Main Menu

Otkazni rok

Autor Vanc123, 15 Travanj 2017, 23:40:13

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Vanc123

Pa eto dragi moji forumasi malo neobicna tema za pravni kutak ali svaka pomoc je dobro dosla..
Ugl radim u firmi 3 godine i odlucio sam dati otkaz i sad mi sef rekao da moram mjesec dana otkaznog roka radit jer sam tako potpisao ugovor i tak pise u ugovoru ali posto moram za 2 tjedna u drugu firmu radit i nemogu odradit tolko otkaznog roka radit a sef nece niti cuti o 2 tjedna da se dogovorimo otkaznoga roka interesira me vasa iskustva i dal mi on kaj moze ako ja necu otkaznog roka radit? :puzzled: :puzzled:

gandi

Dobro procitaj taj clanak ugovora u kom se spominje otkazni rok.
Ako imas negdje napisano nesto poput "u slucaju prekida ugovora o radu otkazni rok iznosi do mjesec dana..." onda si na konju. Sluzbeno najavis otkazni rok do datuma koji ti pase i bok.
Ako imas striktno navedeno trajanje otkaznog roka od tocno mjesec dana ostaje ti ili moliti ovog direktora da ti izadje u susret i skrati ga sto je njegova dobra volja ili u novoj firmi objasniti da zbog otkaznog roka mozes poceti raditi 2 tjedna kasnije od dogovorenog.


Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---

Boxer

Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

gandi

Boxer, ovo opet ovisi o poslodavcu, odnosno njegovoj dobroj volji da se odrekne otkaznog roka. Naravno, govorimo o slucaju u kom radnik daje otkaz.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---

topolino

Napravi toliko *** da te se pozeli rjesiti jos jucer. Samo pazi da te nemoze nakraju tuziti za stetu (neki su *** da te iz inata idu tuziti za "glupost"). Kada je tolika *** da nezeli biti flexbilan oko otkaznog roka.
Isprike na riječniku.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

gandi

Jel ti ostalo godisnjeg?
Trguj. Ako ti da otkazni rok kako ti pase nemoj iskoristiti go, a ako se inati iskoristi sav godisnji koji ti je ostao.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---

Vanc123

Znaci imam 6 dana starog godisnjeg od prosle godine i imam 23 dana novog godisnjeg...
I ja sam njega pital dal ja morem iskoristit taj stari godisnji on je rekel prvo nek odradim mjesec dana otkaznog roka i onda tek mogu na godisnji tih 6 dana. :facepalm: :facepalm:

Miha.

Po zakonu ti možeš iskoristiti sav godišnji u otkaznom roku, tako se ubiti i radi.Tako da se pozovi na zakon!

2mario2

Kad je već o otkaznom riječ. Jel istina da poslodavac ima pravo na neisplatu zadnje plače ukoliko se ne odradi otkazni rok?

Miha.

Zadnju plaču bi morao svakako dobiti, a i otkazni rok moraš odraditi (osim u slučaju ako imaš neiskorištenog godišnjeg koji ti ide pod otkazni rok).

LAXX

U mojoj firmi je ako se ne javim 3 dana na posao ide automatski otkaz.
A prijatelja je u jednoj firmi tu u Ri gazda masakrirao 2mjeseca otkaznog roka.

Vanc123

Citat: LAXX  u 16 Travanj 2017, 19:58:30
U mojoj firmi je ako se ne javim 3 dana na posao ide automatski otkaz.
A prijatelja je u jednoj firmi tu u Ri gazda masakrirao 2mjeseca otkaznog roka.

Ma tako sam i ja mislio ako bude kaj komplicirao jednostavno ne doc na posel pa kaj bu bu.Hehe
A ovo od 2 mjeseca pa ziva katastrofa kaj sve poslodavci rade..

Miha.

Pa tako je po zakonu.

Najmanje trajanje otkaznog roka

ÄŒlanak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

(3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog povrede obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponaÅ¡anjem radnika) utvrÄ'uje se otkazni rok u dužini polovice otkaznih rokova utvrÄ'enih u stavcima 1. i 2. ovoga članka.

(4) Radniku koji je tijekom otkaznog roka osloboÄ'en obveze rada, poslodavac je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

(5) Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka odreÄ'enog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

malizuti

Jedno pitanje, ako je poslodavac prekrsio sve stavke ugovora o radu jel se ja moram drzati otkaznog roka? Sve sto se tice radnog vremena, isplate place, rada praznicima i vikendima, je prekrsio. Kako koji mjesec isplati troskove prijevoza, dnevnice izvuce iz firme ali ih radnih ne dobije a mjesec dana provede na terenu.. Nigdje nisam potpisivao da se slazem sa platnim listama i podatcima navedenim na njima.

Jedan odvjetnik mi je rekao da ugovor nije vazeci od onog trenutka kad sam odradio preko 12 sata rada sto nije po zakonu RH i da ja ako ne zelim, nemoram odraditi otkazni rok koji je naveden u ugovoru jer se on nije pridrzavao ugovora.

Jel ima netko od vas nekih ovakvih iskustava iz stvarnog svijeta jer nije bas uvijek sve za vjerovati odvjetnicima?

Miha.

Uglavnom imaÅ¡ zakon o radu tamo prouči članke koje je prekrÅ¡io i to mu  daj na znanje u suprotnom kaži da ćeÅ¡ prijaviti inspekciji rada.. ImaÅ¡ opravdane razloge za izvanredni otkaz ugovora o radu...

Postojao je pravni forum, al koliko vidim ugašen je nedavno ..http://www.legalis.hr/