Fiat 1.3 ili 1.6 multijet

Autor fiatista2018, 05 Rujan 2018, 20:07:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

fiatista2018

Pozdrav. Zanimaju me iskustva s gore navedenim motorima. Prednosti/mane? Razmišljam od 2014,2015 godini s cca maksimalno 100k kilometara.

Hvala  :smile:

topolino

1.6 svakako jer ga je lakse i ugodnije voziti za pocetak..
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

fiatista2018

Hvala, a konkretnije nešto o motorima? Ne prelazim 10k godišnje, a ni ne izlazim iz grada previše, gradska vožnja uglavnom. Privukao me 1.3, ali opet čitam svakakve komentare za taj motor.

Mike20

Do 10 000km godišnje, samo grad.
Takva vožnja je smrt za dizla

fiatista2018

Slažem se, ali bude tu i autoputa. Dosad sam imao sve dizele i nisam imao nikakvih znacajnijih problema ni sa jednim.


Tooutman

Nemam toga motora (1.3) pa ti ne mogu iz prve reći. Ali znam da moj mehaničar jako hvali tog motora. Cura mu ga vozi u Suziki Swiftu. Kao da je jednostavno odrzavanje, sve je logički na svojem mjestu itd. Mislim da ima lanac umjesto remena.

Naravno da čujeÅ¡ da i loÅ¡e od nekih koji nikad nisu vozili taj motor ali znaju da je talijan pa odma ne valja. Mislim da ti dosta govori o tome u koje sve automobile se ugraje taj motor a da nisu FIAT grupacije.  https://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine#1.3_Multijet
Rijetko koji su motori toliko u drugim autima razlitih grupacija.

Budući da gledaš do 100 tkm, evo ima test da je motor u odlicnom stanju nakon toliko km.
http://www.autobild.de/artikel/dauertest-fiat-grande-punto-938823.html

Na forumu ti piÅ¡u da taj motor može ici i do 500 000 km onda je potrebna reparacija motora. Bilo u pitanju Dobo kojeg valjda 10 osoba vozilo i zna se kako :). Po meni ako naÄ'eÅ¡ održavan auto i ak ćeÅ¡ ga ti tako dalje održavat nema straha.

U vezi 1.6  JTD ti mogu reć iz prve ruke. Ja imam oko 40 000 km sa svojim. Odkad je kod mene 93tkm trenutno na satu.. i mogu reći toči vozi, ulje ne dotakam, zadnju god sam napravio 16 tkm s njim. PotroÅ¡nja mi realna koju vodim si ručno 5.01 litri na 100 km normalne voznje. Vozio i palio na -20 bez problema a i na +40 :)
Uglavnom preporuke. Mana mu je bučniji rad naspram konkurencije.

Ak ne radiÅ¡ viÅ¡e od 10 tkm, uzmi u obzir i benzince. Fire motori su ti takoÄ'er pouzdani motori, s jeftinim održavanjem.

Nadam se da ti pomogao.
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

fiatista2018

Hvala puno. Dobio sam sve odgovore  :celebrate: :celebrate:

jtd165

Zbog ekologije to godiste ima DPF, pazi na regeneracije, nije bitan auto put svakih cca 200 km negdje di ga mozes vrtiti bar 20 min preko 2500 okretaja nije bitno u kojoj brzini.

Boxer

Kolega ima autootpad, kaže da 1.6 ne traži nitko a 1.3 nikad nema koliko ih se treba tako da moj glas ide devinitivno na 1.6
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20

1.3 je dobar motor. Samo radi lanca, niko ga ne mijenja, a trebalo bi

Boxer

*** lanac koji traje kraće od remena. Eto toliko :) :joj:
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

kiky776

Ali i set lanca na tom 1.3 koÅ¡ta manje nego set zupčastog  :laughing-smiley-001:

Vidio sam ih par sa 200+kkm sa original lancem, a ima i onih kojima je na malo preko 100 000 puko ili je jako bučan
Alfa Romeo 156 SP2
Stilo Abarth 2.4 20v
Brava 1.4 12v / 1.6 16v / 2.0 20v /2.4 20v
Alfa Romeo 33 1.3 boxer
Opel Astra dti 1.7

Boxer

Set zupčastog za 1.6 jtd s pumpom od SKF-a je 950kn, možda je lanac jeftiniji ? Nisam se raspitivao pa bubam napamet :)

A i komotnije je mjenjat remen nego lanac, sav se usereš uljem, mastan, crno pod noktima :)
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20

Bome je, ima komplet setova lanca, lančanika, klizača, natezača i brtve od nekih 700kn nadalje (Ina, Dayco)
Ima logike, zupčasti treba kvalitetnije komponente da ima čvrstoću "običnog" lanca, nema rotirajućih hidro ili feder natezača

gandi

Citat: jtd165  u 06 Rujan 2018, 16:55:18
Zbog ekologije to godiste ima DPF, pazi na regeneracije, nije bitan auto put svakih cca 200 km negdje di ga mozes vrtiti bar 20 min preko 2500 okretaja nije bitno u kojoj brzini.
Cemu filozofiranje? Vozis normalno i kad krene regeneracija ne gasis auto dok ona ne zavrsi.
Zbog egr-a ne ubijas auto na niskim okretajima i to je sva mudrost.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---