GSE T4 DOHC i Getrag 7HDT300

Autor 2600, 18 Svibanj 2020, 16:34:01

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

2600

U prosincu protekle godine talijanski sindikati, e sad ne znam je li ih ima 5 ili 6, su svi redom napisali da u Termoliu dolazi do prestanka proizvodnje FIRE 8v motora te će na njihovo mjesto doći 1.0 i 1.5 GSE/FireFly motori. Početak proizvodnje kraj 2020. ili početak 2021. Naravno to je bilo prije COVID19 krize i prestanka svih aktivnosti u talijanskim tvornicama na više od 2 mjeseca.

Ja sam na nekim mjestima o 1.5 turbo pisao polovicom 2018. Tek neku godinu i pol se dobila potvrda crno na bijelo i to još ne direktno od FCA.

Koliko sam razumio trebala bi biti twin scroll turbina. Ono što piše pored njega je DOHC. Je li to isključuje MultiAir tehnologiju? Do sada je to bio slučaj.


Druga stvar ili tehnologija koja dolazi tokom 2021. su P2 48V mild hibridi. P2 znači da je električni motor na ulazu u mjenjač.
FCA će kod automobila sa prednjim pogonom za to koristiti mjenjač Getrag 7HDT300. Riječ je o DCT mjenjaču sa 7 stupnjeva prijenosa do 320 Nm sa mokrom spojkom i integriranim električnim motorom tako da se ne povećavaju eksterne dimenzije mjenjača.
Električni motor može biti do 25 kW ovisno o potencijalu za rekuperaciju, a može ići samo na struju do 30 km/h što ovisi o samoj implementaciji.

Naravno ovdje je riječ isključivo o vozilima sa prednjim pogonom i motorom poprijeko. Za stražnji pogon će tu i dalje biti ZF 8HP koji 2022. kreće sa 4. generacijom.

Mike20

PHEV bi imao itekako smisla.
Vožnja na struju do 30km/h par km je bedastoća

2600

Zašto? Toyota je na takvim hibridnima napravila ime. Ovo je za grad dušu dalo, a cijena proizvodnje je do 1000 eura. E sad koliko će ga naplatiti je nešto drugo. No najbolja stvar je što zbog 48V to može servisirati meho bez posebnog alata. Sa Toyotom to ne može.

Mike20

Upravo Tako, Toyota je. I to znaš od kad.

Osobno, nebih to kupovao, jedini smisao struje u autu uz ICE motor mi je da mogu samo na stuju napraviti 50tak km.

TO je jaaako korisno. Posebno kad znaš da direktaši imaju problema sa naslagama na ventilima upravo u gradskim stani-kreni vožnjama na niskim okretajima.

Ovi sustavi su dobri što pomažu kod ubrzanja kad auto troši najviše goriva.
ALi dal realno drastično smanjuje potrošnju? Ne baš.

Jer kad potroši bateriju od tih par kWh, i ako nema ju gdje regenerativnim kočenjem nadopuniti, voziš se na benzin+punjenje baterije. i Tad auto gura gorivo.

Pojačati bateriju na barem 6-7kWh+ i onda imaš nešto korisno u autu.

Vrijeme će pokazati kak budu radili sklopovi na 48V koji gutaju 25kW

2600

Dosta ljudi bozi sa posla na posao u stani-kreni ritmu. Za njih je ovo dušu dalo za ne baš preveliku cijenu.

A što se tiče PHEV-a. Kako će ga puniti netko tko nema kuću, tko živi u stanu. Evo ja imam 2 parking mjesta dvije etaže pod zemljom. Gdje ću ja puniti PHEV ili BEV.

Kad smo već kod BEV. Vidio sam koliko Porsche tj. VAG naplaćuje punjenje na svojim punjačima u SAD-u:


Znači ovo je cijena gdje je Americi jeftinije prijeÄ'eÅ¡ kilometar u Panameri S nego u Taycanu S. Koji je smisao elektrike?

Mike20

Smisao elektrike je upravo u njoj, max. okretni moment od 0 rpm i tišina u vožnji. Naravno i ekologija.
Ameri su priča za sebe, benzin je 3.5-4 kuna po litri, a 1kwh natočene struje 5.5kwh.

Naravno, bolje je doma puniti.

Al u kontekstu PHEV-a jeftinih auta, baterije su daleko manjeg kapaciteta za punjenje.
Ima koji podatak za te talijane o kapacitetu baterije?

2600

Dobro pitanje. Misliš P2 mild hibridi? Pa rekao bih od 1 od 2 kWh ovisno o automobilu. Naravno možda kod većih/težih automobila bude i veća.

Sa druge strane PHEV nema smisla sa manje od negdje 12 kWh.

Mike20

Da, normalna potrošnja struje u upotrebljivoj vožnji je 12-15kwh/100km.
A P2 uz taj slabi motor i Max 30km/h sigurno troši 3-5kwh/100km, tak da ih 1-2 kWh baterije možda izvuče realnih 10tak km dometa samo na struju.

2600

Teško, zapravo nemoguće. 12 kWh se realno muči doći na 50 km dometa, realnije je sa njom 40 do 45 km.

Tih 1-2 km/h su baš za stani kreni. Možda povećanje toga kreni sa 30 na do 50 km/g, čak u budućnosti više. Naravno onda bi i kapacitet baterija i snaga elektro motora bili nešto veći.

Mike20

Ljeti ide, zimi upola toliko.
25kw motor je dosta za brzine do 80tak km/h, što je upotrebljivo za normalnu vožnju

2600

Što se tiče dometa tu su Amerikanci dosta realniji.

BMW 530e je imao 9.8 kWh bateriju, sada ima 12 kWh. Prije domet 16 milja, sada velebnu 21 milju.

Motor može biti 25 kW ali koliko se troši na klimu i ostale potrošače. Isto tako je pitanje koliko snage daje konstantno i na kotače. Jedino električni motor direktno na osovini ili kotaču daje deklariranu snagu za pogon.

AntonioK

Šuška se o nekoj suradnji PSA FCA sa Teslom?

gandi



Citat: 2600  u 21 Svibanj 2020, 18:53:04
Isto tako je pitanje koliko snage daje konstantno i na kotače. Jedino električni motor direktno na osovini ili kotaču daje deklariranu snagu za pogon.

Obzirom da je elektromotor u pitanju ajmo se radije uhvatiti momenta.
(A uostalom, snaga se zapravo i izrazava iz momenta)
Da se vratim na temu, elektromotor na osovini ili na kotacu, bez reduktora (mjenjaca) bi funkcionirao ali samo unutar jednog relativno uskog raspona. Tocnije do nazivne brzine vrtnje. Kad se elektro motor dalje ubrzava njegova momentna karakteristika ulazi u podrucje slabljenja polja gdje je elektricna snaga konstantna, a mehanicki moment koji motor razvija pocinje  eksponencijalno opadati.
A ako smanjujes moment...
--->>>    click here      <<<---

2600

Citat: AntonioK  u 22 Svibanj 2020, 17:25:23
Šuška se o nekoj suradnji PSA FCA sa Teslom?

Koliko znam ne. Uostalom dogodine će Maserati inaugurirati 800 Voltnu električnu arhitekturu za svoje BEV modele. Tesla je još na 350/400 Volti.
Ono što je FCA napravila prije nego li je prodala ex Magneti Marelli, sada Marelli. Prebacilo su brdo inženjera sa Magneti Marelli ugovora na FCA ugovore, ovo posebno vrijedi za inženjere sa polja elektrifikacije.
Malo se zna no Marelli je puno toga odradio sa Porsche Taycan.

Ono što FCA kupuje od Tesle u Americi su CAFE krediti. CAFE skraćeno od Corporate Average Fuel Economy.
Isto tako su platili Tesli u Europi da se emisija CO2 računa kao da su FCA i Tesla jedna kompanija.

2600

Citat: gandi  u 22 Svibanj 2020, 20:38:15

Obzirom da je elektromotor u pitanju ajmo se radije uhvatiti momenta.
(A uostalom, snaga se zapravo i izrazava iz momenta)
Da se vratim na temu, elektromotor na osovini ili na kotacu, bez reduktora (mjenjaca) bi funkcionirao ali samo unutar jednog relativno uskog raspona. Tocnije do nazivne brzine vrtnje. Kad se elektro motor dalje ubrzava njegova momentna karakteristika ulazi u podrucje slabljenja polja gdje je elektricna snaga konstantna, a mehanicki moment koji motor razvija pocinje  eksponencijalno opadati.
A ako smanjujes moment...

U pravu si.

No ja još ne znam elektro automobile sa mjenjačom ili reduktorom. Oni sa 2 stupnja prijenosa su tek u najavi.