Fiat uno 1.0 ie - pregrijavanje u leru

Autor Uno_fire Rijeka, 29 Kolovoz 2022, 19:24:02

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Uno_fire Rijeka

Pozdrav, imam čudan problem s pregrijavanjem motor na unicu.
U voznji se ne grije, temperatura je sitno ispod sredine vozio nizbrdo il uzbrdo nevezano za okretaje. Kad stanem na semafor pocne se kazaljka penjat, venitilator se upali i radi kratko al ne ohladi motor..e sad dolazi zanimljiv dio....ako ga krenem turirat i dodavat dosta gasa temperatura mu se spusti...antifriz ne gubi...na maksimumu je...tako da ne kuzim u cemu je problem

Tihich

vjerojatno ti je pumpa vode pri kraju, na leru nema dovoljan protok pa se grije, čim daš gas poveća protok

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Uno_fire Rijeka

To se i meni činilo, ali mehaničar mi kaže da je brtva glave, jer ima mjehurića u ekspanzionoj dok motor radi, al mi nije jasno jer se cijevi ne napuhavaju nit su tvrde dok radi, i cini mi se da bi se onda grijaou svim rezimima voznje, pogotovo pod gasom, a ne hladio u voznji il dok ga turiram...pa ne znam dal je to siguran znak pa da mijenjam odmah sve il da prvo probam pumpu.

I koliko otprilike dođe sve skupa zamjena brtve glave za taj motor?

Mike20

#4
Ovisno tko radi, oko 3000+kn.
Bilo kakva pregrijavanja tog motora mogu imati veze s brtvom.
Tak da ak misliš auto još voziti, svakako se isplati malo raskopati motor

Uno_fire Rijeka

Izgleda da ću je morat promijeniti...čini mi i se 3000 plus kuna malo puno za to doduše...brtve se kreću oko 150 kuna za skuplje, pumpa vode je oko 200-250 i još vijci glave ne znam koliko su...ravnanje glave je 250 cca...dijelovi su skupa 600 - 700 kuna pa mi nije jasno otkud cifra od 3000+, auto ima 108 tisuća km pa nisam mislio uređivat još glavu ako je to spadalo jos u te cifre. Motor radi super nit ulje troši nit dimi nit se čuje ikakva dotrajalost... Uglavnom mislio sam da su cijene oko 1500-2000 kn.

the-rider

#6
sta mislis da ce ti netko to za 200 kn napraviti
za pocetak promjeniti pumpu i zupcasti, to ionako moras mijenjati ako ides glavu raditi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Memphis

set zupčastog ti je za taj auto 300 kn sa pumpom. Ruke su ti najskuplje dijelovi su đabe.

dinko1981

Pitanje svih pitanja prije lupanja love, kakva je limarija na uniću?

Bero

Citat: Uno_fire Rijeka  u 31 Kolovoz 2022, 18:21:53
Izgleda da ću je morat promijeniti...čini mi i se 3000 plus kuna malo puno za to doduše...brtve se kreću oko 150 kuna za skuplje, pumpa vode je oko 200-250 i još vijci glave ne znam koliko su...ravnanje glave je 250 cca...dijelovi su skupa 600 - 700 kuna pa mi nije jasno otkud cifra od 3000+, auto ima 108 tisuća km pa nisam mislio uređivat još glavu ako je to spadalo jos u te cifre. Motor radi super nit ulje troši nit dimi nit se čuje ikakva dotrajalost... Uglavnom mislio sam da su cijene oko 1500-2000 kn.

kakvih 3000 kn, kakvi bakrači

Sam kažeš dijelovi 600-700 kn (što uključuje i dijelove za veliki servis), obrada glave 200-250. I složi se za 3-4 sata, znači max 1000 kn ruke.
Dakle, 2000 kn max.

Ali da, prvo kreni od vodene pumpe. Da je otišla brtva glave, trošio bi vodu, tako a ako ne troši vodu, vjerojatno je brtva OK.  Ja sam na puntiću imao situaciju da nije nabijalo kompresiju u rashladni sustav, ali je trošio vodu i kad je palio hladan prvih par sekundi je kao na 3 cilindra radio.
Samo boxer bajo moj :)

Mike20

U dijelove ulazi i ulje, antifriz, set brtvi, ne samo brtva glave, filteri, ravnanje glave sa promjenom vodilica i uređivanjem dosjeda-svaka čast ak to netko radi za 250kn, bilo je po 500kn za 8v motore (nebitno dal je 1.0 ili 2.0 8v glava).
Set zupčastog+natezač itd. Skupi se dijelova za preko 1000kn.
Ok ja stavljam najbolje što se nudi, pošto ne slažeš motor svako malo.

Uz cifru rekoh, ovisno tko slaže, tzv fušer ili neki "obični" servis ili ovlašteni.


Km motora nisu bitni ako auto ima godina, materijali s vremenom degradiraju, raspadaju se, posebno ta brtva na fireima koja je tanka+ agresivniji zeleni antifriz.

Osobno ne znam nikoga tko bi to slagao sve za 500kn. Cifre su za takav motor uglavnom oko 1000kn.

Jedino jenisplativo ako sam slažeš, onda bi bilo oko 1500kn.

Mike20

Set zupčasti+vodena Ina 330kn
Filter ulja 40kn
3l ulja 120kn
Antifriz 70kn
Termostat 100kn ako nikad nije mijenjan
Set vijaka glave 80kn
Set brtvi 180kn

920kn, na to još uređenje glave.

Memphis

ma kaj se skupi na dijelovima? Ja sam mijenjal gumice venitla  na puntu to te sve ispadne kikiriki. Velim ti da ti je set 300 kn sa pumpom, brtva možda nekih 100 kn, šarafi isto toliko, brtva poklopca ventila ti je 20kn. Jeftiniji auto po pitanju dijelova ne postoji.

To može sam odradit bez meštra ak je vičan tome. Za to ne treba neki servis sa obračunom PDV-a već neki posljepodnevni fušer koji to odradi za koji sat jer nije isplativo. Glavu ne treba ni obrađivat ako je ok samo dobro očistit ako je samo vodena onda je na konju.

Uno_fire Rijeka

Evo javljam update, promijenio sam termostat i vodenu, toliko znam sam, remen i natezač su nedavno novi stavljeni tako da njih nisam dirao...uglavnom motor se i dalje grije u kao i prije...tako da je vjerojatno brtva otišla...to ću dat majstoru da mi sredi i gotovo...samo ga čekam da se vrati s godišnjeg  :laughing-smiley-001:

Uno_fire Rijeka

Nikad mi nije prekuhao pa pitanje jel uopce glava kriva...