Punto 75 - Mijenjanje termostata

Autor fiatfan, 11 Prosinac 2015, 20:19:51

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

the-rider

vlasnik ne zove, valjda jos nije zakuhao  :hm:
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

franjo-fritz

Citat: the-rider  u 12 Prosinac 2015, 21:23:23
vlasnik ne zove, valjda jos nije zakuhao  :hm:
jeb.. Sliku svoju fotografiju radim te fiate jos od doba mirafioria, regate, argente, f128,131,132.. Koji su stariji od nekih samih"mehanicara" odo spavat. Ovo je previse za moje živce
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Citat: tono92  u 12 Prosinac 2015, 21:49:45
Izvadi termostat i stavi ga u lonac kipuce vode i vidjet ces da ce se otvorit i cim ga maknes iz vode iste sekunde se zatvori a vi se igrajte sa termostatima i slobodno sipaj hladni antifriz na vruci termostat onda pravac u ducan po novi
kakav lonac kakvi bakaraci.. Pa od kuda znas koja je tepm. U loncu sa vodom?? Daj nemojte me vise hraniti loncima, i inim glupostima,, termostat je uvjek propustan. Nikad al nikad nije do kraja zatvoren i uvjek al uvjek je dijelomicno protocan... Pa nije kutni ventil u kupaonici
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Ajd ovako pametni imas termostat koji je po tebi uvjek zatvoren.. Upalis auto pumpa tjera vodu kuda????  Nabija pritisak u crijeva kiler, blok... Halo.. O čemu pričaÅ¡
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Green Punto

ima li jedna tema na ovom forumu, a da se netko ne prepucava?
Cuore Sportivo   :wiii:

Reduktor

#35
Citat: franjo-fritz  u 12 Prosinac 2015, 22:04:03
Ajd ovako pametni imas termostat koji je po tebi uvjek zatvoren.. Upalis auto pumpa tjera vodu kuda????  Nabija pritisak u crijeva kiler, blok... Halo.. O čemu pričaÅ¡

Dok rashladna  tekućina ne  dosegne optimalnu radnu temperaturu, termostat ostaje zatvoren i rashladna tekućina  cirkulira kroz motor bez prolaska kroz termostat u hladnjak. Kada rashladna tekućina dosegne odgovarajuću temperaturu, termostat  se otvara  i voda ide u hladnjak.

Kad je motor hladan, termostat zatvara  protok rashladne vode iz motora u hladnjak.
Danas se najviše upotrebljava voščani termostat od limene kutije napunjene voskom. U vosku je u gumenoj membrani mali klip u obliku olovčice. Dok je motor hladan, ventil na kutiji zatvara protok vode u hladnjak. A kad se vosak zagrije, rastopi se i rastegne, potisne kutiju prema dolje i ventil se otvori.

Ako kažeÅ¡ da termostat nije potpuno zatvoren, zaÅ¡to kad upaliÅ¡ hladan motor i nakon par minuta ruku staviÅ¡ na crijevo koje ide iz pumpe u motor i ona bude topla, a ono crijevo koje ide iz termostata u hladnjak bude hladno Å¡to znači da termostat ne propuÅ¡ta niÅ¡ta dok motor ne doÄ'e na svoju radnu temperaturu. Ako je termostat ne ispravan i ostao je otvoren onda će trebati duže da se zagrije i da doÄ'e do radne temperature i to nije neki problem za auto, a ako je ostao zaglavljen i ne otvara, a temperatura vode raste onda dolazi do prokuhavanja vode u motoru jel se termostat nije otvorio i propustio vodu u hladnjak da ga ohladi. Znam kolegu kojem je prokuho antifriz i kad je otiÅ¡ao mehaničaru ispostavilo se da je termostat ostao zaglavljen i nije propuÅ¡tao vodu u hladnjak. Ako je termostat ispravan i otvara onda se može skužiti tako da se pipne crijevo koje ide u blok i iz termostata u hladnjak i moraju obadvije cijevi biti vruće. Meni se na puntu desilo da je prokuhao ali nije termostat bio kriv jel su crijeva bila vruća nego je bio problem Å¡to mi se nije palio ventilator pa je izbila voda iz spremnika. U tome i je bit i funkcija termostata da ne propuÅ¡ta vodu dok motor ne zagrije vodu na radnu temperaturu.  Sad mi reci jel  pričam  gluposti ili istinu.

Reduktor

#36
Ako nisam automehaničar nisam ni lud da ne znam na kojem principu radi hlaÄ'enje motora.

franjo-fritz

Ovako vam dvojci da se u glavu sipa antifriz izmedju usiu bi imali termostat.... I stvaro mi se neda sa laicima vise objasnjavati a ni pisat.. Nema vise snage za kucne majstore i Ä'urine čarolije..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Više sam meho. Nego neko godina ima, vise sam auti složio nego neko ko ih je uzivotu vidio.. Tako da ne griješim.. Sory tu je moj ego veći
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Citat: tono92  u 12 Prosinac 2015, 23:50:44
sve pohvale al isto tako znaj sve u vezi termostata a on kad je zatvoren onda je zatvoren i tocka :formula:
nije griješiš na veliko al jbg.. Ti si vec dokazao da ti se dokazati neda.. Pa bilo bi najbolje da ides skuhati termostat za veceru.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Reduktor

#40
Citat: franjo-fritz  u 12 Prosinac 2015, 23:27:42
Ovako vam dvojci da se u glavu sipa antifriz izmedju usiu bi imali termostat.... I stvaro mi se neda sa laicima vise objasnjavati a ni pisat.. Nema vise snage za kucne majstore i Ä'urine čarolije..

Ako smo laici onda mi molim te objasni zašto je crijevo koje ide iz termostata u hladnjak hladno crijevo na dodir ruke, ako tvrdiš da termostat odmah propušta vodu zašto ta voda i crijevo nisu topli. Nemas snage objasnjavati a nisi rekao zasto je to crijevo hladno. Stavim ruku na motor on topal,stavim ruku na crijevo koje ide iz hladnjaka u pumpu crijevo toplo, stavim ruku na crijevo iz termostata a ono hladno. Neda ti objasnjavati jel nemas pravog dokaza zasto je jedno crijevo toplo a drugo hladno. Kad sam napisao na kojem principu radi termostat poceo si odmah pisati kako smo laici i izvlaciti se, objasni svima na forumu zasto je jedno crijevo toplo, a drugo hladno. Napisi da svi vidimo na kojem principu radi termostat. Jel ljepo pise na stranici autoportala kako radi termostat i opet pricaš po svome.

draĹžen.os

Kako bi Zagorci rekli Nebi se štel mešati ..
ali mislim da je Franjo rekao da termostat ne mora biti hermezički zatvoren. Jer i ako malo pusta u zatvorenom položaju to ne utjeće na sistem hlaÄ'enja jer voda(antifriz) ide gdje joj je lakÅ¡e proći(kroz blok) i zato je crijevo poslije termostata hladno jer to malo Å¡to termostat puÅ¡ta nije dovoljam pritisak da voda cirkurila prema hladnjaku. Eto ja sam to shvatio tako.

Poslano sa mog SM-G130HN koristeći Tapatalk


gokiSP

Jeste, u krivu ste. Sistem hladenja nije na svim autima isti, ali na svakome postoji cirkulacija vode i dok je termostat "zatvoren" jer bi u protivnome vrlo brzo u samome sistemu nastalo puno vise od predvidenih 3 bara. Tu je razlika izmedu vas laika koji znate teoriju s interneta i ljudi koji tim poslom zaraduju za kruh i vidjeli su različite tipove sistema i termostata. Sirite nepotpune informacije, dapače, dezinformacije.

Poslano sa mog Desire HD koristeći Tapatalk


franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Puntigamer

Ekspanziona posuda > vodena pumpa > glava motora > grijac kabine > hladnjak ulja > (turbina) > vodena pumpa.
Ovo je krug rashladne tekucine dok motor ne postigne radnu temperaturu. Kad motor postigne radnu temperaturu tad termostat otvara prolaz rashladnom mediju prema hladnjaku, da se ista ne bi pregrijala. U tom trenutku tok rashladne tekucine se dijeli na dva dijela jedan ide prema grijacu kabine a drugi ide u hladnjak (kiler, cooler) i ponovo se spajaju ispred pumpe vode.
Iz ovoga je vidljivo da nema nikakve potrebe za skidanjem termostata pri izmjeni rashladne tekucine. Postoje sistemi koji su samoodzracivi i zatvoreni sistemi bez ekspazione posude. U svakom sistemu postoji vijak za odzracivanje i odzracivanje se radi sa izgasenim motorom! Postupak koji je Franjo-Fritz opisao je procedura iz mnogobrojnih servisnih manuala.

natipkano na jednom