Marea 1.6 16V čudan metalni zvuk iz motora?

Autor brava 312, 06 Ožujak 2016, 18:38:28

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

brava 312

Nije ni mjesec prošao kako sam riješio limariju na autu evo drugi problem.
Mama išla s autom i zove na mobitel kao otpao auspuh.
DoÄ'em probati upaliti auto i čuje se neki metalni zvuk iz motora i jako lupa, pomislim na remena da nije puko.
Skinem onaj mali plastični dio da vidim jeli puko i remen je ok.
Doma sam skinuo svjećice da pogledam dali ima kakvoga oštećenja na klipu i sve izgleda ok bez ogrebotine. Do sada je normalno radio i vukao, nikakvih problema.
Čitao sam tu na forumu da može čak puknuti klip.
Koji su simptomi kada preskoči remen?
Šta bi još moglo biti.
Možda pomogne za dijagnozu kvara.
Izlazila iz sporedne ulice i uključila se u promet i nakon nekih 100 možda i više se to desilo. Prepostavljam prilikom šaltanja

franjo-fritz

Prvo vidi dali ti pusata na ispusnoj grani kod bloka.... Da je preskocio remen za vise od dva zuba nebi se vise vozio.. Zadnje da su leteci prolupali.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Dalibor

Skini plastiku od distribucije i vidi da li šta ima lufta, da se nije remenica otpustila. Kad remen preskoči onda i polupa ventile i ne vjerujem da bi je upalio. Moguće je i hidropodizač zaštekao pa bregasta lupa po njemu. Kreni sa mjerenjem kompresije, ako ima kompresiju te je gore navedena distribucija ok, a i dalje lupa onda približno znaš šta ti je činiti.
…senza cuore saremmo solo macchine…

brava 312

Nisam razumio ovaj dio. Prvo vidi dali ti pusata na ispusnoj grani kod bloka....
E sada kada sam ga pokušao upaliti jako je lupalo i odustao sam, u biti i upalio je na sekundu pa sam brzo ugasio.
Kad sam skidao svječice, prva do remenja i bio je nako mali dim kao kad opališ metak pa ide dim iz čahure.
Nije sad ono puno al malo je dimilo.
Budem sutra ujutro skinuo poklopac remena.

Antonijo

Citat: brava 312  u 06 Ožujak 2016, 21:51:28
Nisam razumio ovaj dio. Prvo vidi dali ti pusata na ispusnoj grani kod bloka....
E sada kada sam ga pokušao upaliti jako je lupalo i odustao sam, u biti i upalio je na sekundu pa sam brzo ugasio.
Kad sam skidao svječice, prva do remenja i bio je nako mali dim kao kad opališ metak pa ide dim iz čahure.
Nije sad ono puno al malo je dimilo.
Budem sutra ujutro skinuo poklopac remena.


Ispušna grana (ispušni kolektor) je sa zadnje strane motora zašrafljena za motor (glava motora).
Možda se na tom dijelu (ispušnog sustava) nešto odvojilo pa se zbog toga čuje takav zvuk.
Ako možeš snimi zvuk i stavi da čujemo.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Mike20

Dok ne utvrdiš dal metalni zvuk tzv. čekičanje se povećava s oketajima, nećeš niš znati. Ak već nabija, par sekundi rada nebude niš veće štete napravilo

brava 312

Znači smijem upaliti da radi na par sekundi??
Ako upali znači li to da je remen ok i da nije preskoćio?

Mike20

Da,
AL obrati pozornost na spomenutu ispušnu, iz nje se čuje zvuk praskanja kad je napuknuta, taj zvuk je različit od nabijanja dva metala.
Iako su ti zvukovi subjektivno doživljeni najčešće

brava 312

Nije dobro, skinuo zaštitu s remena i remen je labav, popustio se.
I imaju neke zvjezdice gore na remenici od bregaste jedna je gore okrenut kao 12 sati dok je na drugoj bregastoj na 2 sata. A po jučerašnjem zvuku mislim da je prvi klip do remenice dobio

Dalibor

Zanemari te zvijezdice to ti niš ne znači. Nemoj paliti više ni slučajno. Nešta je popustilo. Vjerojatno španer. E sad pitanje koja je šteta. Vozi to u servis ako nemaš blokade bregastih.
…senza cuore saremmo solo macchine…

brava 312

Sutra vozim majstoru.
A što je najgore znao sam da trebam remen mjenjati, prvo imao ujesen trošak svatove pa došao Božić pa prometna i sada reko čim sjednu novci od osiguranja idem mjenjati remenje.
Drugi put budem pametniji,  skupa Å¡kola.

tom1961

Moraš ga voziti na vučnoj službi, nadam se da ti je to jasno...
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

brava 312

Danas sam ga odvukao traktorom kod majstora i sutra bude pogledao sta je sve nastradalo.
Priča mi majstor kako je jedan njegov roÄ'ak imao audi s3 i odvezao na redovni vekiki servis i kako su mehaničara namontirli remen i samo upalili a da prije toga nije napravljena kontrola jel sve Å¡ljaka. Kako nije dobro namontirano i ode motor.
Inače majstor kod kojeg sam odvezao većinom radi audije i vw grupaciju.

franjo-fritz

Kod promjene distribucije obavezno se motor okrene par puta na ruke. Tek onda pali
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

the-rider

 :roll2:
ma remen samo bacis gore, ne treba ni fazu provjeravati
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.