1.4 T-Jet - šištanje zraka

Autor Antonio, 21 Siječanj 2024, 18:32:57

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Antonio

Pozdrav svima.

Eto nažalost došao sam pred zid sa svojim problemom, pa da probam priupitat ovdje.
Unazad 2-3 mjeseca počeo se je na automobilu kod stiskanja gasa, prvih 3-4 sekundi čuti šištanje zraka, kao da je neko crijevo šupo. Nakon tih par sekundi, kad tlak opadne, više nema tog zvuka.

Automobil se vozi normalno, ima snage, puni tlak kako treba. Sistem je pregledan cijeli, pronađena je pukotina na plastici koja ulazi u Intercooler, isti je zamjenjen, međutim zvuk se i dalje čuje.

Ne pada mi na pamet gdje bi više mogao biti problem. Ostaje turbina kao zadnja za pregled, međutim mislim da je do nje da bi se onda čulo stalno, u svom rasponu okretaja, ne samo kad se poklopi gas i kad je tlak najveći.
Postoji li možda šansa da je negdje pukotina na nekom crijevu toliko mala da kada se pukotina vidi samo kad su crijeva pod opterećenjem od tlaka, a ne i kada sve miruje?
Zar se ne bi u tom slučaju ta pukotina u ova 2-3 mj već trebala povećati?

Auto je Delta 1.4 T-Jet sa 110kw, nepunih 92.000km

Mike20

Rupa na intercooleru, zahrđale metalne cijevi poslije intercoolera, zahrđala metalna cijev prema klapni itd.
Hrđa prodire dubinski i napravi se rupica.

Ako pišti baš kad poklopiš gas, tj kad ispusti višak tlaka, onda gledaj blow off ventil i cijev od njega/prema njemu.

Vidi i da nije do blow offa, spoji dijagnostiku, možda pokaže da neki od parametara ima povremeno nelu grešku

Antonio

Hvala na odg

Intercooler je novi, do njega nije.
Blow off ventil je bila prva sumnja mehanicara, medjutim nije ni on.

Dimilicom je testirao sistem, i pukotina se pokazala samo na IC, koji je i zamjenjen.

Kaze da vozimo tako dalje i pratimo situaciju, da mu jedino jos pada ba pamet turbina, ali da nema potrebe sad ici to raskapati.

Ono sto me muci, je li moguce da je negdje pukotina na crijevu toliko mala da se vidi samo kad je crijevo pod tlakom, a kada se testira rupa se ne vidi i ne prolazi nista kroz nju?

Opet, kroz 2 mj bi valjda se i ta rupa prosirila da bude vidljiva, ali nista.

Izludjuje me taj zvuk, isao bih cak i mjenjati crijeva na blef, problem je samo sto ih Pasaric nema u katalogu, cudno da za T-Jet tog nema. Mozda ih skinem pa mu posaljem za uzorak.


Na ebayu sam nesto nasao, ali idu sklopovi u komadu i 150€ + su cijene

Mike20

#3
Ako testiraš bez pritiska u cijevima, nećeš ništa naći, samo pod tlakom ćeš to vidjeti.
T-jet od 120ks ima max oko 0.9 bara tlak pod gasom

Turbina najčešće puca na unutarnjem dijelu kučišta ispušnog dijela, nikad nisam čuo da je se usisnom nešto dogodilo da bi tamo puštalo zrak

Boxer

Cijev usisa između IC i usisne grane, meni na jtd bilo, 2 i pol mjeseca nisam mogao naći gdje, na kraju je prestalo dok smo zamjenili sve šelne
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Tom

#5
Meni je na jednom Bravu T-jet-u, VL 38 turbo, napuklo ono gumemo crijevo na samom turbu, prije mjesta gdje se spaja crijevo koje ide na IC, na samom turbu imaš kao "L" komad s kojega ide mali komad crijeva na aktuator.
Tu je puštalo kod šelne, nije se vidjelo, pod pritiskom je puštalo, radilo je neki specifični zvuk kao da pušeš kompresorom. Skužili tek kad smo skinuli turbo i to crijevo.

Edit: https://www.ebay.com/itm/284967448278
na ovo crijevo mislim, prva slika
Elektronika radi na sivi dim. Kad taj dim izađe... više ne radi...

Antonio

Hvala svima

Ajde sad imam jos par stvari za pregledat, pa ako nista ne upali, idemo dalje na turbinu


Iako sam 99% uvjeren da je neka pizdarija.
Krenut cu sa novim selnama, pa ako nije do njih, skidam crijevo po crijevo