Sastanak na vrhu FCA, "desant" novih modela na tržište uključujući Lanciu

Autor 2600, 28 Ožujak 2016, 20:56:00

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Maverick

Citat: Mike20  u 30 Ožujak 2016, 21:05:36
Ma u pravu si, ima je više od Fiata, al da ih ima više od ostalih, to mislim da ne, nisam brojke gledao, nego laički gledajući po cesti

je. po mojoj nekoj slobodnoj procjeni na našim gradskim cestama su KIA-e i Dacie postale redovna periferija

2600

Kriva tema.  :joj:

Nego što se tiče FCA u HR. Koliko znam AC je izgubio ekskluzivna prava već neko vrijeme. Zašto netko drugi ne ulazi, e to je glavno pitanje. Činjenica je da je sama prodaja osnovni dio priče. Njima prodaja šteka jer apsolutno nema popusta, nema naručivanja automobila, a bome niti u startu cijene nisu baš nešto poželjne.

Konkretno za Tipo, a moguće da sam već pisao to. Imaju 4 paketa opreme koji su naslagani bez veze, Easy i Lounge bi bili sasvim dovoljni i da svaki ima nešto više u startu, a sve sa nešto nižom cijenom. Problem se javlja što sam FIAT prodaju nije zamislio kako ju je AC zamislio. Znači pogledajte talijanski konfigurator za Tipo. Aposlutno opcija nema, a kod AC-a milijun i jedna koja diže cijenu. Samo na kraju možeš 1 ili 2 paketa kod Easya, 3-4 kod Loungea. To cijenu u biti spušta. Al eto, AC sve zna. :rofl:

franjo-fritz

Odi u bili koj drugi salon tj.zastupnika bilo koje druge marke auta. Ista stvar osnovni model pa spisak na tri strane dodate tj standardne opreme za nadoplatiti...
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

2600

Pričam striktno o pristupu za Tipa. Nije baš da su tek tako dobili nisku cijenu. Dobili su je korejsko-japanskim pristupom gdje imaš skoro predefinirana pakete opreme bez opcija i ćao. AC je iz samo njima znanih razloga i to uspio "srediti".

franjo-fritz

A onda kupi koreanca ili japanca.. I bez brige si.. ÄŒemu polemika..??
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

2600

Ako vam smetaju moji komentari onda ima ignore botun. U čemu je problem?

Normalno da prosječni Europejac baš i neće gledati Japanca il Korejca sa pretpotopnom mehanikom. OK, neki koji su zatucani njihovom nepoderivošću oće, ali znamo kako to sve završi kada jedna Honda krene kao sada sa turbo motorom kao u SAD-u, masovni pomor. :roll2:

2600

Citat: ElRa  u 30 Ožujak 2016, 09:49:53
Ja sam govorio za istocnu Evropu. Na zapadu je drugacija situacija. Fiat tamo dosta bolje prodaje modele 500, 500X, Renegade, Pandu i zastupljeniji je od Skode, Seata, istocnjaka...

Pa kada bi se povukla neka crta ili možda čak parabola onda bi nekako zemlje gdje su Talijani cijenjeni bile sigurno Francuska, Španjolska i Italija sa bliskom Portugalom, Austrijom. Znači stvarno postoji i neki geografski ključ. Kako se ide istočno tako se mišljenje o Fiatu i Talijanima srozava. Zašto? To je podložno i malo dužim analizama.

Činjenica je da su Talijani prodajom u usponu iako još nema puno novih modela i oni tek trebaju doći. To je zato jer se njima bitna tržišta ala Francuske, Španjolske i pogotovo Italije bude.

No ako uÄ'emo dalje u analizu i zapitamo se zaÅ¡to Talijani ne stoje joÅ¡ bolje? Ako se ne varam u Njemačkoj 75% prodaje čine domaći proizvoÄ'ači i grupacije, u Francuskoj preko 50%, a u Italiji niti 30%. Toliko o tome da su Talijani patrioti kod kupnje automobila. Nadalje, njihova jaka tržiÅ¡ta rijetko traže iÅ¡ta viÅ¡e od kompakata, pogotovo to vrijedi za Italiju. Zato Fiat nikada ne može prodati skoro pod bilo kojim svojim brandom iÅ¡ta veće nego li je sada ovaj Tipo, eventualno Giuliu u Europi i to je to. Nijemci tu npr. imaju veliku prednost nad bilo kim jer su oko automobila veliki nacionalisti i kupuju veće, za njihove proizvoÄ'ače profitabilnije automobile.

Zato je sada cilj cijelog FCA biti manje ovisan o Italiji. To im donekle uspjeva sa 500 koji se odlično prodaje u V.Britaniji(čak bolje nego u Italij), a nije beznačajna prodaja niti u Njemačkoj. Slično za sada uspjevaju sa 500X gdje je nekih 60% prodaja van Italije, a uz to je najskuplji u klasi kada se gledaju europski konkurenti.
Fiat je tradicionalno jako u Latinskoj Americi. Nažalost to tržište je u padu ali tamo je put ka manjoj prodaji no postepeni prelazak na profitabilnija, modernija vozila ala Jeep Renegade ili Fiat Toro, a od skoro i novi Jeep Compass. Čak i njihova jeftina vozila ala novog Mobia sada imaju platformu koja zadovoljava sve europske sigurnosne za razliku od ranije te kao osnova mogu poslužiti za npr. našu europsku Pandu.
Daljni ključ razvoja FCA su globalni brandovi kao Jeep, Maserati i Alfa Romeo.
Jedina rak rana za sada je Kina.

No sve ovo vodi ka tome da ako negdje bude ekonomski potres FCA bude skoro pa netaknut time. Rijetko kada doÄ'e kriza u isto vrijeme u cijelom svijetu. Evo dok je u Europu doÅ¡la zadnja kriza, SAD se već krenuo oporavljat.



Citat:Po meni je od krucijalne vaznosti da Fiat ne zaostane tehnoloski za Njemcima a to su prije svega 2,3 modularne platforme za sve modele u grupaciji, novi motori (turbo, twin turbo...), hibridi, fuel cell. Kad se to ima, onda je lako praviti modele. Sa modelom Pacifika FCA je srecom uhvatio zadnji voz sto se tice hibrida. Htjeli mi to ili ne, jednostavno u svakoj klasi za 10ak godina cemo imati i hibridni pogon.

Od modularnih platformu su tu već SUSW i CUSW. Pogotovo se ona prva sada naveliko iskorištava i to je pohvalno. Sljedeći veliki korak je tu RWD modularna platforma Giorgio kakvu koristi nova Giulia.

Što se riče hibrida vidili smo plug-in-hybrid u vidu Pacifice. Do 2018. to možemo očekivati na još dosta većih modela iz FCA grupacije, prije svega kod SUV-ova gdje je lakše staviti baterije.
Negdje 2018. ili ranije bi trebao doći i mild hybrid. Tako da sve u svemu FCA to i ne stoji toliko loše koliko neki misle. Njihova politika je samo da ne žure sa tim jer ne žele gubiti novac kojega i nemaju u izobilju.

Što se motora tiče vidjeli smo u Giuliji debi GME familije motora, a skoro tu dolazi i GME. Američki V6 Pentastar je nov i psolužio je kao osnova za Ferrari F160 kojega koristi Maserati. Isto tako je Ferrari F154 nov i gledamo ga od nove Giulie QV, preko Maseratia do Ferraria 488GTB.

No glavni cilj zaključno sa 2018. je uz ovo još financijska konsolidacija te tada bolji kreditni rejting.

To će reći da će 2018. imati svu potrebnu tehnologiju i kako se čini financije da izdrže bilo kakav udar od strane Nijemaca.

Antonijo

Citat: Nemesis  u 29 Ožujak 2016, 15:02:09
Imam ja glupo pitanje. Otkud ti to sve znas? Ne zelim bit krivo shvacen niti provociram,samo me zanima.

Sent from my C6903 using Tapatalk

Ne postoje glupa pitanja  :ok:
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

core3i

Ne vidim šta je tu loše, sve se da provjeriti u tražilicu ako koga zanima odakle je text. @2600 nastavi pisati, ali ako nije nešto tvoje možeš navesti ispod texta u link izvor odakle je prenesena vijest.
:ok1:

ElRa

FCA hronicno treba da pokrije i trzista Indije i Rusije. Rusija jeste trenutno u banani, ali dugorocno ce se sigurno vratiti.
U Kini FCA opet lose prolazi u poredjenju sa PSA pa i Renaultom. Ne znam gdje grijese, ali Ford, VAG, GM su otisli daleko ispred. Valjda ce Jeep probiti led, ali to mora puno ozbiljnije da se radi.

Mislim da se sve ovo desava jer FCA nije imao ili jos uvijek nema sredstava da se bori na vise frontova. Dok je fokus bio na SADu, ostatak su zanemarili. Sada je fokus na Evropi, a ostalo ceka. Za par godina mislim da bi trebali obnoviti i kompletnu neJeep paletu u SADu. Nadam se da ce se to zavrsiti pozitivno.



2600

Citat: core3i  u 31 Ožujak 2016, 12:57:40
Ne vidim šta je tu loše, sve se da provjeriti u tražilicu ako koga zanima odakle je text. @2600 nastavi pisati, ali ako nije nešto tvoje možeš navesti ispod texta u link izvor odakle je prenesena vijest.
:ok1:

Tekstovi kao tekstovi, a ako su na hrvatskom, ona su naravno moji. Pa nebi na talijanskom jednom forumu imao debelo više lajkova nego postova da pišem gluposti.

Znači moj izvor, a koji stvarno piÅ¡e na nekim forumima, direktno meni kaže prije predstavljanja Tipa, tamo negdje tokom proljeća proÅ¡le godine. Paketi opreme će biti u japanskom stilu, u pravilu uzmi ili ostavi. Tako se i dogodi, na većini tržiÅ¡ta osim na naÅ¡em. Naravno izmeÄ'u ostalog mi kaže na svakom pojedinom tržiÅ¡tu sam zastupnik će birati Å¡to će biti u kojem paketu i koja će biti koncepcija. A Å¡to se u nas dogodi?

Citat: ElRa  u 31 Ožujak 2016, 13:00:43
FCA hronicno treba da pokrije i trzista Indije i Rusije. Rusija jeste trenutno u banani, ali dugorocno ce se sigurno vratiti.
U Kini FCA opet lose prolazi u poredjenju sa PSA pa i Renaultom. Ne znam gdje grijese, ali Ford, VAG, GM su otisli daleko ispred. Valjda ce Jeep probiti led, ali to mora puno ozbiljnije da se radi.

Mislim da se sve ovo desava jer FCA nije imao ili jos uvijek nema sredstava da se bori na vise frontova. Dok je fokus bio na SADu, ostatak su zanemarili. Sada je fokus na Evropi, a ostalo ceka. Za par godina mislim da bi trebali obnoviti i kompletnu neJeep paletu u SADu. Nadam se da ce se to zavrsiti pozitivno.

FCA radi na Indiji. Za Rusiju se ne bih složio da je kronično potrebna.

Å to se Kine tiče. FIAT je mogao kroz povijest milijun puta ući tamo da je htio. ZaÅ¡to nije? Pa moraÅ¡ dati tu tehnologiju samim Kinezima nakon odreÄ'enog perioda tako da je sa te strane to ogroman rizik. Nije to samo doći tamo i otvoriti tvornicu 50:50.
No tamo je veći problem što u biti Kinezi i nemaju neko mišljenja o talijanskim proizvodima i mislim da će se FIAT kao brand povući od tamo, a sve ostaviti Jeepu i umjesto FIAT-a će biti Chrylser kao brand.

Europa je bila zanemarena jer je sve osim za BMW, Daimler i VAG ona bila čisti gubitaš. U biti oni su čak išli rezati te gubitke gašenjem proizvodnje.

ElRa

Rusija ima oko 150mil stanovnika, te je ne bih zanemario. Naravno, nisam u poziciji da odlucujem niti imam resurse za to  :wink:

2600

Bitno je koliko je tržište automobila. Ni tu Rusija nije mala ali je trenutno ako se na varam manja i od Italije. Naravno da je i politička situacija na to utjecala ali nitko neće za toliko tržište sada graditi tvornice jer ima carinu na uvoz.

Indija i Kina su druga priča, pogotovo Indija koja nije ni blizu svoga gospodarskog potencijala. Ne znam jel FCA tu i delja u dobro sa Tatom odnosno JLR-om. Znam samo da FCA Bank u Europi osim sa FCA radi i JLR, a sam Tata je ranije bio u odborima FCA.

ElRa

http://www.business-standard.com/article/companies/fiat-currently-in-wait-and-watch-mode-in-india-116022500149_1.html

Upravo se pise o Indiji

Ovo je zanimljivo

Citat:But it is not just sales numbers alone. Fiat is presently without a dealership in Mumbai as all the three former dealers closed operations. Ironically Fiat's India headquarters is based in this city.

Znaci, moraju razvijati prodajno-servisnu mrezu. Saradnja sa Tatom je izgleda zavrsena.

ElRa

Nadam se da sto se Indije tice, nije bas ovako crno

Citat:"The one reaction that we get from people in India is that, 'I am not sure if you are going to stay in India'. There is this constant thing of us being in and out (of the market)," Kevin Flynn, president and managing director, Fiat Chrysler India said. Flynn is referring to Fiat's forgettable record in India. With two failed joint ventures (with Premier Automobile and a distribution venture with Tata Motors) the company has struggled while competitors such as German giant Volkswagen and French brand Renault have raced ahead despite entering the market less than a decade ago.

http://www.business-standard.com/article/management/fiat-fights-to-stay-relevant-116030101328_1.html