Punto 75 - Mijenjanje termostata

Autor fiatfan, 11 Prosinac 2015, 20:19:51

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

franjo-fritz

Da prokleti internet svi sve znaju sa interneta.. Å arafinciger u ruke i odmah si prst probodu
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

the-rider

ne znam zasto uopce postoji skola za mehanicare  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

core3i

Izmjeri visinu pumpe i termostata  :tup

Reduktor

Citat: the-rider  u 12 Prosinac 2015, 18:10:58
inace sve sta pise na internetu je istina i 100% tocno  :D
kakve veze ima ako je termostat otvoren ili zatvoren ako ga skidas i antifriz ce ionako isteci van
i sistem se odzracuje na ugaseno, ali moras i vise puta odzracivati, zavisi od auta

Nisi me shvatio, ako izbacuješ stari antifriz i stavljaš novi onda moraš zagrijati motor da se termostat otvori da možeš svu vodu izbaciti van, ako radiš sa hladnim motorom izbacuješ iz hladnjaka, a šta je sa vodom u motoru i malom hladnjaku kabine. Ako mijenjaš samo termostat i vraćaš antifriz nazad jel je nov u sustav onda ne treba sav antifriz izbacivati. Jel me sad shvaćaš. Ajd neka mi netko objasni tko će tiskati zrak van ako se radi na hladnom i ne zagrijanom motoru,neka mi netko objasni proceduru kad svi govorite da se odzračuje na hladan motor i ugašen.

the-rider

inace postoji jedna stvar, zove se gravitacija  :D
ilitiga voda je teza od zraka
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

the-rider

a sta ako nema pokazivac temperature  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

franjo-fritz

Citat: the-rider  u 12 Prosinac 2015, 18:40:23
a sta ako nema pokazivac temperature  :D
j.. Vec sam se oznojio samo objašnjavajuci..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Citat: the-rider  u 12 Prosinac 2015, 18:22:16
ne znam zasto uopce postoji skola za mehanicare  :D
ma ne ja ti to radim iz hobija sve rastavim a bog sastavi i tako 20+godina..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

topolino

 :facepalm: Netko je zamjenio termostat sa mjesajucim troputnim ventilom na centralnom  :facepalm:
Internet mehanicari  :lol da vas pitam nesto kako ce uci voda u motor i mali kiler, ako si stavio novi termostat koji je hladan i zatvoren, a moras ugrijati motor da termostat otvori da moze voda izaci iz motora  :zloco
Nemojte se blamirati odgovorima tipa motor ce raditi na suho pa ce voda (hladna) uci u motor kada se ugrije.


P.S.
Franjo i rider ovo se ne odnosi na vas i ljude koji poznaju struku i poroblematiku.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Volio bi vidjeti tog partizana koj skida termostat sa vruceg motora.. I ba vruci motor ozracuje.. Vruc motor, vruca voda, vruca para..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

topolino

Tono: pumpa tjera zrak po sistemu sta mislis kroz odzracnike staviti udicu i pecati mjehurice zraka?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

markohemarko

hahah, ovo je postalo oprah show  :lol

the-rider

evo bas danas odzracivao jedan bravo, na hladno, i zamisli, sve radi  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Reduktor

#28
Citat: tono92  u 12 Prosinac 2015, 20:55:55
Na vrucem motoru sigurno ne prckati po termostatu nego kad je hladan auto e sad kak ces ti izvuc ostalu vodu na tebi je , ako znas kaj je logika onda ces rijesit problem ....

A vi bi odzracivali sistem dok je auto hladan hhahahahah :tres: :tres:

Pogledaj ovo pa mi reci kad ispustiš vodu i dok skineš akumulator i ostale stvari da bi došao do termostata jel se termostat ohladi ili je vruć kad svi govore da se ne smije skidati termostat dok je vruć motor, radio sam na isti način kao i na video i termostat sam skinu golim rukama i nije bio vruć niti sam se opekao.https://youtu.be/k-OjnrIgS_A


Ovaj čovjek je opisao na ovom forumu kako se radi i nitko nije spominjao da priča gluposti.
mikeg20
Gost
Trade Count: (0)

PROMJENA ANTIFRIZA
« : 07 Studeni 2007, 01:28:38 »

Nekada ne tako jako davno neki vrsni stručnjaci su govorili da pred zimu u auto treba staviti antifriz, a na proljeće ga ispustiti van i staviti vodu. Često sam slušao te priče kao i česte slučajeve odlaženja pumpi vode. Makar je bilo nešto u tome jer pred nekih desetak godina su pričali da su neke vrste antifriza bile toliko agresivne da su nagrizali brtve glave motora.
Danas svi znamo da antifriz mora biti stalno u motoru, kroz cijelu godinu, a razlog je u tome što uljasti sastav antifriza (glikoli itd) osim što ima nižu temperaturu smrzavanja od vode, ima i višu tempereturu vrelišta (oko 105-110 stupnjeva, a voda na 100 stupnjeva). Osim toga sprječava oksidaciju metala dok prolazi kroz kanale glave i bloka motora. Treba izbjegavati dolijevanje vode iz vodovoda jer se jako brzo od nje stvara talog sloja kamenca u kanalima.
Preporučljivo je mijenjati antifriz u autu svake 2-3 godine jer s vremenom gubi svoja svojstva.
Fiat preporučuje za svoja vozila Paraflu antifriz kojeg ima 2 vrste:zelenkasti i crvenkasti. Oba su dobra za Fiatove modele s time da crvenkasti se stavlja tvornički u nova vozila sa poboljšanom zaštitom od korozije. Miješa se u omjeru 1:1 i tada mu je točka smrzavanja -35 stupnjeva, a točka vrelišta 110 stupnjeva.
Sama promjena antifriza ne zahtijeva neke posebne alate i znanje makar treba obratiti pozornost da se nakon promjene dobro sustav odzrači.
Dakle prije izmjene antifriza motor ugrijati da se malo otvori termostat te treba prebaciti polugu grijanja kabine na maksimum da se otvori ventil malog "kilera" u kabini. Treba pripremiti neku posudu zapremine barem 6 litara (ovisno o motoru).
Stari antifriz se ispušta tako da se prvo odšarafi čep za dolijevanje na posudi, a zatim se odšarafi mali vijak na donjem dijelu hladnjaka motora (npr 1.8 16V motor). Kod nekih motora nema tog šarafa (Punto 1.2, Fiat Tipo) pa se antifriz ispušta otpajanjem donje cijevi koja ide sa motora u hladnjak. Kada iscuri sav stari antifriz, zašarafi se nazad otvor na dnu hladnjaka odnosno spoji se cijev nazad na hladnjak. Ako su na cijevi bile jednokratne spojnice ili "šelne", treba nabaviti isključivo nove prema promjeru cijevi.
Ako je motor još malo topli, nebi bilo loše malo ugrijati novi antifriz prije ulijevanja radi temperaturnog šoka-posebno zimi.
Antifriz se dolijeva u posudu za dolijevanje, bilo na samom hladnjaku bilo u posudu sa strane, s time da se prije odšrafe odzračnici na hladnjaku koji se nalaze na gornjoj strani hladnjaka-da se dolijevanjem odmah istiskuje zrak. Kad se dolije antifriz, motor treba upaliti da pumpa povuće svu tekućinu te zatvoriti sve šrafe da sustav održava tlak te gledati razinu antifriza i dolijevati po potrebi i kad se motor počinje grijati malo odšrafiti odzračnike da zrak počne izlaziti-sve dok ne počne teći antifriz kroz njih-KORISTIT RUKAVICE!
Na npr. Puntu 1.2 postoji odzračnik na cijevima koje idu u kiler kabine-odzračivati ih treba rukavicom jer postoji opasnost od opeklina vrućeg antifriza.
Na 1.4 12V postoji jedan odzračnik kanala u glavi motora koji se nalazi uz poklopac zupčastog remena-ako se on zaboravi odzračiti, motor će se pregrijavati.
Motori koji imaju cijev za odzračivanje koja ide sa termostata do posude (1.8 16V) automatski se odzrače kroz tu cijev koja služi i kao oduÅ¡ak i kao povrat viÅ¡ka antifriza nazad u posudu-povremeno odÅ¡arafit pokolac posude da izaÄ'e zrak.
Motor treba malo gasom "isturirati" da sustav postigne radni tlak i provjeravati razinu antifriza prema oznakama na posudi-izmeÄ'u max i min.
Kada se upali ventilator hladnjaka u najvećoj brzini, a pokazivač temperature motora je na svom središnjem položaju, a obje cijevi koje su spojene na hladnjak vruće-sustav je dobro odzračen. Provjeriti sve odzračnike da u zašarafljeni kao i spojeve cijevi da negdje nebi puštao antifriz.
Ako se ventilator ne pali, a kazaljka se približava crvenom polju, a cijevi hladnjaka su mlake ili hladne, treba odzračiti dodatno sustav-pod uvjetom da su termoprekidač ventilatora na hladnjaku i termostat na motoru ispravani.




markohemarko

Citat: the-rider  u 12 Prosinac 2015, 21:12:44
evo bas danas odzracivao jedan bravo, na hladno, i zamisli, sve radi  :D

Jel radio duže vrijeme? Mogao bi reduktor to malo prekontrolirati  ;D