Main Menu

Legenda je opet s nama

Autor zvrk, 04 Studeni 2012, 12:34:59

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

zvrk

Legenda je opet s nama!



Panda 4X4 ističe se povećanim odmakom od tla, 15 inčnim alu naplatcima i dodatnim zaÅ¡titnim plastikama s aluminijskim detaljima. Sve u svemu â€" prava Super Panda!



Sve dosadašnje Pande 4x4 bile su cijenjene, no ovako kompletnog automobila s Fiatovom značkom jednostavno se ne možemo prisjetiti. Oni dobro upoznati s običnom, civilnom Pandom posljednje generacije vjerojatno će još i povjerovati da u toj tvrdnji nema mnogo pretjerivanja, no svi drugi, pak, morat će nam vjerovati na riječ.



Jer, kompletu koji su nam Talijani sad ponudili, barem sudeći prema prvim dojmovima, teško je naći mane. Verzija 4x4 stiže nam tek nekoliko mjeseci nakon one s prednjim pogonom, a na prvi pogled gotovo da joj je identična.



Od originala se razlikuje po nešto robusnijem izgledu, koji zahvaljuje dodavanju zaštitnih plastičnih oplata, posebnim aluminijskim naplatcima, ali i odizanju karoserije za 47 mm.



No, prave razlike nisu vidljive na prvi pogled, nego su skrivene ispod lima, za ovu priliku obojenog u dvije nove, jednako atraktivne mješavine boja - toskanski zelenu i sicilijanski narančastu.



Pogon na sve kotače je torque on demand, što znači da se aktivira po potrebi, a uz to Panda 4x4 serijski je opremljena i sustavima ESC i ELD (el. blokada diferencijala).



Sve to, tvrde Fiatovi stručnjaci, uz odgovarajuće je gume i više no dovoljno za sve izazove pred kojima se gradski auto može naći nakon silaska s asfalta.



Nakon vlastitog iskustva na zahtjevnom poligonu u sklopu Fiatovog razvojnog centra u Baloccu, punog ozbiljnih prepreka i izraženih uspona i nizbrdica, nemamo im razloga ne vjerovati. Posebno ako je pod poklopcem motora TwinAir opcija, za ovu prigodu uparena sa sjajno odmjerenim 6-stupanjskim mjenjačem.



Kratak prvi stupanj s jedne strane i duga Å¡esti s druge, fino pomiruju dva posve oprečna svijeta, a neobičan motor osvaja i svojom uglaÄ'enošću i okretnim momentom, 40 posto većim no u starom 1.2 Fireu.



No, ni druga, dizelska opcija (1.3 MultiJet), nije za odbaciti, premda je bučnija i generalno grublja i ima samo pet stupnjeva. Sve ostalo je i toj verziji za pet: upravljač je odlično odmjeren, ručica mjenjača brza i precizna, a i povišen položaj za volanom u 4x4 verziji dolazi do punog izražaja.



Nova Panda, nadalje, pažnju plijeni i udobnošću, koju dobrim dijelom treba zahvaliti intervencijama na ovjesu temeljenom na poprečnim ramenima te polukrutoj osovini i primjetno mekšoj amortizaciji.



U ozbiljno našpananoj vožnji otvorenom cestom karoserija će se rado nagnuti, no na svako moguće torzijsko uvijanje zaboravite. I na asfaltu i na raznim klackalicama na poligonu, naime, Panda 4x4 djeluje kao da je isklesana iz mramora.




PANDA 0.9 TwinAir

TEHNIÄŒKI PODACI

Obujam 875 ccm

Snaga 63 kW/85 KS pri 5500/min

Moment 145 Nm pri 1900/min

Mjenjač ručni, 6 stupnjeva

Dimenzije 368,6x167,2x160,5 cm

Osovinski razmak 230 cm

Prtljažnik 225 litara

Masa 1050 kg

Najveća brzina 166 km/h

0-100 km/h 12,1 sekundu

Potrošnja 4,9 l/100 km


____________
autoklub.jutarnji.hr

Janko#18

Super je Pandica jedino mi ova zelena boja nikak ne lezi  :good:


Go Hard or Go Home :) :abarth:

zvrk

Citat: Janko#18  u 04 Studeni 2012, 15:26:59
Super je Pandica jedino mi ova zelena boja nikak ne lezi  :good:
Kako bi rekao Max abarth....Å¡umsko zelena... ;D
Pošto je 4x4, i bit će stalno u prirodi...valjda zato je zelena..da se uklopi.. :)

Gemist Nino


Alien

Bijela bolje izgleda, a tek crna.

Janko#18

Citat: zvrk  u 04 Studeni 2012, 18:41:20
Kako bi rekao Max abarth....Å¡umsko zelena... ;D
Pošto je 4x4, i bit će stalno u prirodi...valjda zato je zelena..da se uklopi.. :)

Onda bi bolje bila maskirna hehe  ;D  slazem se bijeli puno bolji al crni mislim da ce bit brutalan  :ok:


Go Hard or Go Home :) :abarth:

sinek

Poglej ju, vere se baÅ¡ ko prava panda, kud ti okom ona skokom  ;D

GZomanid

Jel neko zna kad se ta 4x4 moze ocekivati kod nas i kad ce se formirati cijene?

vlatko11


kemba

mene ta zelena boja majke mi odmah podsjetila na ladu nivu
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

Janko#18

Citat: kemba  u 06 Veljača 2013, 11:05:35
mene ta zelena boja majke mi odmah podsjetila na ladu nivu

:lol :lol :rofl


Go Hard or Go Home :) :abarth:

GZomanid

 Niko nema odgovora.. Pitam kod sebe u salonu, oni nemaju pojima, Å¡aljem mailove AC-u ali nitko ne odgovara..
Već sam srozao kriterije i počeo gledati običnu Pandu  ;D