Punto 55, pomoć oko dijagnosticiranja problema

Autor mid, 04 Kolovoz 2015, 12:57:32

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mid

Unaprijed isprika, ovo će biti malo duži post.

Imam probleme na Puntu koje za sad nisam uspio uspješno dijagnosticirati.
Svaki prijedlog dobrodoÅ¡ao, preporuka nekoga tko bi se pozabavio time (a ne uzeo mi duÅ¡u i masu novaca pritom) takoÄ'er dobrodoÅ¡la.

Simptomi (moguće nevezani):

1. Zacukavanje / guÅ¡enje pri akceleraciji / gubitak snage -  Ovisno o tome kako ga se stišće po gasu, donekle o vremenu vani itd.
2. Povećana potrošnja - 8.5-9L gradske vožnje (uglavnom van gužve, avenije i sl.), prije sam imao ~7 po ljeti.
3. Prdi na auspuh u leru, auto se trese/vibrira ali sprijeda motor zvuči skladno

Dijelovi koji su mijenjani nedavno:
- lambda sonda, svjećice, kablovi, zupčasti remen, vodena pumpa, amortizeri prednji, diskovi, kvačilo, komplet auspuh sa flexibilnom cijevi (katalizator je navodno u super stanju).
- bobine i kompresija u cilindrima su navodno u redu.

Moje obzervacije:

1. Krajem prošle godine se motor ostao bez vode i nakratko pregrijao, zamjenjena je pokvarena vodena pumpa. Još uvijek troši po malo vode, majstor veli da kuler slini. Motor nema klasične simptome žderanja vode: poklopac ulja je normalan (nema bijele sluzi), svjećice mi se čine normalne boje, oko bloka motora ne slini ulje).

2. Ustanovio sam da mi je u kućištu filtera zraka pukao termo-mehanički senzor koji otvara i zatvara klapnu za hladan usis pa sam privremeno zatvorio hladan usis no auto više buči pri brzim obrtajima i troši 10L.

3. Na tehničkom sam 2 godine za redom imao rubne granice O2 u ispuhu što koliko sam shvatio indicira da je smjesa presiromašna, što mi nema smisla sa obzirom na povećanu potrošnju.

4. Trenutne svjećice imaju razmak 1.1mm umjesto preporučenih 0.9mm, neznam koliko to ima utjecaja.

5. Na lambdu sam prvo posumnjao no nakon promjene sve po starome.

6. Kada se začepi auspuh motor odmah umre.

7. Vadio sam pumpu goriva van i kristalno (začuÄ'ujuće) je čista

Ideje:
1. Provjeriti da li su kablovi u ispravnom rasporedu priključeni na svjećice
2. Promjeniti kućište filtera zraka, svjećice, kablove
3. Očistiti kućište injektora
4. Provjeriti ispravnost MAP senzora
5. Provjeriti pritisak pumpe goriva
6. Provjeriti timing okidanja svjećica
7. Provjeriti da li su ventili ispravno podešeni
8. Probati sa drugom ECU jedinicom

mid

Update:

1. Odlučio sam izvaditi kućište injektora (throttle body) van i očistiti ga. Imao sam šta i vidjeti:



- Prepun je ulja i prljavštine, što me ne čudi jer cijev koja ide iz motora u kućište filtera zraka nema filter (mrežicu) na sebi uopće.
- Gumica koja radi dihtung izmeÄ'u kućiÅ¡ta zraka i injektora je popucala.

Šta preporučate za čišćenje kućišta?

2. Kablovi svjećica su bili koliko vidim krivo spojeni pa sam ih spojio ponovno kao na ovoj slici:


- Nadam se da tako i trebaju biti :/
- Jedan od kablova se čini drugačijeg tipa i ne radi onaj "klak" kad se ušteka.


ivica683

Throtle body skini i kompletno rastavi pa onda očisti.
Ako več blokiraš klapnu za usis zraka (na kučištu filtera zraka )ostavi ju u položaju da usisava hladan zrak.

mid

Slike smanjene, a to nije moj filter :)

- Planiram kupiti sad neki čistač za to (valjda postoji) i kompletno počistiti kućište.
- Planiram kupiti novo (rabljeno) kućište filtera zraka koje ima funkcionalan termelement.

- Dobio sam na poklon još jedan injektor pa sam ga planirao ubaciti umjesto postojećega ali su boje različite, moj je žuti, ovaj drugi je narančasti.

- Neznam koji ide na punta 1.1 jer moj auto je službeno 60s od 75KS a unutra 1.1 mašina.

LP.



topolino

Stavi mrezicu u odusak od ulja. Ti dimi bijelo na odusak?
Kupi liqui moly za ciscenje usisa kada skines trotle body uguraj u svaki kanal crijevo i naspricaj ga dobro. Kada budes palio motor ce se gusti i dimiti bijelo, plavo, crno i sivo, samo mu daj gasa da to progura kroz sebe van. Vidis di pusta hladnjak? Mjenjaj svijecice i pogladaj kakve su boje.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Sve to ljepo rastavi makni plasticne dijelove. Gumice itd.. I ljepo potopi u nitro...... Miran si cca 500km i onda opet kak je i bilo
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Miha.

Provjeri si obavezno crijevo koje idu u MAP  senzor, da nije napuklo.

mid

Evo mali update:

- Bio sam namontirao crveni injektor no auto nije htio upaliti sa njim uopće. Da li je do ECU-a ili do injektora, tko zna.
- Zahvaljujući Mihinom prijedlogu (i beskonačnom guglanju da naÄ'em gdje je MAP senzor) otkrio sam da je crijevo puklo kod samog MAP konektora . Hvala Miha!

- Dakle, nakon čišćenja throttle body-a, popravljanja rasporeda bobine->svjećica (1,4,3,2), popravljanja puknutog MAP crijeva, popravljanja puknutog aluminijsko-papirnatog flexi crijeva odlučio sam izvesti auto na cestu.

- Ler: i dalje trokće u leru ali manje nego prije.
- Vožnja: potpuno drugi auto, puno više snage u višim brzinama, ne zacukava pri ubrzanju niti malo!
- Sad ću mjeriti potrošnju da vidim razliku, to mi je najbitnije.

- Planiram kupiti drugo kućište filtera zraka, gumice koje su pupucale, crijeva, kablove i 21 godinu star Punto bi trebao voziti sretno još neko vrijeme :)

dinko1981

Vjerovatno bi štelanje ventila rješilo nemiran rad u leru.

mid

Citat: dinko1981  u 05 Kolovoz 2015, 17:16:19
Vjerovatno bi štelanje ventila rješilo nemiran rad u leru.

Moguće, ali mislim da je podešavanje ventila van moje lige.
Čudan dio je što u leru motor zvuči dobro i ne vibrira puno, troktanje/vibracije se samo manifestiraju na auspuhu (koji je komplet novi).

eLaCiD

Citat: mid  u 04 Kolovoz 2015, 16:06:45
Update:



2. Kablovi svjećica su bili koliko vidim krivo spojeni pa sam ih spojio ponovno kao na ovoj slici:


- Nadam se da tako i trebaju biti :/
- Jedan od kablova se čini drugačijeg tipa i ne radi onaj "klak" kad se ušteka.




Ovo je pogrešno.... kablovi 1 i 4 trebaju zamijeniti mjesta.
098  38 77 11
elacid@net.hr

mid

Odlično opažanje, provjerio sam ponovno i Haynes manual se slaže sa tobom. Hvala! :)


franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Citat: dinko1981  u 05 Kolovoz 2015, 17:16:19
Vjerovatno bi štelanje ventila rješilo nemiran rad u leru.
roktao bi i na niskim i na visokim okretajima... On ima pločice za stelanje vent.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

mid

Moj mali punto i dalje ždere 9L, počinje me to nervirati.

Koliko je Punto osjetljiv na zazor svjećice?
Sad su unutra Denso sa 1.1mm zazorom, manual veli 0.9mm.

Kome da ga odvedem na štelanje ventila i tajminga paljenja (ZG) i koliko bi me to koštalo?
Kontao sam u Mrkšu.

Najgore mi je šta nisam u stanju prepoznati jesu li ventili raštimani ili ne, tipa, pri 40 u drugoj motor je zbilja bučan ali nisam vozio nijedan drugi Punto pa neznam jel treba tako zvučati :/