Spuštanje Punta Classic

Autor 188, 14 Kolovoz 2021, 16:23:13

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

188

Auto mi se naginje kao kanu. Želio bih smanjiti malo to naginjanje i spustiti ga naprijed jer mi je ružno što je tako visok naprijed. Pošto ionako moram mjenjati amortizere razmišljao sam da ga spustim. Brinem se da bih mi bio pretvrd i prenizak. Drugo riješenje su gewinde ali one su puno love.

Zatim sam se uputio na Njuškalo da vidim cijene i iznenadio sam se sa FK Gewindeama od 2250kn za moj Punto. Našao sam još i TA Technix za 1875kn. To je još jeftinije nego da kupim sve nove amortizere što ionako trebam + niže opruge. To je toliko jeftinije nego što sam očekivao da mi je sada sumnjivo.

Da li tko ima kakve informacije o tome? Koje su mi opcije i cijene? Da li se ikada čuli za ove gewinde?

Mike20

Moje mišljenje je da gewinde nisu za obiteljski auto u svakodnevoj upotrebi, više za show car.
Uzmeš Eibach opruge i miran si

https://sportski-ovjes.com/proizvod/eibach-pro-kit-sportske-opruge-za-fiat-punto-tip-188-2/

188

Hvala na odgovoru. Ja sam uzimam u obzir gewinde iz tri razloga:

1. Jeftinije su gewinde jer ionako moram mjenjati svoje amortizere. Tvoj je prijedlog 3600kn (amortizeri i ruke 2200kn + 1400kn opruge) a moje ideja je 2700kn (gewinde cca 2200kn + ruke 500kn)

2. Spustiti auto naprijed više nego iza jer je osjetno više naprijed već serijski a to ne mogu za tim oprugama jer one jesu kakve jesu

3. Imati mogućnost podesivost ukoliko mi bude auto pretvrd ili prenizak, sa gewindama mogu nešto napraviti opruge su fiksne. Primjerice ukoliko stavim veće i felge sa širim gumama i skužim da mi auti struže kada smotam volan ili kada mi iza sjedne troje ljudi sa oprugama koje su fiksne mogu se fučkat.

Možeš li mi malo pojasniti svoje mišljenje? Sa ovim informacijama napisanim iznad da li je tvoje mišljenje i dalje isto? Da li postoje nešto što ja ne znam o gewindama? O trajnosti, pouzdanosti?

Znam da su ljudi uvijek govorili da su gewinde skupe pa se zato opruga uvijek pokazivala kao dobar izbor ali ove koje sam ja linkao u mojoj specifičnoj situaciji više nisu skupe kao što je to uobičajno.

the-rider

te jeftine gewinde su smece
plus racunaj atest da trebas raditi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Mike20

Gevinde su posebni amortizeri, ako "krepaju" ne možeš ih kupiti u bilo kojem dućanu.
Ne znam gdje vadiš te cijene, ali sva 4 Sachs amortizera za Punta su 1100kn u Auto kreši. Bolje od Sachsa nema za taj auto
https://www.autokreso.hr/fiat--punto-188-4278--1-2-60-188-030-050-130-150-230-250-44kw-12751/kategorija-proizvoda/top-20-kategorija/amortizeri-1/page/2/

Mairon

Upravo sam to htio reći, za taj punto amortizeri su vrlo jeftini. Opruge su puno jeftinije od navedene cifre oko 730 kn sve 4 kayaba. Dobro se informiraj prije nego baciš novce u vjetar. Auto krešo je jeftin, postoji i autostanić iz varaždina tamo sam naručio kompresor Denso klime 400 kn jeftinije nego drugdje i tako. Postoji i Daparto.de njemačka koji dostavljaju kod nas. Dijelovi za taj punto su jeftiniji nego dijelovi za moj električni preklopni kineski bicikl.

188

@the-rider Znao sam da je predobro da  bude istinito ali mi nitko nije odgovorio na pitanje o tim gewindama. Ako su smeće onda je to druga stvar i to mi se ne isplati uzimati. Možeš li mi reći malo više o atestu? Novi sam u tome pa vjerovatno ne znam neke opčenite stvari.

@Mike20 Hvala na linku. Kao što sam rekao gore, novi sam u tome. Znači Sachs je najbolji. 2200 kn je cijena koju mi je rekao moj mehaničar onako od oka za moj Punto i za ruke. NIsam mu rekao da pristajem na to nego sam samo pitao informativno.

@the-rider @Mike20 @Mairon Da li znate za opruge koje spuštaju više naprijed nego iza?

Mike20

#7
Rade se i u Zagrebu po naruđbi, doneseš original i čovjek ti napravi da ti bude auto viši, niži, tvrđi mekaniji koliko hoćeš.
Mislim da je 400kn komad prednja opruga, 300 stražnja. Možda i jeftinije.

https://www.rio-zagreb.hr/index.php/hr/

Atest nemreš napraviti ako opruge nemaju certifikat.
Čim na tehničkom vidi drugačije amortizere i opruge, nećeš proći.

188

Kužim, to je ovaj ABE/TUV certifikat? Predpostavljam Rio Zagreb nema taj certifikat.

Onda mi se najviše isplati neke poznate kao iz linka koje si prvog dao:
EIBACH SPORTLINE (predpostavljam mekše) Sprijeda 45-50 mm / Straga 35-40 mm.
ili
EIBACH PRO-KIT (predpostavljam tvrđe) Sprijeda 25-30 mm / Straga 25 mm.

Da li su dvije brojke za dimenziu jer je to okvirno napisano od 45 do 50 ili zato je to zato što možeš birati između 45 i 50?

Mike20

Dok je crna opruga na običnom amortizeru i auto nije previše u podu, ne trebaš certifikate za atest