1.9 JTD / JTDm 8 /16V - Termostat

Autor alenzg, 06 Ožujak 2015, 13:02:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

buzz11

Kao sto ti kolega Mike kaze, dizeli su zagrijavaju puno sporije od benzinaca i nemoj ih uopce usporedivat. Na -10 benzinac pocne grijat vec nakon par minuta dok dizelu treba i po 15 minuta da pocne puhat toplo.
Cok ti je isto objasnio. Elektronika preko senzora temperature dobiva podatak i prema tome stela okretaje, gorivo i kut paljenja.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

draĹžen

Tak ti je i kod mene. Prva druga kreni stani i nebi se ugrijao da mu vatru zapalis ispod motora. Na brzinama i okretajima oko 1500 a brzina 50-70 ista stvar.te mostat si previse platio. Ja sam uzeo od r4 za 48 kn i isti ti je rezultat kao i ovaj od 600. Drzi zakucanu kazalku na pola. Dizel na kratke relacije po zimi ne grije i nazalost tu nista ne mozes. Isao na tehnicki u 12 mjesecu. Vani -3. Odvezao malu u vrtic,dosao kod osiguranja policu raditi kavu popio..auto radio cca 40 min sta. sta sta ler i nije digao temp na pola. Uzas. Gasio ga nisam u to vrijeme

aquarius017

Isto i kod mene. Svako jutro odvezem ženu na posal, odem do banke ubacit inkas, u povratku stanem na trafiku kupiti duvana i na posal. Gradska vožnja prva-druga-treće nema cca 20 minuta, vani temperatura oko 10C, i taman kad parkiram isprid posla (dakle nakon 20-ak minuta) taman da će doći na radnu temp., a ja ga izgasim...

alenzg

Meni jutros u nekih cca pola sata normalnije vožnje do posla (7-8 km po Ljubljanskoj) nego jučer (sat vremena) nije doÅ¡la ni do četvrtine (45°). Sinoć pak navečer u tih istih pola sata preÅ¡ao sam 20-ak km do Sesveta, neÅ¡to brža vožnja po Ljubljanskoj nego ujutro (70-80 km/h) i doÅ¡la je taman negdje do pola kad sam stigao. MeÄ'utim, kad sam ga onda pustio u leru par minuta raditi spustila se nekih pola podioka od polovice natrag na hladnu stranu. Sve u svemu, nekako baÅ¡ i nisam uvjeren da je i taj novi termostat najispravniji...

Mike20

Dok ti auto radi u leru, isključi skroz ventilaciju, malo će se bolje zgrijati

alenzg

A zanimljiva mi je i još jedna stvar - nakon nekih niti sat vremena ugašenog motora, temperatura se spusti skoro skroz do nule. Na benzincu 1.2 mi je nekad i nakon dva-tri sata ugašenog motora bila odmah na četvrtini kad ga opet upalim. Bez obzira kaj kolega gore veli, da benzinci i dizeli nisu za usporedbu, sa čisto fizikalnog stanovišta to mi je čudno. Koliko sam zapamtio fizike, kad se nešto teže zgrije, onda se i teže hladi, a i obratno - tim više što je masa dizel motora znatno veća od benzinskog, pa bi i toplinski kapacitet-količina zadržane topline time trebala biti veća kod dizla, a ne obratno?

topolino

Spoji ga na dijagnostiku i onda prati temperaturu, pa usporedi sa kazaljkom.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Citat: alenzg  u 12 Ožujak 2015, 09:10:26
A zanimljiva mi je i još jedna stvar - nakon nekih niti sat vremena ugašenog motora, temperatura se spusti skoro skroz do nule. Na benzincu 1.2 mi je nekad i nakon dva-tri sata ugašenog motora bila odmah na četvrtini kad ga opet upalim. Bez obzira kaj kolega gore veli, da benzinci i dizeli nisu za usporedbu, sa čisto fizikalnog stanovišta to mi je čudno. Koliko sam zapamtio fizike, kad se nešto teže zgrije, onda se i teže hladi, a i obratno - tim više što je masa dizel motora znatno veća od benzinskog, pa bi i toplinski kapacitet-količina zadržane topline time trebala biti veća kod dizla, a ne obratno?

Mudro zboriš, ali dizlo je puno učinkovitiji od benzinca pa ima puno manje otpadne topline koja kod benzinca grije i okolni lim, još ak je izolirana hauba i ima zaštitu pod motorom-to je to. Na novim dizlima sam vidio i i donju zaštitu motora koja iznutra ima 1cm filc izolacije

alister

Tu zaštitu s donje strane motora ti ima i moja Marea, i filc s gornje strane motora.

Kada ja ugasim svoj JTD sada po ovom vremenu, i on se ohladi, kazaljka se spusti do nule. Ali to je samo prividno jer se puno brže zagrije kada nekuda idem...

Mike20

Filc je na donjoj zaštiti motora+na haubi

alister

Da, filc na obje strane je kod mene isto, samo je s donje strane u nekoj plastičnoj foliji. Osjeti se pod rukom da je debelo i mekano, a sada da li je baÅ¡ filc ili neka spužva  :neznam:

Mike20


draĹžen

Ja na termostatu od r4 kad dignem temp na pola tamo stoji zakucano makar na leru radi 10ak min. Preko toga nisam ga drzao na leru pa ne znam. Vele na srpskom fiat forumu da ti termostati nisu dobri. Da temp puno bolje drzi r4 termostat.

aquarius017

Kod mene je r4 termostat već nekih pola godine. Uredno radi svoj posao, vozio ili stajao u leru, temperatura je točno na polovici skale.

alenzg

Ok, vas obojica imate 85 kW JTD, kod mene je Multijet 103kW, pitanje da li bi iÅ¡ao taj iz R4...ali opet teÅ¡ko mi povjerovat da neÅ¡to Å¡to koÅ¡ta 50 kn može bolje radit od nečeg Å¡to koÅ¡ta 700. S druge strane, danas je uglavnom sve tempirano da ode čim proÄ'e garantni rok po mogućnosti, nekad su se stvari radile kvalitetno i da traju, tako da nisam pametan viÅ¡e...