Reparacija kočionih kliješta/čeljusti

Autor tomozuki, 13 Prosinac 2016, 00:30:51

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

tomozuki

Znam da su neki od nas to radili ali niko nije jos objavio ovdje, pa cu ja krenut :to:

Ova su konkretno za Bravo/Brava/Marea 1.2/1.4/1.6 (ista imaju pojedini modeli Punto, Tipo, Tempra, Alfa 145/6...) ali vecinom su na istu foru

Za pocetak vam trebaju kljesta i set za reparaciju..Pocetak je isti kao izmjena plocica
Prvo se makne osigurac da ne smeta
Plocice sam izvadio tako da sam vanjsku lagano tuckao prema sredini i izvadio, a unutarnju sam papagajkama stisnuo tako da klip bude skroz unutra i tek onda sam ju izvuko kroz sredinu
Nakon toga se iza ovih cepica

Kriju 2 vijka, imbus 6..mogu se odsarafit ali meni nije bilo potrebe jer su po vodilicama samo kliznuli van, odmah sam ocistio vodilice i vijke




Za izbacivanje klipa sam koristio pistolj za ispuhivanje na kompresoru
Prislonio sam pistolj u otvor na koji se steka lajtung i puhao, klip samo izleti van (njezno s pistoljem da ne ispuca klip prejako, ja sam stavio krpu na vrh klipa da se ne osteti u slucaju da ga ispali prejako)
Kad je klip vani treba jos poskidati stare gumice i ocistiti zaljepljene ostatke i nakupljeno
smece ako ih ima




Kasnije ide ciscenje i/ili po zelji bojanje
Za ciscenje sam koristio nitro i naftu u kombinaciji sa cetkicom za zube, pa brusnu cetku i na kraju brusni papir 100, 150, 300
Bojano je termo bojom do 800° u 4 tanka sloja i 2 sloja srebne





Za sastavljanje ide sve suprotno, prije sastavljanja sam sve prosao sa malo friske kocione tekucine
Prvo unutarnja gumica i proba sa klipom dal se krece jednoliko
Pa vanjska (harmonika)..nju sam prvo navuko na klip pa malo pomalo tankom kacavidom krajeve gurkao u utor na klijestima, treba samo strpljenja
Kad gumica sjedne jos treba klip ugurat na njegovo mjesto, za to sam koristio drveni stap i gumeni cekic i pomalo tuckao dok ne nije spustio u krajnji donji polozaj.
Kad je klip skroz dolje jos provjera dal je gornji dio gumice "zagrizao" zarez u klipu



I prije sastavljanja sam stavio malo masti na vodilice



I a e to, odzracivanje i gas



Valjda ce nekom bit od koristi
Zastava 750/ Fićo ,  Renault 4 1.1 8v ,  Fiat Ritmo 70 cl 1.3 8v ,  Hyundai Accent 1.3 12v ,  Fiat Bravo 1.4 12v,  Fiat Punto mk2 1.2 16v , Peugeot 307 1.4 8v, Peugeot 307 sw 1.6HDI

cvike19

to je super za prednja klijesta
ja sam i zadnja tako reparirao na puntu
trebaju posebna klijesta za segerov prsten koji je duboko unutra
razlika je u mehanizmu od rucne (sajli)





Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk


Dalibor

Jesi uspio lako vratit ovaj zeger i mehanizam natrag?  :82:
…senza cuore saremmo solo macchine…

cvike19

ne bas
nista nemozes bez alata
napravio sam neki alat sam pa sam uspio nekako

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk


Antonijo

TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE