punto mk2 1.2 16v - servo?

Autor Blacky, 30 Lipanj 2010, 17:41:55

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

raymo_

#15
Ovo je uputstvo kako da skinete i podmazete motor i ocistite kontakte, tj. buksne na njemu i centralnoj jedinici na koju se spaja. Posebno korisno za sve vlasnike punta koji imaju problema da se servo lampica ponekad pali u vožnji.
Evo alata potrebnog za posao
1. Elektro kontakt sprej
2.Odvijac ravni
3.Kluc 10, ako moze sa t-ruckom, lakše je
4.okasti kljuc 8
5.Imbus kljuc za plastiku ispod volana
6. Skalper
7.wd-40
8.Plasticna vezica za kablove

Pocnete tako sto ravnim odvijacem otvorite poklopac kutije osiguraca

Zatim uklonite kompletni poklopac kutije da vam ne smeta u radu

Skinite 4 imbus Å¡arafa koji drze donji poklopac volana

Kad ste sve to uklonili, ovo treba da ostane

Onda treba da skinete ovaj metalni poklopac koji stiti motor, njega drze 3 Å¡arafa, skida se kljucem 10, ja sam koristio ovaj sa t-ruckom

Proces skidanja...

Sledeće sto treba da uradite je da odvojite kablove sa tog metalnog poklopca, njih drži plastični držač, lako se otvara

Kod mene je bila plasticna vezica za kablove, pa sam koristio skalpel da je pazljivo skinem, obratite paznju da ne povrijedite izolaciju kablova

Sada mozete pristupiti skidanju motora, skinite 3 sarafa koja ga drze, ja sam koristio okasti kljuc 8, najteze je skinuti onaj jedan saraf koji je zavucen prema gore, tj. prema tabli

Odvojite dzekove iz centralne jedinice serva, dva komada, oni u sredini, samo pratite zice koje idu iz motora
PAZNJA NE ODVAJAJTE KONEKCIJU CENTRALNE JEDINICE,NEMA POTREBE, SAMO OVA DVA STO SPAJAJU MOTOR SA NJOM

Slika motora odvojenog

Prskanje motora sa WD-om, sdobro ga ocjedite poslije i sacekajte da se malo prosusi prije montaze

Naprskajte kontakte na centralnoj jedinici elektro cleaner-om, ili wd-om ako nemate electro sprej

Posao zavrsen, vratite sve nazad pazljivo, pazite da se fino uklope one plastike oko volana...
Pozdrav!
Preuzeto sa FIAT-LANCIA CLUB SERBIA foruma Autor:Visconti nadam se da ce pomoci raymo ;)

SEB

na malom broju auti to uspije da popravi situaciju
BERTOL AUTMOBILI specijalizirani Fiat,Lancia,Alfa Romeo servis- NOVOST: AUTO STOP brzi servis za sva vozila !!!
www.bertol-automobili.hr
091 62 22 223 SEBastijan Bertol

raymo_

Ma nista to seb nije skupo ko ima zivaca i vremena da to sebi proba ocistit.meni je na dva auta pomoglo al u mene nije bio skroz pregorijo servo.Sto ti kazes na 1 od 10 auta ce pomoci i to je opet dobro. ;)

marloz

ista stvar je kod mene ... javi mi se dan-danas kada jako ili do kraja okrenem volan ... bio sam u servisu i rekli su mi da je stvar u nekakvom limitatoru (pretpostavljam da je to taj senzor šta seb kaže)
kada su mi restartirali komp nije bilo problema ... ili kada se to desi samo izgasiti i upaliti auto i to je to ... praktički je elektronski problem  :drive:

SEB

postoji limitator pregrijanosti motora...ako volan stalno vrtimo onda se motor pregrije i ECU ga iskopča...to se znalo dogaÄ'at na vozilima iz auto Å¡kole kod učenja parkiranja
BERTOL AUTMOBILI specijalizirani Fiat,Lancia,Alfa Romeo servis- NOVOST: AUTO STOP brzi servis za sva vozila !!!
www.bertol-automobili.hr
091 62 22 223 SEBastijan Bertol

marloz

samo mi se to desi kada doÄ'em do kraja okretaja volana ... nekad se zna čuti i zvuk ... kao da neka plastika se pomakne ili neÅ¡to tako ... i onda se el. servo isključi i počne goriti crvena lampica ... al kada nakon toga izgasim i ponovno upalim motor sve ok

SEB

onda ga tako i ostavi dok ne počne zezat da se lampica više ne gasi
BERTOL AUTMOBILI specijalizirani Fiat,Lancia,Alfa Romeo servis- NOVOST: AUTO STOP brzi servis za sva vozila !!!
www.bertol-automobili.hr
091 62 22 223 SEBastijan Bertol

pc user

Da ne otvaram novu temu, moj servo već jedno godinu dana zuji (naravno kad ga vrtim) . To zujanje bi opisao kao zujanje zupčanika. Jel bi pomoglo ono podmazivanje opisano u prijašnjim postovima.

SEB

svaki zuji...pogotovo kad skineš ukrasnu plastiku
BERTOL AUTMOBILI specijalizirani Fiat,Lancia,Alfa Romeo servis- NOVOST: AUTO STOP brzi servis za sva vozila !!!
www.bertol-automobili.hr
091 62 22 223 SEBastijan Bertol

rijeka00

Potpuno isti problem i kod mene,u voznji sve ok,i kada sam stao i smotao pun,ostao bez serva i upalila se ona lampica gdje je slika volana...ugasio ga,pa ga upalio,sve opet ok...to mi se za sada dogodilo samo jednom,pa neću niÅ¡ta dirati,ali ako mu to preÄ'e u naviku,morati cu do elektricara...živio elektro-servo ureÄ'aj!!!!:)

marloz

Citat: rijeka00  u 28 Prosinac 2010, 10:07:12
Potpuno isti problem i kod mene,u voznji sve ok,i kada sam stao i smotao pun,ostao bez serva i upalila se ona lampica gdje je slika volana...ugasio ga,pa ga upalio,sve opet ok...to mi se za sada dogodilo samo jednom,pa neću niÅ¡ta dirati,ali ako mu to preÄ'e u naviku,morati cu do elektricara...živio elektro-servo ureÄ'aj!!!!:)

to ti je nagovjeÅ¡taj da će ti riknut eletromotor ... iako ja sam svoga uredno vozio sa tim problemima cca 5 godina ( caka je u restartiranju kompjutera - ako ti ne proÄ'e na paljenje-gaÅ¡enje onda skini kleme sa akumulatora, pričekaj cca 5 min i probaj ponovno, a ako ni to ne djeluje onda pravac servis dijagnostika i uklanjanje problema najvjerovatnije elektromotor serva)

bvidec6

Citat: raymo_  u 20 Kolovoz 2010, 16:25:58
Ovo je uputstvo kako da skinete i podmazete motor i ocistite kontakte, tj. buksne na njemu i centralnoj jedinici na koju se spaja. Posebno korisno za sve vlasnike punta koji imaju problema da se servo lampica ponekad pali u vožnji.
Evo alata potrebnog za posao
1. Elektro kontakt sprej
2.Odvijac ravni
3.Kluc 10, ako moze sa t-ruckom, lakše je
4.okasti kljuc 8
5.Imbus kljuc za plastiku ispod volana
6. Skalper
7.wd-40
8.Plasticna vezica za kablove

Pocnete tako sto ravnim odvijacem otvorite poklopac kutije osiguraca

Zatim uklonite kompletni poklopac kutije da vam ne smeta u radu

Skinite 4 imbus Å¡arafa koji drze donji poklopac volana

Kad ste sve to uklonili, ovo treba da ostane

Onda treba da skinete ovaj metalni poklopac koji stiti motor, njega drze 3 Å¡arafa, skida se kljucem 10, ja sam koristio ovaj sa t-ruckom

Proces skidanja...

Sledeće sto treba da uradite je da odvojite kablove sa tog metalnog poklopca, njih drži plastični držač, lako se otvara

Kod mene je bila plasticna vezica za kablove, pa sam koristio skalpel da je pazljivo skinem, obratite paznju da ne povrijedite izolaciju kablova

Sada mozete pristupiti skidanju motora, skinite 3 sarafa koja ga drze, ja sam koristio okasti kljuc 8, najteze je skinuti onaj jedan saraf koji je zavucen prema gore, tj. prema tabli

Odvojite dzekove iz centralne jedinice serva, dva komada, oni u sredini, samo pratite zice koje idu iz motora
PAZNJA NE ODVAJAJTE KONEKCIJU CENTRALNE JEDINICE,NEMA POTREBE, SAMO OVA DVA STO SPAJAJU MOTOR SA NJOM

Slika motora odvojenog

Prskanje motora sa WD-om, sdobro ga ocjedite poslije i sacekajte da se malo prosusi prije montaze

Naprskajte kontakte na centralnoj jedinici elektro cleaner-om, ili wd-om ako nemate electro sprej

Posao zavrsen, vratite sve nazad pazljivo, pazite da se fino uklope one plastike oko volana...
Pozdrav!
Preuzeto sa FIAT-LANCIA CLUB SERBIA foruma Autor:Visconti nadam se da ce pomoci raymo ;)

Nastaviti posao obavezno..... tu gdje je raymo stao nije kraj..On je prikazao samo postupak skidanja motorića, ali problem je u lem spojevima na ploćici unutar motora. Moj primjer:
EPS lampica signalizira kvar, volan kao u kamiona, ide ali bildaš uz put. Na dijagnostici kaže kompjuter: kvar na senzoru pozicije volana i problem s motorićem serva. Majstor veli oko 300E cijeli stup volana sa radom, a potrebno je bilo samo raskopati motorić serva ( vidi gore sliku ) i ponovno prelemiti spojeve s donje strane ploćice...
Skinuo sam  gumenu zaÅ¡titu s motorića, odÅ¡arafio 4 vijka malim toraks nastavkom, odlemio 6 debljih žica s lima i ploćica je bila vani ( pol sata posla ).
Bitno je ono ispod pločice.
Na samoj pločici s donje strane, treba nanovo preko svih starih lemova, prijeći ponovno s lemilicom da se poprave lem spojevi ( ako nemožete sami zamolite nekog za pomoć ). Nakon zavrÅ¡etka posla, istim redoslijedom unazad vratiti sve na svoje mjesto, nadam se da ste dobro sve nazad zalemili. 
Stavio sam ključ u bravicu, dao kontakt i upalio punta i vidi vraga dual city servo radiii. juhuhu. Ako trebate pomoć ili savjet javite mi se na e-mail.

bvidec6

#27
Tu unutra samog motorića je problem u loÅ¡im lemovima. Rastaviti ga, odlemiti 6 velikih žica da se uÄ'e u unutraÅ¡njost..

i dobijete ovo..tu svugdje prijeći s lemilicom te obnoviti stare lemove ( negdje neki ne drzi dobro )..sve što se može..


pozdrav :crveni:

ivanm

aha na servo motoru... mogao si staviti veće slike  :crveni:

sys917

@bvidec6

koliko ti dugo auto ide bez greske nakon sto si obnovio spojeve ?

meni se danas dogodlia ista situacija sa servom pa ga imam namjeru raskopat i prelemit za vikend