . Pokusao sam pronaci slicnu temu sa istom problematikom vezanu uz Uno dizel ali nisam uspio pa ako se ponavljam za nekim molim da se ne ljutite. Imam jedan problem vezan uz tlak kojeg tek sad uocavam u ekspanzionoj posudi i sistemu opcenito . Naime prije tri tjedna sam imao problema na putu u Krapinske Toplice , Prvo mi je prosvirala ekspanziona kad sam stigao u Toplice i nisam ni slutio da bi problem mogao biti zbog povisenog tlaka u sistemu . Skinuo sam ekspanzionu i jedan covjek iz obliznjeg sela mi je zavario plastiku namontirao sam to i dolijao nesto antifriza drugi dan i krenuo natrag kuci. Prvo me navigacija odvela u neke lude vinogradarske ceste gdje auto moze u prvoj samo u takve uspone . Dobro sam ga namucio na tim usponima i konacno se dokopao glavne ceste i sve teklo dobro do Ivanca gdje cujem da je nesto puklo i brzo skrecem na obliznju benzinsku gdje imam  sto vidjeti . Puklo mi je crijevo donje koje ide iz kilera natrag prema termostatu(termoistat sa kucistem i pet izvoda) . Sreca u nesreci crijevo je puklo na samom rubu ulaza u termostat. Nekako sam to odrezao i navukao zategnuo selnu dolijao rashladne tekucine i odvezao se kuci ali vise nisam stavljao cep jer mi je postalo jasno da se tlak podigao i da to u datim okolnostima nije pametno vise stavljati jer se moram dovest kuci . Vec neko vrijeme primjecivao sam da mi auto ne moze dosegnuti radnu temperaturu i da mi grijanje nije dobro sad po zimi . Jasno mi je bilo da je termostat ostao blokiran i da ne radi kako treba jer temperatura nikako da dodje na onu radnu ko inace. Kupio sam novi termostat,ekspanzionu,termoprekidac, crijevo ono koje je puklo i cep od ekspanzione. Mehanicar mi to zamijenio i sad grijanje i dostizanje radne temperature radi kako treba no tlak mi se i dalje cini previsok. Cinjenica je da kad se vozim i dostignem radnu temeperaturu da mi ce crijeva napregnu otprilike su tvrda ko (nesto malo su meksa od napumpanih guma na biciklu ) Jel to normalno ili ne kod Unica!? Ekspanziona se isto nepregne vidi se da dodje u kontakt sa onom posudom kocione tekucine ,a inace prije voznje na hladno ima 2,3 mm razmaka izmedju njih! Nisam nikad prije provjeravao naprezanje crijeva i ekspanzione jer nikad nisam imao takav problem pa sad gledam svaki detalj ali iskreno nisam siguran sto je tu normalno sto ne!? Ne mogu komparirati sa drugim Unom koj ime takav motor jer samo jos jedan takav se krece u mom kraju ,a ja covjeka nit ne poznajem niti gdje je stacioniran. Sumnam na dihtung glave ali opet nemam klasicne simptome nit mi auto dimi ,nit imam majoneze u ekspanzionoj niti na stangici ulja ,auto dobro pali dobro ide ,ne pregrijava se ,nema mjehurica u ekspanzionoj da bi se vidjelo nabijanje kompresije . Inace na autu je prije dvije godine uradjena polugeneralka iz razloga sto je poceo dosta trositi ulje pa smo mjerili kompresiju i vidjeli da cilindar do getribe ima puno manje ,kad se otvorilo uvidjelo se da je pukla karika na tom klipu promijenili smo tada sve karike,leteci,gumice ventila ,ispusni ventili ,zupcasti remen ,roler , spaner,pobusili glavu i sastavili.Glava nema sprungova prema sustavu hladjena , samo dva menja povrsinska izmedju ventila  Auto radio dvije godine savrseno , ne trosi ulje, lijepo ide i sad ovo sa pritiskom mi nikako ne da mira jer nemam pojima sto je tu normalno ,a sto ne. Mogu samo komparirati sa zeninom Skodom Favorit koja ima mekana crijeva cijelo vrijeme za razliku od mojeg Una ali nisam siguran koliko je to usporedivo buduci da Favoritka ima iz ekspanzione povrat rashladne u kiler dok Uno to vraca dolje prema motoru, a i kod Unica cijelo vrijeme cirkulira rashladna u ekspanzionu iz onog tanjeg crijeva koje vodi iz kilera dok kod Skode do izgleda tek cirkuira kad se povisi temperatura jer u normali ne pisa u ekspanzionu koliko vidim i nema nikavog pritiska u ekspanzionoj kod Skode za razliku od Una. Ako ima ko kakva konkretna iskustva i pouzdano zna sto je normalan tlak u rashladnog sustavu tog motora i kako se manifeastira u praksi  bio bi mu jako zahvalan da mi da neke informacije oko toga iz vlastitog iskustva.  :help:








topolino

Za pocetak: ima li uopce zdravog lima na tom autu?  Ritmo/regata/uno/duna su poznati po ukrainskom celiku koji hrÄ'a. Sada tvoj problem: motor ti nabija kompresiju u rashladni sistem. Nesto je krivo odradeno jer kada si ga nalozio u brege je vrisnula brtva ili pukla glava nazalost.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

targavz

ima jer je limarija odradjena 2010 i sam sam radio pripremu i lakiranje tako da je auto limarijski ok . Nesto puno prije je prije tih brega prouzrocilo nabijanje pritiska mozda i mjesecima prije,a ja to nisam ni mogao skuziti jer vozim kratke relacije po gradu i okolica pa se problemi oko pucanja crijeva i ekspanzione ni ne manifeastiraju . Ono sto me malo brine bojim se da nije sad jaca kompresija iza polugeneralke napravila neku stetu na glavi .

topolino

Prije ce biti losa brtva. Taj motor ima kompresioni omjer 25:1 i nepuca glava samo tako iako je taj motor izveden iz OHV od 124 i nije nesto poznat kao trajan. Iako ima ih vise prezivjelih od benzinaca.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20


targavz

Nismo ,tj. mehanicar koj je radio je smatrao nepotrebnim jer glava nije imala nigdje sprung prema van vidi se na slici gore koju sam postavio(sad ju ponovno postavljem) da su bila dva sprunga ali povrsinska izmedju dva ventila ali nije bilo niti jednog koj bi vodio prema sustavu hladjenja . Jedino ako sad u tih 10 000 od pulugeneralne nije negdje pukla to ne mozemo znati dok ne otvorimo motor . Ja sam tada bio spreman glavu odvesti negdje sam doznao za nekog majstora koj vari glave  i ispitiva oko Zaboka ali se sad ne mogu sjetiti kako se zove firma i mislim da je cijena negdje bila oko 1500 kn sa kompletnom uslugom i testom kod njih . Sad trazim nekog u Vz da ispitamo na co2 prije bilo kakve radnje dalje . Kaze mi kolega mehanicar da malo popustim cep ne ekspanzionoj i da tako vozim da se kao ne isplati otvarati ako auto nema nikakve probleme tipa ulje u rashladnoj ili rashladna u ulju sto fakat nema i ne dimu uopce sve savrseno vuce i radi jedino taj pritisak je veci ako je ful stegnut cep na ekspanzionoj . Dal je tko radio sto sa onim aditivom https://www.trgo-agencija.hr/tekucina-za-brtvljenje-glave-i-bloka-motora-ss-822-abro-240ml.html


targavz

Auto je sigurno radio dobro jos u devetom mjesecu 2019 jer sam imao duze relacije tipa 400 km do Zadra i natrag i nije bilo nikvih problema jer da je bilo sigurno bi vec tada propustila ekspanziona zbog pritiska ili puklo crijevo sto se tada nije desilo . Sad kako je krenula zima primjetio sam da mi ne postize radnu temperaturu i da je cijelo vrijeme bio na ovolikoj temeperaturi ma koliko se dugo vozio(slika) . Sad sa promjenom termostata i termoprekidaca sve radi po postizanju radne temperature savrseno i pali se ventilator kad postigne visu temperaturu jedino je ovaj pritisak u sistemu ostao problem buduci da nema klasicnih simptoma majoneze u ulju ili rashladnoj,kurenja rashladne ,vode na auspuhu i ostale tipicne simptome koji obicno jesu u takvim situacijema.




targavz

Danas napokon istestirali na prisutnost plina i pokazalo se da ga ima u ekspanzionoj. Pozelenila tekucina.Zanimljivo nema klasicne simptome tipa ulje u antifrizu ili antifriz u ulju. Vjerovatno je dihtung razlog jer auto nikad nije povisivao temepraturu izvan radne temeprature u radu da bi se moglo sumnjati na sprung glave . Mozemo sumnjati i na stare sarafe koliko mi kaze klolega jer ako su vec jako stari zbog zamora materijala moguce da nisu u stanju vise dobro odraditi svoju namjenu tako da bi bilo dobro i njih sad zamijeniti kod promjene dihtunga . Tesko po njemu da bi bila glava razlog jer ako je prije toga durala 200 000 km sa dihtungom bez da je diran motor do sada pa da sad nakon 10 000 je ona uzrok propustanja ali ......

Mike20

PuÅ¡ta ti izmeÄ'u cilindra i kanala hlaÄ'enja.
Rupa je očito skroz mala da nije nabio brzo kompresiju u hlaÄ'enje i bacio van antifriz

Antifriz je u ulju ili obrnuto kad probije izmeÄ'u kanala ulja i antifriza

Pa baš zato može biti glava, ako je odvrtila već tolike km, zamor materijala.
Jeftinije ti je ispitati, nego stalno slagati.

A šrafi na starijem motoru, posebno dizlu, bi bilo poželjno da su novi

targavz

 :love-smiley-039:izmedju cilindra i  kanala hladjenja u bloku motora ili glave?

Mike20

TO je isto, kanal hlaÄ'enja iz bloka je spojen sa kanalom hlaÄ'enja u glavi-izmeÄ'u njih je brtva s rupom

targavz

Sve je to meni jasno ali jedno nikako ako gledam slike bloka i glave ne nalazim realno pojasnjenje kako bi osim na samom digtungu kod metalnih prstenova ili na tim istim mjestima gdje dihtung sjeda( sa tim prstenovima) gdje bi eventualno se desio sprung glave od kud drugacije moze probiti kompresija iz cilindra ? Osim da je cilindar negdje nize probio ali onda bi fakat imao ulja u  antifrizu . Tu izmedju ventila ne vjerujem da moze kompresija probiti .

targavz

Danas po povratku sa posla nakon nekih pola km voznje pocelo trokiranje bijeli dim na auspuhu . Nekako sam se doveo do kuce nisam daleko tri km od posla . Trokira, dimi na auspuhu,dio antifriza izbacio preko cepa na expanzionoj jer cep nije zategnut do kraja zbog nabijanja pritiska. Kad otvorim cep para ili dim bijeli sto vec je izlazi iz ekspanzione. Kad ugasim onda se cuje nekakvo hroptanje u sistemu. Izgleda da je dihtung glave prosvirao do kraja ili moze isti simptom biti od neceg drugog?

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: