Punto mk2 1.2 8v problemi

Autor dasypeltis, 03 Srpanj 2017, 13:03:55

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

dasypeltis

Cura je nedavno kupila Punta koji bas i nije u nekom dobrom stanju.
Za tjedan dana nadolila litar ulja. Onda sam isao pogledat i vidim da curi na sve strane. Prvo cu promjenit dihtung poklopca ventila pa onda gledat dalje.
Kvacilo ako pritisnem bas do kraja ostane dolje, trebam ga povuc nazad da se vrati. Malo sam citao po forumu i vidim da neki spominju cilindar a neki korpu. Kako mogu znati do cega je?
Dalje... u voznji nekad brzina padnu na nulu i volan postane premekan. Ne smim ga dirnut.
I kada je onaj city upaljen on u voznji brzoj otvrdne koliko sam primjetio al nezgodno je kad se dogodi na 80km/h pa ti volan 'poleti'. To traje minut dva i opet se brzina digne i volan postane normalan.
Onda kad usporavam bez kocenja, pustim samo gas pa on koci motorom cuje se neko brujanje.
Kada kocim kocnicom cuje se neko ritmicno pucketanje, isto kao da nesto preskace preko neceg. Nedavno sam mjenjao sajlu od rucne, mozda je to povezano nesto. Pozadi nesto stalno skripi u trapovima, znaci kako se auto miga tako to cvili , bi li mogle biti neke cahure u trapovima ili sta vec? Prvi put se susrecem s Fiatima pa bas i ne znam kako sta funkcionira kod njih.
Hvala na bilo kakvoj pomoci.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk


Mike20

Prvo, da li misliš sam šrafiti po autu?


Nadalje,koje je godište auto, koliko km ima na satu, i koliko su realni (imaš info dal je kupljen kod nas ili uvezen)

Ulje ti curi na poklopcu ventila, na brtvi koju moraš relativno često mijenjati,al nije skupa.
Curi još vjerojatno na spoju bobine na glavi (bobina ulazi u kučište i na tom dijelu je gumena brtva) i još vjerojatno na semeringu bregaste (to se lako promjeni bez skidanja bregaste)
Još može curiti na smeringu radilice i na samom karteru (nema brtve nego se stavlja brtvena masa)

To bi trebalo smanjiti količinu ulja koje fali u motoru, ali ako je sam motor dao svoje (puno km, loše ulje koje se nije redovito mijenjalo) onda će ti i dalje faliti ulja.

Nisi rekao koliko je km napravljeno u tjedan dana u kojem si nalio 1 litru ulja

Kvačilo-da cilindri na kvačilu su dali svoje.
Možeš probati staviti novu kočionu tekućinu (koje kvačilo koristi za svoj rad) i dobro odzračiti na pravilan način na cilindru na getribi.
To je najjeftinije, možda dobiš nešto s tim
Inače tu tekućinu treba mijenjati svake 2-3 godine, jer ak stoji duže, nagrize gumice (tekućina uvlači u sebe jako vlagu pa nagriza)

Brujanje kod puštanja gasa kod usporavanja, MOŽE biti nosač motora, donji kod getribe, neko ga bazva i reket jer mu je sličan.
Guma se poderala pa se metalni dio nosača naslanja na metal prednjeg mosta i prenosi vibracije tj. "brujanje"
Naravno, treba vidjeti, jer može biti i nešto drugo

Ak nešto pucketa kod kočenja, možda kočnica ni nemaš hahaha, provjeri pločice i diskove.

Iza možda cvile i pakne, ako nisu naštelane dobro nakon zamjeni sajli, al da, može biti i do selena na mostu.

Očito si kupio jako zapušten auto što se održavanja tiče.
Svas sreća da za Punta su stvano dijelovi jeftini tipa, brtva na poklopcu ventila 20-50kn, isto tak semering bregaste, nosač motora 200kn itd



Mike20

Spominješ prvo premekan volan pa pretvrd.
City uopće ne treba paliti jer je i u normalnom "modu" je dota volan mekan. City mod dodatno opterećuje motorić serva.
Na Puntu 1999-2003.g najčešće su u pitanju "Hladni" lemovi na tiskanoj pločici servo volana, ili sami releji motora serva, dok na Puntu 2003.g+ je načešće senzor položaja volana.
TO možeš očitati na dijagnostici

topolino

Treba napraviti proxialiment, jer su satovi vjerojatno skidani ili rikava puz na mjenjacu. Biti ce satovi, jer ti i servo podivlja kada stekaju instrumenti.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

dasypeltis

Godiste je 2000 , u tom tjednu presao 120km . Nisam rekao da je volan pretvrd nego da je tvrdji na vecoj brzini nego kad vozim sporo a city je upaljen.
Uglavnom danas sam kupio i promjenio taj cilindar kvacila (200kn odprilike sachsov) I dihtung poklopca ventila (40ak kuna). Kvacilo je sada fantasticno. Oprao sam motor jutros da mogu vidit gdje tocno pusta i bas se vidilo da je tu ali sada sumnjam i na dihtung glave jer je bilo ulja i pokraj broja motora. Nek voza par dana pa cu vidjeti sta se dogadja.
Auto je stvarno zapusteno bilo al to se pokazalo tek nakon par dana vozanja.
Kocnice sam provjerio i naprijed su uredne al nazad jedan lezaj bruji pa mislim da bi se on  mogao cuti prilikom kocenja jer mozda tocak ima lufta sada.

Koje ulje preporucate sipati a da nije preskupo.
Vidim na kartici da je delta sint bila unutra.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk

punto mk1

volan ti otvrdne na većim brzinama jer se city mod automatski gasi nakon 60 km/h , zato se i zove city jer nebi po gradu triba voziti viÅ¡e od 60  :haha3:

Mike20

Za 120km da potroši 1 litru ulja, to mora špricati ulje van da bi toliko isteklo
Ne vjerujem da toliko iscuri, vjerojatno je motor gotov, tj. uljne karike u njemu

Ležaj kotača zuji stalno, ne samo kod kočenja.
Ulje staviš bilo koje od poznatijih marki sa oznakom 10w40
Ina Delta SInt 10w40 je dobro ulje

dasypeltis

Citat: Mike20  u 04 Srpanj 2017, 10:53:47
Za 120km da potroši 1 litru ulja, to mora špricati ulje van da bi toliko isteklo
Ne vjerujem da toliko iscuri, vjerojatno je motor gotov, tj. uljne karike u njemu

Ležaj kotača zuji stalno, ne samo kod kočenja.
Ulje staviš bilo koje od poznatijih marki sa oznakom 10w40
Ina Delta SInt 10w40 je dobro ulje
Dobro sto zuji al kuckanje se cuje kod kocenja jaceg.

Taj city se ocito upali i na brzini vecoj od 60 i tada padne na nulu brzinomjer.
Sta je taj proxyalignment?

Mike20

Ne trebaš to raditi, to se radi kad skroz nešto crkne, ili kad mijenjaš el. Sklopove. Proxy Alignement je nešto slično kao da na kompjuteru kad ubaciš novu grafičku, učitaš drivere za nju da bi radila ispravno

Kao što je rečeno, city radi od 0-60km/h. Iznad toga se isključuje.
Dal je to kod tebe povezano, teško ali nije nemoguće.

Da li si spajao auto na kakvu dijagnostiku? Ako nisi, morat ćeš, nek pogleda netko tko ju ima sat, body comp, ecu motora i el. Servo

topolino

Ako mu sat padne na 0km/h i city se ponovo ukljuci ako je tipka ukljucena onda je to povezano. Vjerojatno onda puz na diferencijalu steka. Za toliku potrosnju moze biti semering radilice. Meni je tako trosio kada je curilo na semeringu.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

golder

pa normalno da upali city kad mu je trenutna brzina 0 km/h.

Memphis

Citat: dasypeltis  u 03 Srpanj 2017, 22:13:31
Godiste je 2000 , u tom tjednu presao 120km . Nisam rekao da je volan pretvrd nego da je tvrdji na vecoj brzini nego kad vozim sporo a city je upaljen.
Uglavnom danas sam kupio i promjenio taj cilindar kvacila (200kn odprilike sachsov) I dihtung poklopca ventila (40ak kuna). Kvacilo je sada fantasticno. Oprao sam motor jutros da mogu vidit gdje tocno pusta i bas se vidilo da je tu ali sada sumnjam i na dihtung glave jer je bilo ulja i pokraj broja motora. Nek voza par dana pa cu vidjeti sta se dogadja.
Auto je stvarno zapusteno bilo al to se pokazalo tek nakon par dana vozanja.
Kocnice sam provjerio i naprijed su uredne al nazad jedan lezaj bruji pa mislim da bi se on  mogao cuti prilikom kocenja jer mozda tocak ima lufta sada.

Koje ulje preporucate sipati a da nije preskupo.
Vidim na kartici da je delta sint bila unutra.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk

A auto je zapušten. Što se tiče ulja vjerojatno su i ostale brtve i semerinzi za promijenit. Pitanje je kakve su gumice ventila. Nisi trebao brtvu mijenjat ako misliš još šarafat po njemu. Ako je brtva glave onda bi trebao odmah dat sve uredit kad već to skidaš a sva sreća to za njih nije skupo. Kad ga jednom posložiš onda će to biti ok.

Što se tiče ulja možeš nastavit sa Deltom Sint ili uzet netko drugo ulje tipa Total 7000 iako i delti ništa ne fali.

ĹĄvejk

Koristim deltu sint 10-40. Ulje ok čak i bolje od razvikanih.Kolega prešao sa Totala iz kauflanda na deltu i prezadovoljan je.(P S . neradim u INI :rolleyes:)
Ako voziĹÄ,, deset sati 90km/h,prijeÃ,,‡i Ã,,‡eĹÄ,, 900km!Dovoljno!

Boban

Što se tiče brzinomjera da padne na nulu i volan omekani to ti je 100% senzor brzine.
Volan ti omekani jer komp misli da si ti na mjestu kad je na nuli.To ti je čisto pomoć za lakše okretanje kod parkiranja.
Ex Punto mk2 1.2 ,ex Mazda 626 redizajn 2.0 DITD,ex Lancia Lybra 1.8 benzin+plin, sada Mercedes S204 2.2 200 CDI

M.P.

Citat: Å¡vejk  u 01 Kolovoz 2017, 08:12:19
Koristim deltu sint 10-40. Ulje ok čak i bolje od razvikanih.Kolega prešao sa Totala iz kauflanda na deltu i prezadovoljan je.(P S . neradim u INI :rolleyes:)

Total iz kauflanda je Total Classic, i nema veze sa Totalom 7000 i 9000

Taj motor treba komplet remont, a naÄ'e se za 500kn potpuno ispravan. Nemoj to slagat