Fiat Bravo 1.4Tjet - Pokvario se turbo + (još jedna) saga o ulju

Autor Vanc123, 31 Ožujak 2016, 21:02:41

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mike20

Pa čuj, ovisi o meteorološkim uvjetima.
Pa tak se i računa vele km na satu X2

Boxer

Dok se vi dogovorite čovjek već promjeni ulje...opet :)
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Memphis

Citat: Puntigamer  u 05 Svibanj 2016, 20:36:27
Ne,  zbog ulja. Iz razloga jer su bregaste imale veliki pritisak na dodirnim povrÅ¡inama,  jer su one otvarale i dizne a propisano ulje ima aditiv koji "veže" ulje da ne "puca" ili bude "izbijeno" uljni film izmedju bregaste i dodirne povrÅ¡ine.  A kad bi se izjele bregaste onda bi pao tlak ulja i onda bi na red doÅ¡li i leteći. A bregaste im se mogu naci vec za 1200kn.
E da kod nas je bila rijec o 1.9 motoru koji i nije zaživio, ali je zato imao nisku potrošnju.

natipkano na jednom

Da? Koliko je auto imao km
Daj mi reci onda kaj se može dogodit njegovom benzincu sa uljima koja su namjenjena Dieselu. Ajmo raÄ'e krenut od toga ...

Memphis

Citat: Anton  u 06 Svibanj 2016, 09:01:53
Nista puste price. Kao djelatnik MUPa koji vec 8 godina vozi Skode 1.9 105ks mogu rec sljedece:
- na 120tkm ode zamasnjak
- na 140 tkm ode turbo
- piju 1 litru ulja na 15tkm
- nakon 180tkm pola njih je mijenjalo bregaste

1.6 tdi djeluje bolje al je aktualna generacija Octavije kao auto losije sklopljena.


Al ovo je sve  :off:
To je više zbog opterećenja a ne "konstrukcijske pogreške". Malo kome je riknula na manje od 100000 km.

Zaboravil si sinhron 2 brzine. Kod policajka je to standardna oprema.

Ali ja imam policajku ... osim zamašnjaka i sinhrona nemamm drugih kvarova ... ulje na 10000 km ne troši niš (ja sam je sa Castrola preobratio na Shell) malo se već sad čuje turbina ali dobro ja sam je izvukao sa 66000 km ... sad ima 188 000 km. Ipak je kod policije pod većim opterećenjem.

Puntigamer

Bregaste prvi put na cca 180k km a drugi put na cca 220k km bregasta, leteci i jedan cilindar je dobio malo po sebi.
Pa recimo tolerancije klipa i cilindra i klipa su drukcije, omjer kompresije je razlicit, temp ispusnih plinova u turbini, kolicina ulja u motoru, aditivi zaciscenje, aditivi za razgradnju ne sagorjelog benzina, ...

natipkano na jednom


Memphis

Citat: Puntigamer  u 07 Svibanj 2016, 09:54:48
Bregaste prvi put na cca 180k km a drugi put na cca 220k km bregasta, leteci i jedan cilindar je dobio malo po sebi.
Pa recimo tolerancije klipa i cilindra i klipa su drukcije, omjer kompresije je razlicit, temp ispusnih plinova u turbini, kolicina ulja u motoru, aditivi zaciscenje, aditivi za razgradnju ne sagorjelog benzina, ...

natipkano na jednom


da i kaj ti to govori ... kod takve km je sve moguće, isto kao što ti je čovjek napomenuo za muriju koja je sipala 505.01 koji inače ide, dogodila se ista stvar.
A što se tiče ulja ti aditivi u ulju su da "produže vijek" motoru. U smislu ako ih nema prije će nešto riknut. Ali to je ono što sam rekao ako je stavio jednom-dvaput krivo ulje ništa mu neće biti .. jedino ako stalno sipa neodgovarajuće onda se posljedice mogu vidjet na vijeku motora. Ništa se neće preko noći dogodit dok god ima bilo kakvog ulja u sebi.

Drugi put ti je riknula zato što nije složeno kak spada.

franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Anton


Boxer

Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

franjo-fritz

Citat: Boxer  u 07 Svibanj 2016, 13:28:22
O nekoj smrdljivoj Å¡kodi :violent-smiley-043:
a o Å¡kodi.. A ja sve gledam tema o bravo 1,4tjet.... Neznam od kuda je okrenulo na Å¡kodu al usporedba ta dva motora ko kurve i junferice.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Puntigamer

Pokretac teme je nakon zamjene turbine stavio ne adekvatno ulje u motor a svakako je preporuka struke nakon izmjene turbine i izmijena ulja. Kako je pokretac teme  stavio neodgovarajuce ulje, samo sam htio potkrijepiti stav zasto stavljati ulje po specifikaciji proizvoÄ'ača. Samo hoću pomoci pokretaču teme da ima bolji uvid u moguce posljedice po motor zbog neadekvatnog ulja, a tome forum vjerojatno i služi.
Primjer je iz vlastitog iskustva. I nisu nikakve usporedbe motora vec je rijec o posljedicama apliciranja neodgovarajučeg motornog ulja!
Meni su u mog T Jeta stavili Seleniu K, pa su je izvadili i stavi KPE. A kamo li da su mi stavili ulje za dizel motore.

Boxer može dio teme izrezati i premjestiti u temu  T Jet motorno ulje
http://italia-corse.com/forum/index.php?topic=36173.0

natipkano na jednom

Vanc123

Osla je ova tema offtopic totalno.:D
Eto samo da javim da drugi tjedan mjenjam ulje jer ipak mislim da nakon nove turbine i svega toga netreba mi se zezat s tim i to je to.:)
Mislim stavit Castrola kak ste mi preporucili s onim specifikacijama kak Selenia KPE jer ipak sam malo u banani s parama nakon zamjene turbine i svega toga a Selenia je dosta skuplja od Castrola a par vas napisalo da je isto..Jel ima mozda ko sliku od kantice kak izgleda taj Castrol?Hvala.:)

Boxer

ÄŒinjenica je i jedino ispravno da od jednog točenja pogreÅ¡nog ulja u motor i odvoženih 10 000km motoru, turbini a ni ničemu drugom neće biti baÅ¡ niÅ¡ta. Imam kolegu koji je na ulju kuću izgradio i stalno je kupovao jedno teisto ulje i doma ljudima iz bačve točio povoljno, gradacija je bila točno takva kakvu je tko trebao a cijelo vrijeme im je prodavao Fuchs 10w40, ulje se točilo u biturbo mercedese, bmw-e sedmice, pa do tica, una i neznam čega sve ne i nikad nijedan nije zaribao niti se pokvario zbog ulja, nikad i neće. Sve ostalo su budalaÅ¡tine jer danas su specifikacije ulja prilagoÄ'ene uglavnom long life režimima zamjene a ne zahtjevima motora, otto i diesel motor su već 100 godina isti i rade na isti način, razlike su minorne. Zahvaljujući tome se raspalo na tisuće renaultovih dci-a, vw-ovih TDi-a, alfinih TS-ova i tako dalje. Svi ostali koji se i dalje drže razumnih intervala zamjene ne moraju bacati milijune za ultraskupa ulja i voze i dan danas bezbrižno. Moja bivÅ¡a alfa je zaribala na 150 tkm originalnih kilometara održavana seleniom svakih 20 tkm po knjizi, bratova bivÅ¡a, sestrina sadaÅ¡nja broji 450 tkm i dan danas radi kao i prvog dana, auto je zadnjih 230 tkm od kad je kod nas vožen na prosječno 5w40 ulje odnosno total Quartz 9000 koji koÅ¡ta nekih 240kn za 5L i mjenjano je na 8-10 000km, za mene je to održavanje kako treba i nikad nijedan naÅ¡ auto nije i neće vidjeti ono Å¡to je fiat propisao jer sam se uvjerio da je to teÅ¡ka zabluda jer nitko od nas nikad nije uspio postići uvjete koji su traženi da bi uopće mogli razgovarati o nekakvom održavanju po knjizi.
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20