Maree 1.6 16v - nema snage,loš rad motora

Autor Eomsy, 02 Rujan 2016, 10:10:22

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Eomsy

Bok, ljudi.

Nakon iscrpnog dijagnosticiranja mog problema, preostalo mi je obratiti se za pomoć, pa evo me ovdje :) ...

Prije par dana auto mi je počeo raditi kao na tri cilindra, nekad loÅ¡ije, nekad malo bolje, ali ukupno za k....... Snage nema nikako. Dijagnostika mi izbacila lambda sondu, koja je 6 mjeseci stara (original bosch), no njenim isključivanjem, motor nije gotovo niÅ¡ta živnuo. Ne odbacujem da je i ona možda u kvaru, ali do toga ćemo doć kad ustanovim zaÅ¡to radi kao na 3 cilindra   Pregledom svječica sam ustanovio da daje prebogatu smjesu na 1. cilindru, dok kada se vozim na plin, ta se razlika ne vidi prilikom vaÄ'enja istih ( znači sve su ujednačene po izgledu). Auto tada ide neÅ¡to bolje (na plin), ali daleko od onoga kaj bi trebalo biti.

Promjenio sam senzor temp usisa, ispitao senzor rashladne tekućine, promjenio filter goriva i zraka, ispitao iskru, kablove, zamjenio tu svječku sa novom, probao sa drugom bobinom, probao sa drugim ECU-om, ultrazvučno oprao injektore, izmerio kompresiju motora na hladno i toplo ....

Imate li kakvu ideju kaj još mogu pogledati?

Glava je u potpunosti rješena prije godinu i pol, no postoji mogućnost da sam se vozio na siromašnoj smjesi plina, pa da je skurilo ventile na prvom cilindru, no zar nebi u tom slučaju padao tlak u tom cilindru, a ja sam držao manometar spojenim nekih 5 minuta i ništa se nije dešavalo, ondosno pritisak nije padao?

Jedan od simptoma je i bio da je u jednom trenutku posisao vodu iz sistema od max do minimuma, no to je odmah stalo, pa ne znam kaj da mislim...

Imate kakvu misao, jer meni ih je ponestalo....

Hvala, Vedran.
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

tom1961

Dijagnostika gleda signal lambda-sonde koji može biti izvan granica koje moraju biti, ali "ne zna" je li to zbog loše sonde ili nečeg drugog. Drugim riječima, sonda može biti samo simptom, a ne uzrok.

Ako je svjećica crna, to znači loše izgaranje, ali ne mora značiti i prebogatu smjesu. Loše izgaranje može biti i od loše iskre.

Ventili nisu sigurno, jer tlak ne da bi padao, vjerojatno se ne bi uspio ni dići kako treba.

Kako si ispitao iskru? Na oko ti ne vidiÅ¡ ima li ona 10 ili 20 tisuća volti. Može biti bobina, kabel ili čak svjećica, makar je nova. Svjećica se inače nikad ne mijenja samo jedna, nego uvijek sve četiri, a ja obično u takvim slučajevima zamijenim svjećice izmeÄ'u dvaju cilindara, pa ako ta ista svjećica radi probleme na drugom cilindru, onda znam da je svjećica. Ako cilindar radi probleme i s drugom svjećicom, a ova osumnjičena se očisti na drugom cilindru, onda znam da nije svjećica.

Plin je čist i izgarao - ne izgarao, u pravilu neće zaprljati svjećicu.

Možda ti se svjećica prlja i ako ulje prodire u cilindar, makar to bi onda bilo i kod rada na plin.

Vodu ti je posisao vjerojatno jer mu se ispuhao neki zračni džep u sistemu, ako si nedavno mijenjao ili dolijevao.

Eto, volio bih i da Franju čujemo.

I da, naravno, nadam se da ih nisi hranio poslije ponoći (Gremline, naravno)  :haha3:
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Eomsy

Za sondu kužim kako može biti simptom, ali kada je iskopčaš, motor treba ić u tvorničke postavke, pa bi trebao ić bolje, ali on ide 2 % bolje, tak da sam s tim otkrio da nije ona.

Svječke su mjenjane sve 4, te nemaju 20000-ak tisuća, a u rezervi imam joÅ¡ dvije nove, pa sam s jednom od njih i ispitao i vidio da k. od posla. ÄŒak sam probao i čenÄ'ati svječke izmeÄ'u cikindra, uvjek isti problemi na prvom...

Imam drugu ispravnu bobinu, te sam i s njom probao

Probao sam i sa drugim kablom koji je ispravan, ali danas ću probati sa još par, kojih imam u rezervi, a sadašnji kablovi su stari nekih 4-5 mjeseci (ak i tolko) ....

Ok, vodu sam mjenjao prije kojih tjedana, pa se tu mogao desiti neki zračni koji je tek sad isplivao.

A za gremline, ja ih nisam hranio...  Možda žena koja i vozi većinom. Al ja volim kad mi kaže: "E, opet je Marei nekaj" ...   :love-smiley-028:
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

tom1961

Možda ti uvlači zrak negdje, a to zna biti na crijevu vakuuma od serva. Dovoljno je da je crijevo malo oštećeno, ti kod kočenja ne primijetiš, ali zato taj cilindar u čijoj je blizini crijevo dobiva previše zraka i lambda to skuži po ispušnim plinovima, pa doda još goriva što poremeti cijelu priču. Pa nije nemoguće da na 1. cilindru, koji je čini mi se najdalje od serva, imaš neizgoreno gorivo a zapravo te zeza četvrti.

Ne znam sad točno, nagaÄ'am, ali pogledat ću na svojoj kamo vodi crijevo od serva, pa ću možda biti pametniji.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Eomsy

Jutro, ljudi.

Jučer mi je prijatelj ukazao na jedan propust. Naime, ureÄ'aj koji imam za mjerenje kompresije, ima nepovratni ventil u sebi koji zadržava maksimalni pritisak do otpuÅ¡tanja istog. Å to će reć da sada nisam siguran u ispravnost ventila, jer i nakon pola sata držanja na cilindru, manometar će pokazivati isto, te tako ne mogu znat jel koji ventil ipak puÅ¡ta malo ili ne!?

DoduÅ¡e probao sam na ručnu pumpu za bicikl i nisam mogao nadrukati viÅ¡e od 3,5 bara, ali je vrijednost ostala do oslobaÄ'anja pritiska na tipkalo.

Sad je opet sumnja na ventile ...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

topolino

Da pustaju nebis ni nabio pritisak. Ventil je nepovratni i dokle god je pritisak u cilindru veci od onog u manometru kazaljka se dize, kada se tlakovi izjednace kazaljka stane. Da nema nepovratnog kazaljka bi mlatila od 0 do max i manometar kaze  :andeo: Ako je digao pritisak onda je kompresija u redu, bilo kakvo propustanje bila bi manja ili je nebi ni bilo
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Eomsy

Citat: topolino  u 03 Rujan 2016, 14:02:56
..... bilo kakvo propustanje bila bi manja ili je nebi ni bilo ...
S time misliš da i ako je malo propuštanje (i to fakat malo, jedva da može zrak proć) na bilo kojem ventilu, ovaj mjerač bi ga uhvatio?! Nisam apsolutno siguran u to. Mislim da s ovime možeš komotno ustanoviti ako je neki "major falure", ali me iskustveno Fiat naučio da mu sve mora bit po špagici kako bi radio bez prijekorno, pa nisam zadovoljan samo s ovakvim testom ....

Planiram da piknem ovo http://www.lincos.hr/dijagnostika-i-mjerenje/hengerfej-szivargas-vizsgalo-mg50185 na plaći:
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

topolino

Neznam bas koliko ti se to isplati. To mozes vidjeti tako za napravis adapter za rupu na glavi, zavidas ventil od bicikle i napumpas sa manometrom za bicikle. Ako drzi je ok. Cak i najmanje propustanje ce rezultirati manjom kompresijom. Kod istrosenih karika ti je tlak u cilindrima 9 bar dokle nov treba biti 13/14 bar, kod ventila i manje.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

tom1961

A s druge strane, na najnovijem i najispravnijem motoru pritisak popusti nakon nekoliko minuta. Imaš procijepe u karikama, zar ne? Dobro da ti nije manometar pao jer bi se uplašio bez veze.

Kompresija mora držati onaj djelić sekunde koliko traje eksplozija. Svaka, i najmanja rupica ili nebrtvljenje ventila jako se osjeti na kompresiji.

Jesi ti ignorirao moj savjet o crijevu serva ili ga nisi vidio?
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Eomsy

Citat: tom1961  u 07 Rujan 2016, 16:38:06
A s druge strane, na najnovijem i najispravnijem motoru pritisak popusti nakon nekoliko minuta. Imaš procijepe u karikama, zar ne? Dobro da ti nije manometar pao jer bi se uplašio bez veze.

Kompresija mora držati onaj djelić sekunde koliko traje eksplozija. Svaka, i najmanja rupica ili nebrtvljenje ventila jako se osjeti na kompresiji.

Jesi ti ignorirao moj savjet o crijevu serva ili ga nisi vidio?
Da ignorirao  :ruganje: ..... Stavio sam novo crijevo...  Nema pomaka..

Imam još rezervnu klapnu, pa bum probao još s njom, a onda mislim da bum Tidalu nazvao, naravno ak ne upali....

Evo i podatka prosjeka (3 puta) mjerenja kompresije:
;
        HLADNO     TOPLO
C1     14.9            15.9
C2     14.6            16
C3     16.1            16
C4     15.7            15.2

Metoda je bila, drukaj dok se manometar ne smiri  :to:
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

tom1961

Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Eomsy

Citat: tom1961  u 14 Rujan 2016, 15:30:38
To je dobra kompresija.
Ti sam si i ja rekao, no Marea nije nikad iÅ¡la (od kad sam je ja kupio) dobro u visokima, pa sam mislio da će ove mjere biti manje, no nisu. A sad isto kao da radi na tri cilindra, pa nekakva akceleracija nije diskutabilna....  jer je nema  :bad: ....

Zadnje što sam probao je presložiti fazu i skužio sam da mi radilica malo pomakla, dok su bregaste bile u fazi. Preslaganjem sam dobio nekih 5% bolji odaziv gasa, ali je to i dalje drek...

Moram li napomenuti da je promjena klapne gasa urodilo......

Naručen sam u utorak kod Tidale, pa bumo vidli kaj bu reko.
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

Eomsy

Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

Eomsy

 :kmeee: ... Alat je rekao svoje.... Usisni ventil(i) na trećem cilindru propiÅ¡al(i).

Bar mi je "poznata" rabota koja slijedi....   :tres: :ljut5:

Btw, ostali cilindri su na nekih 35-40 posto propusnosti, odnosno karike su isto u banani. Jel ima netko možda mikrometar za ispitivanje stublina? Kad skinem glavu da vidim jel treba blok na specijalu ili ne, a da ne moram cijeli blok izvaditi i nositi na provjeru?!
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

tom1961

Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.