Bravo 1.8 GT - ABS senzori, mjenjač

Autor Spike, 14 Studeni 2015, 22:55:29

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

Spike

Opet ja, pa ću odmah ispucat sve trenutno što me muči.

ABS lampica se pali kad stisnem kočnicu.
Mehaničar spojio na dijagnostiku, nešto pokazalo, počistio, pokazalo da je sve OK.
Ja sjeo, upališ, voziš i sve pet, ali čim se pikne kočnica, lampica se opet pali, kao da fizički kočnica radi neki problem senzoru. Ima tko ideju? Čitam sve od senzora do kompjutera do dragih bogova, reko možda pomaže pri detekciji ovo što reagira na kočnicu, a ne da se spontano pali ili gasi za vrijeme vožnje. Čim prvi put prikočim upali se i tako ostaje sve do kraja, odnosno do gašenja i ponovnog paljenja auta. Onda je opet ugašena, pa kočenje i pali se. WTF? ABS naravno ne radi, isprobano.

Mjenjač.. Osim poznatog roštanja pri rikvercu, ponekad, za koje još moram isprobati ono prva-pa-rikverc ili dotegnuti sajlu, jedini problem vidim pri ubacivanju u prvu, koje ide ovako:

- ler, oko 850 rpm, kuplung, mjenjač u prvu, zapinje MALO.. probam ponovo kuplung i u prvu, proÄ'e ko maslac da bolje ne može
- ler, sve isto, mjenjač u prvu, proÄ'e od prve kao da je sve najnormalnije

pa ga probam nekoliko puta zaredom u prvu, jednom zapne, dvaput proÄ'e glatko, pa opet zapne.
Može bit da je sinhron otišao za prvu, pa jednostavno kako pogodi vrtnju tako uleti ili zapne?

tom1961

Da. Makar, mnogi auti vole zapeti kod ubacivanja u prvu, normalno je to. Sinhron od prve ne odlazi baš često, jer nije jako opterećen, no teže ubacivanje u prvu može značiti početak problema s kvačilom. Možda hvata lagano prenisko.

Što se ABS-a tiče, vjerojatno se kod kočenja desi neki sitan pomak senzora, taman dovoljan da prekine kontakt.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

topolino

Provjeri zice na senzorima. Probaj zamjeniti ulje u mjenjacu pa vidi ima li razlike, a moze i biti kvacilo. Na koliko ti odvaja/ hvata kvacilo?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Abs svašta nesta od senzora do same abs pumpe ili ecu samog... Prva kako receno moguca istrosenost kvacila... Inace za izvaditi senzor abs muka isusova.. To su tako glupo napravili za ***.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Antonijo

Kakvu je greÅ¡ku majstor detektirao  pri spajanju na dijagnostiku ?
Probaj očistiti senzore ABS i metalne krune po kojima oni očitavaju dal se kotači okreču ili ne.
Samo pazi kod vaÄ'enja senzora ABS da ne pukne jer se teÅ¡ko vadi van  :eusa_whistle:
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Spike

#5
Ima zanimljivo hvatanje, dakle prva i druga hvataju nešto više, kad već skoro otpustim kuplung do kraja, ali treća i četvrta hvataju dolje par cm od poda. Malo čudno za naviknut se jer moraš stalno mislit u kojoj si, nije uvijek na istom mjestu.

Lamela kolko kužim ne proklizava, ništa ne smrdi, ne trese niti lupa.
Pogledat ću ulje jer uopće ne znam kolko je to i kad lik mijenjao prije mene.

Što se tiče ABS-a, rekao je da mu je javljalo za prednji lijevi senzor, ne znam što točno, ali da je to počistio i onda je greška nestala. Čim sam krenuo iz radione i stao na kočnicu, opet lampica. našao gdje su senzori, niš, idem ih probat pročačkati i počistit.

Nekako mislim, ako je senzor, onda bi valjda bacao grešku čim upalim auto ili krenem, a ovo se zblesira isključivo i samo ako koristim kočnicu, možda ga fakat pomakne.

Antonijo

Citat: Spike  u 15 Studeni 2015, 11:52:03
Ima zanimljivo hvatanje, dakle prva i druga hvataju nešto više, kad već skoro otpustim kuplung do kraja, ali treća i četvrta hvataju dolje par cm od poda. Malo čudno za naviknut se jer moraš stalno mislit u kojoj si, nije uvijek na istom mjestu.

Lamela kolko kužim ne proklizava, ništa ne smrdi, ne trese niti lupa.
Pogledat ću ulje jer uopće ne znam kolko je to i kad lik mijenjao prije mene.

Što se tiče ABS-a, rekao je da mu je javljalo za prednji lijevi senzor, ne znam što točno, ali da je to počistio i onda je greška nestala. Čim sam krenuo iz radione i stao na kočnicu, opet lampica. našao gdje su senzori, niš, idem ih probat pročačkati i počistit.

Nekako mislim, ako je senzor, onda bi valjda bacao grešku čim upalim auto ili krenem, a ovo se zblesira isključivo i samo ako koristim kočnicu, možda ga fakat pomakne.

Prilikom davanja kontakta a prije pokretanja motora (dok cekas da se lampice pogase) ABS  napravi samodijagnostiku i ako nesto ne stima pali lampicu kao upozorenje. Senzor je fiksan i osiguran je vijkom, sumnjam da se on može prilikom kočenja pomaknuti. Imao sam slučaj da je zezala centrala ABS-a nekada je palila samo žutu lampicu (od ABS) a nekada je palila žutu (od ABS) i crvenu ( od ručne kočnice). Problem je bio u releju unutar centrale, izmjenom centrale problem je bio rijeÅ¡en.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Spike

No divno, vidim da su po Njuškalu 200-300 kn, probat ću ja prvo počistit senzore, večeras sam vidio prednji lijevi kao da ima masti na vrhu gdje dira zupce prstena, ali moram skidati kotač, nisam sad to stigao.

Spike

Dakle, ako će ovaj topic još nekome poslužiti, evo oko čega odmah može razbijati glavu.
Ja u životu svom, u svih 15 dimenzija M-teorije nisam vidio j...... šaraf koji se ovako ne da odšarafiti.
Tri sam sata sjedio ko majmun pred prednjim lijevim i pokušavao shvatit koji Einstein je odlučio na senzor, kud rokaju voda i blato, stavit mali imbus šaraf, koji je naravno kroz 17 godina neskidanja iznutra strunuo i imbus se samo vrti, a izvana je gladak i ni kombinirke ni papagajke ni kliješta za radijatore ga ne mogu odšarafiti.

Pilom sam zarezao glavu da ubacim šarafciger, ruke do krvi izgulio, lupao čekićem, špricao WD-om, ništa. NI MAKAC, a ja nisam mali slabi lik niti mutav!! Evo slika.



Å to se tiče čišćenja, čim sam zavirio na prsten imao sam Å¡ta vidjeti - kad je majstor prije par tjedana stavljao novu manžetu na homokinetički napunio je sve utore nekom zelenom masti, nije ni bilo utor/zub nego samo ravno zaglaÄ'eno mast, a i koliko vidim glava senzora je puna masti. Počistio sam zupce, ali senzor, jel, nisam mogao izvaditi. Najradije bi bombu bacio pod njega.

Nastavak kad uspijem skinut Å¡araf  :tres:

franjo-fritz

Citat: franjo-fritz  u 15 Studeni 2015, 09:09:10
Abs svašta nesta od senzora do same abs pumpe ili ecu samog... Prva kako receno moguca istrosenost kvacila... Inace za izvaditi senzor abs muka isusova.. To su tako glupo napravili za .
nadam se da si ovaj post procitao
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

A ako i uspijes odsarafiti saraf cijeli senzor izvaditi neces.. A da ga neostetis ili strgas
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

crev1986

Probaj s Break cleanerom jer on ima onu mali cjevcicu koju mozes zavuc bluzu senzora pa robaj odmastit

Antonijo

Citat: Spike  u 17 Studeni 2015, 00:35:14
Dakle, ako će ovaj topic još nekome poslužiti, evo oko čega odmah može razbijati glavu.
Ja u životu svom, u svih 15 dimenzija M-teorije nisam vidio j...... šaraf koji se ovako ne da odšarafiti.
Tri sam sata sjedio ko majmun pred prednjim lijevim i pokušavao shvatit koji Einstein je odlučio na senzor, kud rokaju voda i blato, stavit mali imbus šaraf, koji je naravno kroz 17 godina neskidanja iznutra strunuo i imbus se samo vrti, a izvana je gladak i ni kombinirke ni papagajke ni kliješta za radijatore ga ne mogu odšarafiti.

Pilom sam zarezao glavu da ubacim šarafciger, ruke do krvi izgulio, lupao čekićem, špricao WD-om, ništa. NI MAKAC, a ja nisam mali slabi lik niti mutav!! Evo slika.



Å to se tiče čišćenja, čim sam zavirio na prsten imao sam Å¡ta vidjeti - kad je majstor prije par tjedana stavljao novu manžetu na homokinetički napunio je sve utore nekom zelenom masti, nije ni bilo utor/zub nego samo ravno zaglaÄ'eno mast, a i koliko vidim glava senzora je puna masti. Počistio sam zupce, ali senzor, jel, nisam mogao izvaditi. Najradije bi bombu bacio pod njega.

Nastavak kad uspijem skinut Å¡araf  :tres:

Uopće te ne vidim na slici i kak sad da ja procjenim kakav si  :rofl :rofl
Ja sam kod jako zapečenih vijaka a koje nisam mogao grijati koristio solnu kiselinu i sa plastičnom kapaljkom po malo dozirao svakih 5 minuta po par kapi, prije nje sam s break celanerom sve prethodno odmastio.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

tom1961

Solna kiselina na glavi šarafa ne može ti pomoći, mora doprijeti do navoja, a navoj ti je nedostupan.

Ja sam u takvim situacijama u pravilu uzimao bušilicu, naciljao najprije svrdlo 2 mm kroz sredinu šarafa, pa 3, pa 4 i sve do dimenzije koja je za jedan manja od navoja. Kad ispadne glava, kasnije samo uzmeš vadilicu za šarafe (to ti je blago konusni lijevi navoj koji ubodeš u tu rupu od šarafa i izvučeš van). Nakon toga, naravno, mora ići novi šaraf.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

topolino

Kada izvadis van tu vidu stavi malo litijeve masti na novu vidu i nadi stavi vidu od mesinga.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: