Punto mk2-DIY zamjena prednjih amortizera/opruga/ležaja

Autor mikeg20, 18 Srpanj 2009, 19:39:47

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mikeg20

Dignemo auto dizalicom, skinemo kotač, dignemo prednju haubu

Odšrafimo dva šrafa koja drže amortizer za glavčinu-matica je ključ 17, a s druge strane pridržavamo ključem 15.


Zatim odšrafimo jedini šraf koji drži amortizer za muldu-pridržavamo osovinu amortizera imbusom 6, a maticu odšrafimo okastim ključem 19
i skinemo "Å¡alicu" ispod matice


Izvadimo cijeli amortizer sa oprugom-napnemo oprugu napinjačima i zatim opet pridržavamo osovinu amortizera imbusom 6 i skinemo maticu koja drži ležaj amortizera ključem 27



Kod skidanja kratkih opruga za spuštanje, napinjač opruge nije potreban jer je opruga toliko kraća od originalne

Nakon što skinemo maticu, skinemo čašicu u kojoj leži opruga i sam ležaj amortizera




Ležaj amortizera sastoji se od kugličnog ležaja koji je u svom metalno gumenom ležištu koje apsorbira udarce.
Kuglični ležaj se da izvaditi i zamjeniti novim-dakle ako se čuje kakvo drobljenje prilikom okretanja volana ili kakvo lupkanje u gornjem dijelu ovjesa-eto krivca







Sastavljanje se vrši obrnutim slijedom.

Puntigamer

Nakon promjene  kompletnog ležaja s gumom u kojoj je ležaj jel ima potrebe ići na optiku trapa?!

DJ X2


zvucetic

Koja je cijena ležaja? To ide u kompletu kučište i ležaj?

Mike20

150kn Monroe komplet s nosačem (ovaj gornji gumeni dio) i ležajem.
Ležaj je 30-50kn

zvucetic

Meni nešto na sitnim rupama lupka, a pregledali su mi podvozje sve i ništa nisu našli.

Ovo mi je jedino ostalo da zamijenim na oba amortizera.

luka gt

kod fijata trap se nemoze podesavat na amortizerima to je kod wv na optiku nemoras ic zato sto si mjenjao amortizere mozes otici ako ti je vec prije trosio gume samo se na krajnicima podesava trap  :ok: