1.9 JTD / JTDm 8 /16V - Termostat

Autor alenzg, 06 Ožujak 2015, 13:02:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

alenzg

Stilo 1.9 JTD 16V, 140 KS

Temperatura motora mi se defakto nikad ne diže do polovice (90°), kad je toplije uglavnom doÄ'e maksimalno do četvrtine, možda mrvicu viÅ¡e, kad je hladno nerijetko ostaje prikovana na samoj nuli ili se odmakne par mm, negdje do prve oznake. Auto inače normalno radi, vuče i grije. Da li je greÅ¡ka u termostatu i da li ga treba nužno popravljati (meni osobno ne smeta ako nema nekih Å¡tetnih posljedica za auto) ?


crev1986


Silvio

Meni je termostat otišo. I kad mi je otišo nije mi nikad do sredine zagrijo tj. bi zagrijo ali kad bi upalio grijanje odmah bi pala temperatura, kad sam stavio novi termostat kad upalim grijanje temeratura se ne miče sa sredite.

aquarius017

Termostat ne valja. Motor se nikako ne može zagrijati na radnu temperaturu iako dobro grije. Imaš iste simptome kako je i meni bilo. A koliko je to štetno za motor moraš sam odvagnuti. I maratonac se zagrijava prije trčanja, a kamoli sprinter.
Ako imaš viška para, uzmi npr. vernet TH6882.88J, cijena sitnica 698kn:


Ili još bolje, ako ti je promjer cijevi koja dolazi na termostat promjera cca 4cm (kao što je na Stilu 1.9 jtd 85kW), u tu cijev gurni termostat renola četvorke (npr. Wahler 3029.89)koji košta 50-ak kn:


Uglavnom, na forumu imaš dosta info o jeftinijoj varijanti

alenzg

Moram priznati da sam potpuni laik Å¡to se tiče automehanike, ali čisto s fizikalne strane, zar se motor ne zagrijava samim radom tj. rekao bih da on postigne radnu temperaturu nakon nekog vremena, samo termostat to ne pokazuje jer je pokvaren? Pa bi onda eventualna opasnost bila u tome da, ako se (sad nagaÄ'am) npr. preko termostata regulira protok antifriza ili hlaÄ'enje nekim ventilatorom, da se to ne odvija kako treba jer on ne prepoznaje pravu temperaturu motora pa se može pregrijat eventualno?

aquarius017

Nisam ni ja neki stručnjak... Kod hladnog motora termostat je zatvoren, da motor čim prije dostigne radnu temperaturu. Kad temperatura motora dostigne 88C (to važi za ovaj Vernet, a Wahler 89C), termostat se otvara i voda počinje cirkulirati i hladiti motor.
To oće reći da je kod tebe najvjerojatnije termostat ostao blokiran u otvorenom položaju

buzz11

Citat: alenzg  u 09 Ožujak 2015, 00:46:22
Moram priznati da sam potpuni laik Å¡to se tiče automehanike, ali čisto s fizikalne strane, zar se motor ne zagrijava samim radom tj. rekao bih da on postigne radnu temperaturu nakon nekog vremena, samo termostat to ne pokazuje jer je pokvaren? Pa bi onda eventualna opasnost bila u tome da, ako se (sad nagaÄ'am) npr. preko termostata regulira protok antifriza ili hlaÄ'enje nekim ventilatorom, da se to ne odvija kako treba jer on ne prepoznaje pravu temperaturu motora pa se može pregrijat eventualno?

Termostat ne pokazuje nista niti upravlja ventilatorom. Senzor temperature mjeri kolika je temepratura rashladne tekucine i po tome kazaljka pokazuje, a kod odredene temperature ukljucuje ventilator. Ako je termostat neispravan, a vani su niske temperature, motor se nikada ne ugrije na radnu temperaturu. Posljedice su veca potrosnja, brze habanje pokretnih dijelova motora itd, itd, itd. Tebi je termostat ocito zastekao otvoren i voda konstantno cirkulira kroz sistem hladenja. Dokle god se rashladna tekucina ne zagrije na odredenu temperaturu termostat ostaje zatvoren. U njemu se nalazi bimetal koji otvara ili zatvara ventil. Nema nikakve mudrolije ili elektronike u njemu. Promijeni ga da nebi imao jos vise izdataka na kraju.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

alenzg

Ok, tnx na informaciji, ali da li je moguće da je termostat zapravo u redu, ali da je pokvaren senzor temperature i kazaljka krivo pokazuje iako je temperatura motora ok. U prilog tome rekoa bih da ide činjenica da s grijanjem nema nikakvih problema i kad je najhladnije vani, za par minuta u autu je toplo

alenzg

Odnosno, pitanje bi bilo da li je isti senzor temperature koji spominje čovjek gore, da aktivira termostat na 88 odnosno 89 stupnjeva, dakle koji upravlja termostatom i onaj koji je vezan za kazaljku na instrument ploči? Jer ako su dva, a otišao je ovaj koji je čisto informativan onda ga i ne moram nužno mijenjat

buzz11

Nikakav senzor ne upravlja termostat. Termostat se aktivira sam pomocu bimetala u sebi. Bimetal je legura koja se steze ili otpusta promjenom temperature u svojoj okoloni onako najblaze laicki receno. Moguce je da je otisao i senzor temperature. Trebala bi biti dva. Jedan na kojeg je spojen pokazivac, odnosno kazaljka i drugi koji ukljucuje i iskljucuje ventilator. Medutim taj senzor odlazi gotovo nikad u pravilu i kad krepa onda krepa do kraja. Nema da pokazuje polovicno. Ili radi ili ne. Ja se ne sjecam da sam ga mijenjao iti na jednom autu koji sam vozio.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

alenzg

Da, u pravu si, sad se sjećam, taj senzor mi je otišao na starom Stilu 1.2 16v, kazaljka bi mi se zakucala na kontra stranu, 180°C dakle kao da je pregrijan motor totalno i palio se ventilator. nije bila tako skupa zamjena mislim...no izgleda da je onda ipak termostat ovaj put

buzz11

Tocno to. Ili krepa tako da je stalno u nuli ili je na maximumu  :ok:
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI


alenzg

Daklem, promijenih i termostat jučer, kod čovjeka u fušu, mislim da je marka Facet ili tako nešto, 900 kuna s rukama...uglavnom, provozao auto malo i stvarno nakon desetak minuta normalne vožnje došla kazaljka na 90 i nije se micala više, propuhao ga dobro i na autocesti, ostala na mjestu nije se pomaknula ni milimetra.
MeÄ'utim, danas ujutro, nije ni pretjerano hladno (oko 3 stupnja), krenuo na posao i upao u krkljanac teÅ¡ki na Ljubljanskoj, sat vremena vozio ritam prva-stani, prva-druga stani, najvećim dijelom stajanje u leru.
Prvih skoro 20 minuta ostala je zakovana na nuli samoj, pomislio jebote da nije sad taj senzor otišao, i onda se počela penjati mic po mic, i to čini mi se isključivo u tim kratkim periodima "vožnje" (ako se to može tako nazvati), dok se stoji u leru stoji i ona. Sve u svemu, došao na posao nakon sat vremena punih i nije se popela do kraja, ostala na par milimetara još prije polovice.

Da li je to normalno ponašanje s obzirom o kojem se motoru radi (jer na starom benzincu 1.2 16v penjala se za manje od 5 minuta do pola)? Apropos rečenog benzinca, zanima me da li ovaj motor 1.9 JTD 16v 140 KS uopće ima čok nekakav? Jer od trenutka paljenja cijelo vrijeme u leru radi na istim okretajima, dok se kod benzinca vidjela izražena razlika prvih nekoliko minuta kad je pod čokom i onda bi se spustili okretaji u leru kad se zagrije


Mike20

Niti jedan auto više nema klasični čok ko prije, čok je malo otvoreniji ventil lera=malo viši okretaji, povećana količina ubrizgavanja i pomak kuta paljenja.

Dizli se daleko slabije grijeu od benzinaca. Ganc nova Å koda TDI dok radi na mjestu, grijanje na max, ventilator na 2, vani -10, temperatura, kazaljka temperature motora je jedna na 1/4, taman iznad minimuma.

Btw, nerijetko novi termostat zna biti neipsravan, je nedavno kupio novi i nije radio dobro na Puntu, prerano je otvarao