Punto Mk1 seleni zadnjeg mosta

Autor eLaCiD, 06 Rujan 2020, 07:20:40

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

eLaCiD

Dakle kako naslov kaže radi se o selenima zadnjeg mosta za Punto jedinicu. Neke informacije. KataloÅ¡ki broj selena, gdje ima za nabaviti,  gdje bi se mogla obaviti izmjena.
:25:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis


eLaCiD

Citat: Memphis  u 06 Rujan 2020, 08:55:48
prednje ili zadnje?

Šta prednje ili zadnje, piše seleni zadnjeg mosta, zadnji most nije prednji. I piše seleni, znači svi seleni na zadnjem mostu.
:smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Na zadnjem mostu imaš 4 selena 2 naprijed i 2 straga. Pitam zato kaj ak mijenjaš samo prednje ne moraš skidat most i zamjeniš ih za 10 min. dok za ostale moraš skidat most a to je već puno veći posao. Obično prednji prije odu.

Mike20


eLaCiD

Dečki hvala na odgovoru. Sad još samo selene naći i gdje ugraditi.
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Pitanje je gde to odraditi. Neka ideja ? Zval sam Seba, on veli da to nikad nije radio i da mu se ne isplati na starom auto to delati. Sad kaj je s time mislio ne znam. Ostaje pitanje jel zna netko kome otići radi toga.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Mike20

Nisu oni uprešani?
Ako jesu, izbiješ van i uprešaš nove.

Nije sigurno teže od zamjene oba selena prednje vilice Brava2/Stila   :haha7:

eLaCiD

Citat: Mike20  u 06 Rujan 2020, 12:03:40
Nisu oni uprešani?
Ako jesu, izbiješ van i uprešaš nove.

Nije sigurno teže od zamjene oba selena prednje vilice Brava2/Stila   :haha7:

:smile: Ma da isto kak promjenit auspuh, sam ga odrežeÅ¡ i zavariÅ¡ novi  :haha7:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Citat: eLaCiD  u 06 Rujan 2020, 11:29:57
Pitanje je gde to odraditi. Neka ideja ? Zval sam Seba, on veli da to nikad nije radio i da mu se ne isplati na starom auto to delati. Sad kaj je s time mislio ne znam. Ostaje pitanje jel zna netko kome otići radi toga.

To ti je to kaj sam ti govoril. Nitko se neće bakčat s time jer je to posel a nemre se naplatiti.
Provjeri koji ti je otišao, ako su prednji onda si na konju jer postoji ovakav selen koji se meće bez da se skida most. Tak je meni bilo (prednji lijevi) metnul sam te i sve 5.





FIAT 46476755

eLaCiD

#10
Citat: Memphis  u 06 Rujan 2020, 14:28:22
To ti je to kaj sam ti govoril. Nitko se neće bakčat s time jer je to posel a nemre se naplatiti.
Provjeri koji ti je otišao, ako su prednji onda si na konju jer postoji ovakav selen koji se meće bez da se skida most. Tak je meni bilo (prednji lijevi) metnul sam te i sve 5.

Evo i ti ista priča. Ne razumijem kaj misliÅ¡ s time "jer je to posel, a NEMRE se naplatiti" Nisam tražil besplatno. Kak se nemre naplatiti  :neznam: i da mene pitaÅ¡ za neki posel koji ja radim ja ti kažem cijenu, a ti vidi hoćeÅ¡ ili nećeÅ¡.  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Da je to tak jednostavno kak ti misliÅ¡ onda bi se svi vatali tog posla. Nisi ti tražio besplatno. Al da ti veli 1000 kn + materijal i joÅ¡ 200-300 kn ovisno ako se meÄ'uvremnu nekaj potrga (a Å¡anse su velike jer je star auto, da pukne zapekli Å¡araf ili truljavi lajtung od kočnica i sl.) ti buÅ¡ reko da je to prevara i da te nije briga za drugo nego cifra za to kaj treba zamijenit a unaprijed on ne može znat jel se bu kaj desilo il bu sve iÅ¡lo glatko. Ak mu pukne npr. Å¡araf i sl. posao će se produžit za dan-dva koji ti ne može naplatiti (kao Å¡to sam ti prethodno objasnio), zato se nitko ne upuÅ¡ta u to. Jer nekad je bolje doma spavat nego radit za "Ä'abe".

Meni je jednom kolega s posla mijenjao lagere vilica na Marei, prvi put mi je reko 500 kn pa na kraju uzo 100 eura jer mu je pukao lajtung od kočnica i bilo je zapeklo jedva je to složio i odužilo se. Reko je da je  to sad meni odradio i neće viÅ¡e nikome. Traži, možda naletiÅ¡ na tako nekog tko joÅ¡ ne zna kaj to je pa se primi toga.

eLaCiD

Citat: Memphis  u 06 Rujan 2020, 19:12:21
Da je to tak jednostavno kak ti misliÅ¡ onda bi se svi vatali tog posla. Nisi ti tražio besplatno. Al da ti veli 1000 kn + materijal i joÅ¡ 200-300 kn ovisno ako se meÄ'uvremnu nekaj potrga (a Å¡anse su velike jer je star auto, da pukne zapekli Å¡araf ili truljavi lajtung od kočnica i sl.) ti buÅ¡ reko da je to prevara i da te nije briga za drugo nego cifra za to kaj treba zamijenit a unaprijed on ne može znat jel se bu kaj desilo il bu sve iÅ¡lo glatko. Ak mu pukne npr. Å¡araf i sl. posao će se produžit za dan-dva koji ti ne može naplatiti (kao Å¡to sam ti prethodno objasnio), zato se nitko ne upuÅ¡ta u to. Jer nekad je bolje doma spavat nego radit za "Ä'abe".

Meni je jednom kolega s posla mijenjao lagere vilica na Marei, prvi put mi je reko 500 kn pa na kraju uzo 100 eura jer mu je pukao lajtung od kočnica i bilo je zapeklo jedva je to složio i odužilo se. Reko je da je  to sad meni odradio i neće viÅ¡e nikome. Traži, možda naletiÅ¡ na tako nekog tko joÅ¡ ne zna kaj to je pa se primi toga.

To sve ovisi kak je auto održavan a ne kolko je star.  Å to rekli ljudi ne kudi konja kojeg nisi jahal  :smile: Btw lajtunzi su svi novi i OK al to nema veze.  Kako sam već napisao .. čovjek kaže cijenu a ti odlućujeÅ¡ hočeÅ¡ ili nečeÅ¡, jel ti se isplati ili ne. Na primjer meni se isplati i kaj sad. Kak ti možeÅ¡ znati kolko sam ja lud ili pametan da platim neku cijenu za posao koji trebam.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Nema to veze sa održavanjem jer zadnji most ne skidaš svaki dan. Kod skoro svakog auta starog preko 10tak godina je zadnji most "truljav". Čisto sumnjam da su ti svi lajtunzi novi jer na zadnjem mostu se nalazi "raskrižje" lajtunga koji su isfrkani na sve moguće načine i da bi ih sve zamijenio moraš raskopat dosta toga. I tu ak ti neki pukne nemreš ga zamijenit tak da odeš u dućan po drugi nego moraš imat alat za frkanje i spajanje ili dat to nekome da ti napravi.

Pa ako si ti spreman dat tu lovu kaj sam ti gore spomenuo naravno da ćeš naći nekog tko će ti to napravit ali vrlo vjerojatno doma u fušu. Jer ni jedan servis neće izgubit na puntu 2 dana ako iste novce može zaradit na 2 auta u jednom danu i to u radnom vremenu.

eLaCiD

#14
Kao Å¡to rekoh "ne kudi konja kojeg nisi jahal" prema tome u kakvom je stanju auto to moÅ¡ vidjeti samo na dizalici ili iz grabe. To kaj ljudi sude auto po starosti je druga priča. Moj Punto je kod mene 12 godina i u to vrijeme je odgural cca 400 tkm. Ukupno prek 500 od 98. Dakle 22 godine star. I sad ti vjeroval ili ne imal sam priliku vidjeti "bolje" u pol mlaÄ'e aute koji su prema ovom Puntu u klasi smeća. Punto je redovito održavan i nije mi teÅ¡ko platiti cijenu servisa kad za to doÄ'e vrijeme. U ovih 12 godina kolko je kod mene na servis i dijelove  otiÅ¡lo je cca 35-40 tisuća kuna. Neki bi rekli da sam nenormalan jer za tu lovu mogu nabaviti onaj od gore napisani "bolji" auto al to i nije cilj. Ovaj Punto je vrijedan svake lipe koja je u njega uložena. Dijelovi kikiriki. Nema senzore barem ne nepotrebne, sve na žgance i idem snjime do Moskve i natrag bez problema. Btw imal sam paralelno ML-a 2007. god. Uzel ga u kompenzaciju 2010. 2014. otiÅ¡el lanac reduktora. Priča doÅ¡la prek 30.000 kn. Godinu dana poslije elektronika, senzori i bla bla bla . OÅ¡lo joÅ¡ 11.000 kn. Uspio ga se rjeÅ¡iti jer je bolji" auto, a Punto osto u garaži.
I sad velim joÅ¡ mu 8 godina fali do oldtajmera i to bu izgural, a onda bumo videli. Eto tak tolko o tome.  :smile:
A to kak majstori na Punto potroÅ¡e dva dana, a u jedan dan naprave dva auta kakve veze ima. Satnica je satnica. Bilo radio na Puntu ili drugom autu. Lova je ista. Jedino ak za stari auto ne važi napr. 150 kn/h, a za novi 300 kn/h. Pogleda auto vidi kaj treba i veli to je tolko i tolko. I plus nepredviÄ'eni, a mogući troÅ¡kovi ko napr. za lajtunge i to je to.
098  38 77 11
elacid@net.hr