brava 1.4 12v velika potrosnja

Autor vdaljev, 04 Veljača 2015, 20:01:26

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

tomozuki

Meni je osobni rekord bio 4,5 litara za 50 km gradske voznje..i dobro govori thomekh, napuni full rezervar i po tome mjeri, sigurnije je nego da se bojis kad ces ostat suh
Zastava 750/ Fićo ,  Renault 4 1.1 8v ,  Fiat Ritmo 70 cl 1.3 8v ,  Hyundai Accent 1.3 12v ,  Fiat Bravo 1.4 12v,  Fiat Punto mk2 1.2 16v , Peugeot 307 1.4 8v, Peugeot 307 sw 1.6HDI

tom1961

Citat: thomekh  u 10 Lipanj 2015, 06:42:02
Nemres tak tocno izmjerit...sipaj puni tank pa dok potrosis pogledas kolko ima km i opet sipas puni tank i onda vidis kolko si tocno napravil
Nije ni to sasvim točna metoda, jer kod tankanja punog jako ovisi jesi li prvi put tankao ujutro kad je hladno, a sada tankaš u četiri popodne kada ti se volumen preostalog goriva povećao za nekoliko postotaka (ili obratno), u kojem trenutku ti je pištolj na benzinskoj zaustavio, jer ne reagiraju svi na jednaku količinu goriva koja mu se vrati i tako dalje.

Najbolje je mjeriti kroz dulji vremenski period, nastojeći, naravno, tijekom cijelog tog perioda voziti na sličan način - ne biste vjerovali koliko jedno oštrije preticanje ili hvatanje semafora može narušiti prosjek, jer u tih nekoliko sekunda trenutna potrošnja može narasti i do 40l/100 km! (mjereno board computerom na jednoj Omegi).

Budući da je tono ispraznio cijeli rezervoar, dakle sigurno je krenuo od nule, onda se toj potrošnji koju je izračunao za to vrijeme može vjerovati, jer da je ostao bez benzina, auto bi stao.

Å altanje ispod 2500 iznimno Å¡tedi gorivo, no i tu treba biti oprezan, jer imalo jače dodavanje gasa kod nižih broja okretaja ne povećava možda bitno potroÅ¡nju goriva, ali uzrokuje neke druge nepoželjne pojave, kao na primjer loÅ¡ije izgaranje, prenisku temperaturu svjećice, prljanje svjećica i katalizatora... voziti u pravilu treba tako da se ubrzava negdje u području najvećeg okretnog momenta, a taj je na većini motora izmeÄ'u 2500 i 3500 okretaja, to se može iščitati iz bilo koje tablice o tehničkim karakteristikama odreÄ'enog motora. Znači, ubrzanje na 2500-3500, kad postigneÅ¡ brzinu koju hoćeÅ¡, nastaviÅ¡ krstarenje na 1500-2000 okretaja. Ako nisi na autocesti, naravno, onda moraÅ¡ ići brže.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

tom1961

Da, thomekh, vjerojatno nisi zapazio detalj da je tono rekao da je ručno ispraznio rezervoar.

Može se, može, ni meni nitko nije vjerovao da sam svoju staru Astru natjerao da po gradu troši 5 do 5,5 litara dizela. Samo što je kod dizela lakše postići nisku potrošnju, jer benzinca tu i tamo moraš "stisnuti" da bi ga propuhao, a dizelaši nisu toliko potrebiti u tom smislu. Samo, gle, najveći broj ljudi se zaboravi pa nagazi, i sam spadam u tu kategoriju. Ali kad nemaš love, onda napraviš sve da ti se rastegne što dulje, pa značilo to i "penzionerski" način vožnje.

Nego, kad smo već kod toga, mislim da je, pogotovo ako se ovi danaÅ¡nji trendovi nastave, definitivno najpovoljniji plin. A plinaÅ¡a čak i smijeÅ¡ držati na niskim okretajima, jer njega je praktički nemoguće začaÄ'iti.

Tono92, ima još jedna "caka". Kod električne pumpe za benzin mora biti osigurano dovoljno goriva u kojem se pumpa "kupa", da bi se hladila, pogotovo sad po vrućinama. Prema tome, nije se pametno dugo voziti na rezervi, da pumpa ne pregori.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Uuuu jebote 6l pa za tjedan dana ima da troÅ¡i. 0,6l na 1,00000000km....gdje taj 1,4-12 trosi 6l na 100???    Kupio novog sa 0 km pa nije toliko trosio. Ispod 9l grada nema Å¡anse!!!!  Otvorene na 100 mozda 6,5-7l.....imao ih bar 10komada zadanja je bila i naturpijana. Znajj neki stari clanovi.. Kako je isla i izgledala bila je cak i galerija sa detaljnim opisom svega.. Tak da ove racunice da trosi 6l ja ne pustim
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Citat: franjo-fritz  u 11 Lipanj 2015, 02:00:24
Otvorene na 100 mozda 6,5-7l.....
Vozi 80 na otvorenoj pa ćeš vidjeti.

Znam likove koji su golfa jedinicu dizela na Stupniku natočili do vrha, ušli na Lučkom na autocestu, vozili cijelo vrijeme 80 ili 90 i sišli u Karlovcu, na prvoj pumpi natočili opet do vrha da vide potrošnju, stala je 1 litra!!! :shock: Pa računaj.

To je bilo kad je autocesta bila izgraÄ'ena samo do Karlovca i nije bilo nijedne pumpe usput, dakle od pumpe do pumpe je bilo neÅ¡to manje od 50 km. Za jednu litru dizela. A ti nemoj vjerovati, ja vidio.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Nemjesaj kruske i jabuke golfa dizla 1 od 700kg i fiat brava 1,4-12 benzinca od 1200kg....probaj gurat auto onda nist netrosi....neki puse te fore ja ne ...takve spike svaku nedjelju prodajem neukim levatima....
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Svaki auto, bio on težak 700 ili 7000 kila, kad jednom ubrza, na održavanje konstantne brzine ne troši gotovo ništa, jedini otpori koje mora savladati su otpor kotrljanja kotača i otpor zraka. Budući da je fiat brava mnogo moderniji auto s manjim otporom kotrljanja kotača i manjim koeficijentom otpora zraka, on bi trebao trošiti manje goriva nego stari golf dizel, tim više što još ima i petu brzinu.

Budući da otpor zraka raste s kvadratom brzine, taj golf bi vjerojatno na 100 trošio mnogo više nego na 80, jer mu je faca kockasta i struja zraka udara opako u prednji kraj, a da ne govorim o velikoj površini ravnog stražnjeg stakla koja mu pravi savršen vakuum koji ga vuče natrag. I dakle, u tim uvjetima je taj golf potrošio samo litru.

Probaj istu stvar napraviti s bravom, ali na 80 km/h, po mogućnosti s ubrzavanjem na ne preko 2500 okretaja. A ja ću probati s mareom, sad sam već i ja znatiželjan ;)
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Da zato sad rade aute od pet tona i dvadest dva konja kubika pedeset... Alo ta propala koncepcija motora 1,4-12v koju sa kupio sa nula km i imao ih bar desetak komada ni jedna nije grada trosila .ispod devet..a te motore znam u dusu ko i svaki alfin.fiatof motor tako da jel..nemoj te siriti dezinformacije..to isto ko ta ja velim da mi alfa od 150+ ks trosi 5 l ma da mozes si mislit.pa onda nebi imao plin u autu
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks