Negativni Fuel Trim/ P0172 (Prebogata smjesa)

Autor Bero182, 31 Kolovoz 2016, 08:01:51

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bero182

Pozdrav svima,

U zadnjih mjesec dana upalila mi se CE lampica, a greška koju izbacuje kaže P0172 (Prebogata smjesa).

Auto je GP 2006 1.4 8V sa 160.000 km od toga 120.000 s plinom i prvi sam vlasnik koji uredno servisira auto i razumije se automehaniku (2t guru):)

Auto se normalno vozi kad je na plinu, zapravo idealno. Dok na benzin ne mogu reći, do 2000 okr auto trokira, nema snage za popesti se uzbrdo ako nije u većoj turaži tu i tamo čuje se detonacija (dok je na benzinu).

Što se tiče viših okretaja po mojoj procijeni auto ide normalno. Što se potrošnje tiče, s punim tankom benzina prelazio sam 550 km cca isto koliko i sada prelazim.

Lambda sonde sam testirao i meni ti grafovi izgledaju pristojno, neka me ispravi netko iskusniji ako grešim. Ali što me muči je da je fuel trim u negativnim vrijednostima na oba dvije sonde. Dok je na sondi iza katalizatora konstantno -100%, prva sonda pokazuje -97,7%.

Na 110.000 km mijenjao sam MAP senzor, ništa osim toga nisam mijenjao što se tiče sistema ubrizgavanja (senzori, injektori, lambda sonde, ecu)

Sviječice sam mijenjao prije 5.000 km, i dalje se auto isto ponašao. Sviječice su NGK po kataloškom broju i toplinskoj vrijednosti za 1.4 8v.

Filter zraka takoÄ'er prije 5.000 km, i opet sve isto.

U privitku Å¡aljem slike grafova.

Zanima me Å¡to bi to moglo biti.

Naglasio bi da sam pri povratku s godišnjeg natočio STP Injector cleaner i u 5. brzini vozio na 5.000 okr skoro 2 sata i ništa nije bolje.

Hvala!







Mike20

Kako auto pali ujutro nakon dužeg stajanja, dal duže vergla dok si se recimo vozio dan prije samo na plin ili samo na benzin?
Znači bogata smjesa je samo na benzin, na plin ne?
Jesi probao malo duže voziti na benzin, kojih 1000km?
Detonacije su na usisu pretpostavljam?

Kakvi su STFT na tim nižim okretajima kad baš neide, a kakvi na višim kad ide bolje?

Bero182

Citat: Mike20  u 31 Kolovoz 2016, 08:15:34
Kako auto pali ujutro nakon dužeg stajanja, dal duže vergla dok si se recimo vozio dan prije samo na plin ili samo na benzin?
Znači bogata smjesa je samo na benzin, na plin ne?
Jesi probao malo duže voziti na benzin, kojih 1000km?
Detonacije su na usisu pretpostavljam?

Kakvi su STFT na tim nižim okretajima kad baš neide, a kakvi na višim kad ide bolje?

Nisam probao duze vozit na plin, jedino sam ga to propuhao pred neki dan, iako uvijek kad sam na autoputu vozim na benzin i namjerno ga vozim tako da ga propušem.

Auto pali odlicno, (dok je sa onim starim MAP senzorom palio iz 10. pokusaja doslovno) neki put jos dok nije zagrijan za plin nakon paljenja motor se dobro zatrese spusti okretaje doslovno na 100 i opet ih digne i malo nemirno radi pa se ustabili, doduse to samo nekad napravi.

Smjesa je bogata (prema senzorima samo na benzin) tj. tako kaze Fuel Trim, dok mi se zadnji put upalila lampica dok sam vozio na plin.

Detonacija se cuje kao da nesto pucketne ne mogu definirati gdje tocno jer se ne dogada cesto, ali najcesce do 2000 okr na benzinu, tipa start sa semafora, trokira, pukne i krenem.

Sad cu vidjet STFT na nizim i visim okretajima, posebno za Benzin i posebno za plin pa javi, kroz 2 sata.

Pozz

Mike20

ECU motora ne zna na koje gorivo voziš, njemu je bitna samo smjesa za normalan rad, on nju korigira sa gorivom, kutem paljenja itd.
E sad ak si gledao samo LTFT, onda može biti i problem na plinu, da dizne puštaju, pa je on vrijednosti trimova na oba goriva zbrojio.
Znači previše goriva, kao što i sam znaš, može biti do sondi (za koje si testirao i rekao da su dobre) ili do injektora bilo plinskih bilo benzinsih, pod uvjetom da ecu dobiva dobre podatke sa ostalih senzora.

Ak ne budeš niš našao, preporučam da posjetiš Tidala servis kod Zaboka, mislim da ti on može pomoći.
Ne reklamiram ga, nema razloga, al znam da je pomogao kad mnogi vrsni stručnjaci i serviseri nisu mogli

Bero182



Ovo je na benzin STFT
Prvi dio grafa je na 4000 okr
Drugi dio ler gas
Treci dio je na 2000 okr (tamo gdje auto najlosije radi)



Ovo je na plin u istim rezimima kao i prvi graf STFT




A ovo mi je malo blesavo, sona pokazuje da radi na AVG 0.8 V, a STFT je -100% i samo stoji

Znam da je moze biti 100 stvari, najlakse je redom krenut od svih senzora, pa dizni, katalizatora i tako ali to je skupa igra onda.

Hvala na preporuci naravno, ako u skorije vrijeme nece nista bolje biti, i ako u ZG nece nitko znati, idemo se odvest u Zabok

Mike20

Hm, na plin radi savršeno, na benzin na leru šeta od Max bogate do Max siromašne smjese
Na 2000rpm je uglavnom siromašna smjesa, tj. Fali goriva.
ÄŒudno.
Da nije do benzinskih dizni, možda je jedna začepljenja, pa kompenzira i na ostalima dodaje gorivo.

Bero182

U pon je dogovoren servis pa ću updateat

Osobno i ja mislim da su dizne, što je i logično zbog plina

topolino

Injektori od plina te zezaju tako da benzinski ecu motora poblesavi od pokusavanja da korigira smjesu. Zatvori multiventil i vozi neko vrijeme samo na benzin. Ako bude zezao i dalje onda si iskljucio plin iz price.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Moguće, al da si toliko dobro "poštela" plin da je tolika razlika na benzinu....
Koji je uopće plinski ureÄ'aj u pitanju?
120 000km je dosta za dizne koje god da jesu, a i za isparivač.

topolino

Na plinu mu nema toliko razlike jedino bi eco test pokazao poviseni HC. Dokle na benzinu motor radi na oba goriva istodobno sto nikakako nije dobro. Samo otezano paljenje i variranje okretaja kada upali govori da motor ima problema sa plinskim injektorima koji pustaju.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Bero182

Citat: topolino  u 01 Rujan 2016, 08:14:48
Injektori od plina te zezaju tako da benzinski ecu motora poblesavi od pokusavanja da korigira smjesu. Zatvori multiventil i vozi neko vrijeme samo na benzin. Ako bude zezao i dalje onda si iskljucio plin iz price.

Kako se zatvara multiventil?

Ne kuzim zasto injektori plina zezaju ako auto na plin radi savrseno, i ima domet jednak onome koji je bio kada sam ugradio plin davne 2007.

Bero182

Citat: Mike20  u 01 Rujan 2016, 11:47:07
Moguće, al da si toliko dobro "poštela" plin da je tolika razlika na benzinu....
Koji je uopće plinski ureÄ'aj u pitanju?
120 000km je dosta za dizne koje god da jesu, a i za isparivač.

Plinski ureÄ'aj je Tomasetto Achille

Plin sam pri ugradnji par puta štelao, kad je auto najbolje išao tako sam ostavio. Mapa plina je skoro jednaka benzinskoj mapi.

Bero182

Citat: topolino  u 01 Rujan 2016, 12:56:45
Na plinu mu nema toliko razlike jedino bi eco test pokazao poviseni HC. Dokle na benzinu motor radi na oba goriva istodobno sto nikakako nije dobro. Samo otezano paljenje i variranje okretaja kada upali govori da motor ima problema sa plinskim injektorima koji pustaju.

Zar otezano paljenje i razlika u okretajima ne govori u prilog da su i benzinski injektori losi?

Onda bi po tome trebao promijeniti/očistiti i plinske i benzinske injektore?

Mike20

Marka TOmasetto ti je vjerojatno od isparivača, multiventila i priključka za točenje. ECU plina i dizne su neke druge marke, to vidi koji su tipovi. U Tomasettu tih godina je dolazio STAG ecu i valtek dizne najčešće

Antonijo

Nakon odvoženih 120 000 km na plin svakako bi bilo dobro reparirati isparivač plina te injektore plina očistiti, a ne bi bilo na odmet i benzinske injektore ultrazvučno očistiti.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE