Bravo('96.)/Marea('98.) 1.6 16v skoro full generalka motora

Autor Eomsy, 09 Rujan 2015, 22:37:27

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Eomsy

Pozz, ljudi.

Malo sam si umoran, al ću probat napisati ovaj post, SUVISLO  :haha6: ...

OK, imao sam Bravca 1.6 16v ...


Pukao zupčasti remen, kad je žena htjela upaliti auto ...

image uploader

Onda sam pristipio DIY obnovi mašine ...

Skidanje usisne i klapne gas nisam slikao ...


image hosting over 10mb


Potrebit alat za skidanje remenica bregastih ...


images hosting


img upload


Odokativno mjerenje koliko su ventili dobili po p.....


forum image hosting


screen capture software


jpg images


Glava je iÅ¡la na sreÄ'ivanje: svi novi ventili, pola novih vodilica, nove gumice, bruÅ¡enje ... Kada je doÅ¡la iz radnje http://www.strojna-obrada-bozicevic.hr/ (slatke preporuke) ...


upload imagem


uploading pictures


free upload image


Očistio sam blok i klipove ...


post images


image hosting websites


Rastavio hidropodizače, očistio ih, te vratio i provjerio da je svaki u ok stanju ...


free image uploader


image hosting free


Prišrafio glavu - novi dihtung glave, jel' te ;)


upload png


Te bregaste ....


screen grab


Usisne ...


image share


Te ostalo (očišćena klapna) ...


upload png


Odozdo mašine, očišćena uljna pumpa ...


image hosting free


photo sharing sites


Karter ofarban ...


screen shots


Termostat očišćen i provjeren ...


forum image hosting


Injektori su ultrazvučno očišćeni ...


image hosting 20mb


Usisna je ispolirana (hvala prijatelju Antoniju sa foruma) ...


image hosting


screen shot windows


free image hosting


Za danas dosta ... sutra nastavim priču jednog bravca ....

Tnx svima ....
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

topolino

Pokrivilo ti je ventile, a klipovi nisu dobili po nosu.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Eomsy

Pozz.

Evo malo dalje ...

kada sam sve to radio, reko bilo bi dobro i kočnice srediti, pa sam tako nabavio polovna kliješta od 1.8 - razlika je u diskovima (ssmoventilirajući) i veličini pločice ...

Prvo pranje ...


free image hosting


Nabavio i novi set za reparaciju


photoupload


Klipovi zdravi ...


image upload with preview


Kupanje u kiselini ...


free photo hosting


I prije farbanja, struganje kuhinjskom žičanom spužvicom ... Razlika: lijevo - ostrugano žicom, desna kliješta - nisu ...


images upload


forum image hosting


Farbanje luxalom Termo Crnim - mislim da drži do 600 ili 800 stupnjeva C ...


image posting


Stavljanje gumica ...


upload gambar


upload photos


Složena kliješta ...


how do i print screen


adult image host


Te, montirana: prije - poslije ...


forum image hosting


photo share


Tu je krenulo dalje laganini u krivom smjeru. Pozovem Valenčića (jedan od oficijalnih meha za Fiat, Alfa, Lancia - valjda svima znan!!!), pitam ga da li ide na teren, jer mi treba se auto u fazu staviti (tada joÅ¡ nisam imao alat za fazu) i NOVI ZUPÄŒASTI REMEN. Frajer kaže da nema frke - i doÄ'e nakon TJEDAN DANA u natikačama i blokatorima bregastih, a bez 36 gedore koja mu je potrebna za remenicu radilice, da bi stavio novi remen. Ko da je doÅ¡ao to prvi put raditi i to na plaži ...  :zuma: Na kraju mi kaže da to nemre napraviti i da je najbolje da mu ga dofuram u radnju ... Ajde joÅ¡ Å¡lep 150 kn i faziranje 300 kn (a cijena od 300 kn mu je bila dogovorena telefonski za izlazak na teren), te sam morao sam stavljati poklopac zupčastog i sam joÅ¡ stvari poÅ¡rafiti ....

Al, ajde, stavljen je u fazu ....

JA SAV SRETAN!!!!

Odem na Å¡pur ... vozim se pet dana ... i peti dan na pola puta za Jasku ... nekaj bubne i upali mi se lampica od ulja ... Ja nazovem Valenčića i frajem mi veli da se probam dofurati doma do Zagreba!!! Znate koliko sam se vozio? 500 metara .... i onda je definitivno stao .... A ja sa djetetom u autu, kiÅ¡a lije ko iz kabla, a ja u p.m.-ini ... Od tog trenutka su mi već svi oficijalni iÅ¡li na k.  :tres: ....

Došlepao ja njega sutra doma, proučio daljnju materiju, te krenuo u pronalazak problema ...
Skinem glavne ležajeve ... nema rupica  :smrc: ....


free image host


images hosting

Eto meni problema kojeg mogu riješiti ... Sve promjenim, ali dva puta - prvi put jer sam mjenjao leteće, adrugi put jer sam mjenjao leteće i glavne (jer nisam proučio dovoljno materiju :busted:) ... Složim drugi put, a ono i dalje ne radi. Žena me već oće ubiti od silnih novacca utučenih,a auto nejde nikam !!!

Tad smo otišli na tjedan dana G.O., pa sam imao vremena za glavu isprazniti, za što dalje ....

Kada smo se vratili sa G.O., punica mi uletela sa 10 000 kn da si nekaj "pošteno" kupimo, jer mi smo bili švorc ... Nakon tolike patnje Fiat mi je bio skoro zadnji na svirali za ponovnu kupovinu, no onda je prevladao razum, jer za 10 soma se nemre kupiti nekaj "pošteno", već neka stara kanta koja traži opet neka ulaganj. Tako da je logičan slijed bio - veći auto, isti motor i PLIN!!!

E, tu slijedi priča o Merea-i ... Al to ćemo sutra ...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

Eomsy

Saga se nastavlja ....

Marea je tu ... Kupio sam je u 9 mj. 2014. reganu god dana ...


photo storage


post img


Frajer kada ju je prodavao je napisao da auto ima 183 000. Kada sam ga došao vidjeti, na brojčaniku je pokazivalo 83 000. Pitao ja njega kaj je to, on će: "Nemam pojma! Bio je kod mehe prošli tjedan, pa je možda ovaj nekaj sa strujom zblesiral!". Zove on njega pred menom, pita ga, a i ovaj "kao" pojma nema ... No, dobro. Ja vidio potencijal u njemu, jer je radio ko bubica (za razliku od Bravca koji je u leru nepravilno radio - mišljenje je da je to bilo zbog ECU-a, jer sam sve ostalo prečačko i ništa nisam našao). OK, dosta slini sa svih strana, al ništa kaj se neda porihtat .... Saznao sam tek kasnije da je imao 2013.g. 283000 km, što će reć da sam ga ja uzeo sa preko 300 hiljki ...

I tak ja njega vozim dva mjeseca, hvalim ga ... kad ono na putu za Sesvete (Antonijo - sa foruma i njegova djevojka u autu), izgubi on skroz snagu i ugasi se. Stao na ugibalištu, upalio ja njega, radi na dva cilindra ....

Nekak se došlepamo na jedvite jade natrag do Dubrave i dobimo od jednog mehe u penziji info da su to svjećice ... Meni smrdilo da nisu, al ajde, skočim po 4 nove svječke, zamjenim, ono gle čuda, ISTO!!!

E, onda sam si kupio mjerač kompresije i čim sam ga stavio na cilindar br.1, vidio da kompresije NEMA, te da piša na drugi cilindar i obratno ... ODE DIHTUNG GLAVE MOTORA ....

Kako sam imao potpuno složenu glavu motora koja nije prešla ni 300 km, a svi su mi bubali cijene od šufterskih 1500 kn (bez alata za fazu motora), do 2500 kod oficijalnog (sa potrebitim alatom), krenuo u promjenu dihtunga. Reko ak ovaj šufter može bez alata, MOGU I JA!!!

I tako se ja na -7 stupnjeva primio posla. Nekak se dogegao do frendove garaže i udri ...

Skinu sve i bio sam u pravu ... propišao je dihtung glave motora ...


image hosting


Kupio drugi ...


screenshot


Jedino mi je bilo bitno da ne otpustim remenice bregastih, jer onda nebum nikada pogodio fazu, pa sam ko indijanca iscrtao cijeli remen - koji je btw, bio nov stavljen sa strane bivšeg vlasnika ...


free image hosting


Složio ga ja, upalio ... radi on OK, al nije meni to to. NajviÅ¡e se osjetilo na leru na plinu di je podrhtavao, dok na benzi su bile minimalne defekvcije rada maÅ¡ine (netko bi rekao nikakve, al ja sam picajzla  :zloco !!!). Odfurao ja njega jednom oficijalnom da mi provjeri fazu (jer sam jedino u to sumnjao - poÅ¡to sam radio bez alata za nju), uzme mi frajer 300 kn i kaže da je auto u fazi  :tres: :tres: :tres:...

I JA MU NE VJERUJEM!!! Svaki normalni korisnik automobila bi išao dalje trošiti novce na rihtanje plina, a auto nikad (do novog slaganja mašine) nebi bio u redu.

I ja skupim novce, te si kupim alat za fazu. Šrefim na snijegu do koljena, presložim i gle čuda, RADI SAVRŠENO!!! Od tog sam trenutka prekrižio oficijalne mehaničare ....

Provezao skoro cijelu zimu, počeo kuplung opako zaj... Izbacije u 3. i 4.-oj. Nisam tada imao dizalicu, a i ona smrzotina mi joÅ¡ ostala u kostima, uzeo kuplung set, odfurao do najbližeg Å¡uftera (Auto Centar Miro - Remetinečka) i rekao, tu valjda nema kaj da se zajebe!!! Koliko sam bio u krivu   :tup ... Zove me on sutra ujutro i kaže da mi neke Å¡pene ispadaju iz getribe, te da nema kapi ulja u njoj! Koliko da mu vjerujem, da me ne želi zavaljati joÅ¡ za "popravak getribe"? Mislim si, dobro je auto Å¡altao, pa reko daj ti nju natrag i stavi novo ulje unutra.

Pokupio auto sutradan, vozim se na posao ... UŽIVAM   :ljubav: ... Vraćam se doma i u najvećoj Å¡pici (16.30 sati), meni odkaže mjenjač. Počeo plesati lijevo desno ko u starom dajcu ... Mogu ubaciti naprijed i nazad, nadam se da je 1. i 2. ... Nisam te sreće. Ostala mi 3. i 4. brzina. I tak ja po Å¡pici kurim lamelu do doma (bar je nova pa bu zdržala), odmah nazovem Å¡ufta i pitam ga jel dirao po Å¡tangicama?! "nisam ja niÅ¡ta dirao po Å¡tangicama". Odem do auta i rijeÅ¡im problem za deset mnuta sa pauzom za pljugu koju sam imao ... Frajer mi nije stavio maticu na jednu Å¡tangicu! Ja lud  :G: .... Da sam mu ga odmah otfurao nazad, rekao bi mi da mi je lijepo rekao da je nekaj sa getribom u k. i da sad treba napraviti servis getribe. Vjerojatno bi mi vratio auto za tri dana, a stavio bi samo maticu natrag. Ajd ti laganini  :finger ...

Ma nije prošlo dugo, kaže meni žena, danas sam jedva izbacila iz 4. brzine. Uze ja auto, prvi put prebacio - u redu je, drugi put -ok, treći put - više nemre van iz 4.-te .... Stanem, ugasim auto i silom izbacim iz 4.-te. I odvezem se bez nje doma. Sad mi je bilo jasno da bu Bravčeva getriba trebala ić gore ....

Onda sam si isplanirao da ću već dok skidam getribu, promjeniti i sve dihtunge donjeg dijela mašine, kada već slini posvuda ...


image url


Al prije rastavljanja, izmjerio ja kompresiju da vidim kakva je ...


uploading images


upload pic


picture sharing


screen capture windows


No nisam išao raditi ništa dok si ne kupim još alata koji mi fali - krokodila, jack-stands, kilo ključi itd ....

I evo nas opet!!!


adult picture hosting


Al, to je priča pak za sutradan ...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

Eomsy

Ajd da samo malo nadopunim sagu:

Kada sam odfurao Mareu na promjenu kuplunga u AUTO CENTAR MIRO -Remetinečka, rekao mu da bi trebao lijevu vilicu promjeniti, ali da mi i sa desne strane nešto lupa, pa nek pogleda i to. Bude on to, bez brige! A i promjenu vilice mi nebu niš naplatil, ali zato skidanje getribe i sjebavanje posla bu napravil za 500 kn ....

Došao ja dva dana nakon stavljanja matice na štangicu, jer mi i dalje nešto lupa ... Nema njega, već neka gerijatrija od čovjeka pere radionu, jer subotom je manje posla .... Al sad će on mene primiti, samo da ovo opere ...

Ajd, pričekat ću ... zapalio jednu pljugu .... popušio ja nju .... i dalje čekam .... ajd, smotam drugu .... popušio i nju ... i dalje čekam ... ovaj nije još gotov ... reko: "Da popušim i treću pljugu, majstore? Bu'te onda pri kraju?" I evo njega žurno .... Uglavnom, on nema pojma za moju Mareu koja je stajala čitav dan u radnji koja ima dva dana prije "slabo posla".

Digne frajer auto, gurne majzl .... Je gospon, desna spona vam je ošla ... Reko: "To se nije vidlo prije dva dana, jel?" ... Gledam ja malo dalje po podvozju, kad ono curi iz getribe .... PA KAK STE TO POSEL NAPRAVILI!!!!

I eto čuda, sad se frajer počinje prisječati kako je getriba bila nekaj varena iznutra, te da vjerojatno tu curi ... Al bar mi je stavio moju vilicu koju sam kupio  :G: ... Skidaj auto dolje i da te viÅ¡e ne vidim ....
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

topolino

E jebg. Nadi mehu i *** ove slampere jer danas mozes mehe na prste isprobati, a za ostale nema dovoljno nula u numerickom sustavu. Ja sada vozim svoj hyundai i curin punto u ovlasteni za hyundai jer jedino imam u njih povjerenja da necu ostati na cesti nako "popravka" :D
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Eomsy

Citat: topolino  u 12 Rujan 2015, 11:53:49
E jebg. Nadi mehu i ove slampere jer danas mozes mehe na prste isprobati, a za ostale nema dovoljno nula u numerickom sustavu. Ja sada vozim svoj hyundai i curin punto u ovlasteni za hyundai jer jedino imam u njih povjerenja da necu ostati na cesti nako "popravka" :D
A, jbga, za ove u Autocommercu znam da su isti šufteri ko i ovakvi navedeni, samo kaj duplo i troduplo naplate... Načuo sa se svih priča, od stavljanja starog ulja u motor (pod nazivom - novo), do skidanja originalnih dijelova za preprofaju, a stave ti stari ili zamjenski dio .... Frajer na Puntiću jednom liku stavio stare kočnice, a nove koje je ovaj platio, odfurao doma jer sin ima istog takvog. Zjebi OFICIJALNE!!!!
Ne kažem da nema poštenih meha, ali govorim da ih ja nisam imao prilike upoznati...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

franjo-fritz

Citat: Eomsy  u 10 Rujan 2015, 19:08:27
Točno ... I stubline su bile sasvim u OK stanju ...
pukne remen popiga vent.. Sta popiga vent.??  Klip!  Gdje se ostatak udarca prenosi?  Na kipnjacu, letece, pa, radilicu, zar ne?
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Eomsy

Citat: franjo-fritz  u 12 Rujan 2015, 18:11:54
  pukne remen popiga vent.. Sta popiga vent.??  Klip!  Gdje se ostatak udarca prenosi?  Na kipnjacu, letece, pa, radilicu, zar ne?

Ma ja rekao za stubline da su ok, jer sam i to morao provjeriti prije samoga slaganja natrag, da nebi i blok trebao dat honat ... Neke velike sile udarca koji se prenosi na klipnjaču, ležajeve, radilicu, jer su ventili naslabija karaika u cijelom lancu, pa kad se jednom popigaju (mislim na prvi udarac), ostaju u takvom stanju te klipovi pri sljedećem GMT-u slabo da nekaj udare ...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

Eomsy

Saga - treći dio.

I eto, dignu ja Mareu u zrak ...





.... prilikom skidanja nosača (sa strane di je getriba), primjetim ....








Šeraf zavaren ... Dal od šufta "MIRE" ili nekog prije njega, ne znam .... Promjenio sam ga kasnije sa bravčevim nosačem ....

Pustim ulje iz getribe, frajer mi je sipao staro ulje od motora u nju, a ulje koja sam ja kupio negdje spremio/prodao ... Al bar mi nije lagao da je nekaj vareno po njoj ....




Bravčeva je bila spremna ...




I ajde, nije mi neku staru korpu i lamelu stavio ...






Komplet dihtunga donjeg dijela motora je spreman ...




Rekao sam sebi, ajd već kad je sve raskopano, bilo bi dobro i glavne i leteće zamjeniti .. al po P.S.-u. Dobro da sam išao to raditi, Tko kaže da se radilica ne može izvaditi, a da je motor unutra?



Vidi se na središnjem (onom najvećem) glavnom ležaju kako je dobio po p.....






Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Eomsy

NaÅ¡ao sam novo sredstvo za pranje ... Lijevo je Mareina pumpa, oprana novim sredstvom, a desno bravčeva oprana klasičnim metodama (ivasol, benga, deterÄ'ent) ...




Razlika u 2 godine inžinjeringa izmeÄ'u Bravo/Marea ... SAznao FIAT da imaju problema sa distribucijom ulja, pa naprave malo veći rez odtoka ulja (BRAVo/mAREA) ....






Kaj radi novo sredstvo za odmaščivanje (samo za profesionalnu upotrebu) ... Prije/poslije tamo gdje ide semering ...






Sredio i poluosovine sa novim ležajevima, manÄ'etama ...






Provjera homokinetičkog ...




Još malo novih dijelova ...




Lambda sonda dobila novi sjaj ...







Čisto, čišće ....






Alnaser mi je Antonijo pomogao riješiti .... Čovjek već 4 rastavio/sastavio,pa reko ajd ti kad si već profa u tome ....








Kada mi je radilica doÅ¡la sa specijale - na glavnim je iÅ¡la 1. specijala, a leteći su samo polirani, sve montirao nazad. Znate ono kad ste umoran ko pas, a kažete samom sebi:"Daj joÅ¡ ovo napravi, da ne moraÅ¡ sutra!",  te zatezajući zupčasti remen ...



... dao ga povariti ...




I sve zaÅ¡rafio nazad ... Summarum: obje nove vilice, novi ležajevi i manÄ'ete na poluosovinama, Bravčev kiler (ovaj od Maree je puÅ¡tao - bio krpan onim pijeskom), nove spone letve volana, novi ležajevi, novi dihtunzi radilice, uljne pumpe, getribe, repariran alnaser, sve nove tekućine ... Valjda nisam niÅ¡ zaboravio ... Trebalo je i vode nu pumpu sa crijevima rijeÅ¡it, al mi voćnjak s â,¬ loÅ¡e rodio ove godine  :haha ..

Zasluženo, poslije toga ...






.... Nastavak sutra ....
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

franjo-fritz

Citat: Antonijo  u 12 Rujan 2015, 20:23:30

Sreća  u nesreći ako to mogu tako reći Å¡to se to dogodilo prilikom paljenja auta na low rpm...
bez obzira... Paljenje motora je na 1,000okretaja ler 850.   Najslablja karika motor su lezajevi radilice.. Naj meksi dio.. Od ventila radim sjekace... Tako da je potrebna konkretna sila da se ga popiga.. Naravno sila udarca se prenosi.. Na najslabiju kariku motora leteci lezaj... U vecini slucajeva kod takvog kvafa je preporucljivo promjeniti letece.... Ili ih provjeriti... Bar ja tako radim
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Eomsy

Saga 4. dio - kraj početka ...

I eto vozim se je već dva mjeseca, lagano se pribojavam kaj bi moglo bit ... nije dugo  ;) ...

Roknulo crijevo, a ja nikakvog alat ni za lijek i nekih 30 km od doma ... Hvala bogu na susedu, pa uletio sa jednim križnim (kaj ga ima) i skalpelom (malo tupljim, ali poslužio je svrsi) ...



Zrezao rub, nabio crijevo nazad, pritegnu šelnu, natočio vode i šibaj dalje ... Mislim si tak po putu, kak bi trebao i ta crijeva zamjeniti, a i vodenu pumpu bi trebalo .... Tjedan-dva poslije ...




.... propiša mi vodena pumpa ... Da, znam, potrošni dio koji bi trebalo i prije rikavanja promjeniti .... Al nije stiglo na red .... I naravno, dva tjedna prije plaće, a auto mi treba ....

I tako, uzmi crnog silikona i zadihtaj Bravčevu pumpu ... usput sam si zamjenio neka crijeva sa Bravčevim, jer su stvarno ova na Marei u k., ali mi još slijedi mjenjanje kilera kabine (koji čeka nov sa Bravca) i još par crijeva koje sam skužil da treba mjenjat , te nova vodena ....

Tu smo sad u sadašnjosti ... Neki planovi su ...

... servisirat isparivač od plina, jer sam morao prije rege (koja je bila krajem 8.mj), staviti novu plinsku bocu i atestirati (na pravio to počeetkom 8.mj., a ovoj koja je bila u autu je prošlo 10.g.) ...




.... upgrejdati cijeli kočioni sistem ... dolaze ove ljepotice ...




... i riješiti ovaj bitan problem sa mašinom ....





Taj problem se dešava kada se mašina pošteno zagrije i samo u leru - daš gas, lampica se gasi. Po ljetnim danima se to desi brže, uopće se ne usudim vozati po gradu sa njime, skurit će mi se nešto zbog slabog podmazivanja. Riješenje koje sam saznao je u zamjeni kučišta bregastih, koje s toliko km postanu previše izlizane iznutra, pa je tu više lufta/veći volumen i to onda ima veći kapacitet nego može pumpa drukat .... Moram nać neke STILOVE bregaste sa kučištima, novije generacije i manje km-a .... A ionako moram bregaste zamjeniti jer su mi svaka na jednom zubu pojedene ....
 
I tak,  bit će update-a ...  :yahoo:
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....