Tipo, Tempra, Coupe, itd... ležajevi od zadnjih vilica.

Autor gandalf, 26 Lipanj 2010, 17:56:01

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

gandalf

Jesam li ja pehista ili su ovi ležajevi od vilica tvornički sfušani do bola?





neki već znaju da su mi se nedavno raspali isti ležajevi, pa su stavljne vilice od malo novijeg auta, a sad su se i ležajevi na tim vilicama raspali. malo čudno...

usput, dali netko zna kakvu firmu u rijeci koja mi može ove razbijene ležajeve izvaditi van i natrag uprešati nove?

ceker

punto ima isti sistem
cekic i udri. jako jednostavno za izvadit.. malo pazit kod umetanja vanjskog prstena i nebi trebalo bit problema nikakvih
ionako se vecinom raspe vanjski prsten od starih lezajeva kod izbijanja.

ovo odlazi redovito... lose rijeseno brtvljenje i voda ispire mast. lezaj zahrÄ'a, iglice poispadaju ili nestanu i luft je tu.


uzmite neki sraf da ima malo siru glavu od rupe bolcne. ali da je opet uzi od njenog vanjsog ruba. vilicu na neko drvo da se ne osteti jako.. dobar cekic i udrite, cim izbijete previ lezaj odma bolcna pada sa drugim lezajem van. zatim strgate plastiku iznutra uzmete nekaj zeljeznog po mogucnosti okrugla puna sipka poveceg promjera ostirh rubova koji naljegaju na vanjski rub prstena (unutar vilice) te istom metodom cekicem po sipki sipkom po rubu prstena te se sipkom krecuci u krug po prstenu ga izbijete van. to ponovite sa drugom stranom i vilica slobodna.

kod umetanja je najlakse ostavit vanjske prstene lezajeva u ledenici nekih 12h te netom prije ugradnje istih brenerom zagrijat vilicu kod dosjeda lezaja. i onda lezaj sam upadne unutra ili ga potrebno tucnut malo skroz njezno. (to se radi sa plasticnom/teflonskom sipkom koja ima isti promjer kao i vanjski promjer prstena lezaja.)

kad se ubaci jedan prsten, stavlja se plasticna brtva ili distanca ili cijev makar je jedina uloga sprecavanje ulaska vode i zmazanoce. nakon te plastike stavlja se drugi prsten i gotovo. onda hrpa masti, iglicasti, unutarnji prsteni sa gumicama te bolcna i posao gotov.
neas turbo, e to ti nevalja mahune..!

zvrk

vidio si u mojoj temi isti problem na bravu...

sve ti je opisano, i svaki majstor bi ti trebao to zamijeniti...

problem može biti jedino kad se ležaj zapeče kao kod mene...onda je malo zeka-peka...


i da...sfušano je na svima... :good:

gandalf

vi ste to radili u kučnoj radinosti?
jel možeš napisati postupak u nekoliko crtica?

zvrk

prvo smo pokušali u kućnoj radinosti, ali nam nije uspjelo radi toga jer se zapeklo, a nismo imali veliku dizalicu, pa sam morao kod mehaničara...

inače se može...

evo ti link na moju temu, imaš i slike... http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=12521.810

pošto nisam stručan da ti objašnjavam korak po korak, možda bolje da ti netko drugi to opiše, da ja ne zeznem nešto...

meni je to radio johnny, pa možda on može točnije objasnit..

ja jedino znam da lijeva strane ide lakše jer ima više mjesta za udarit šaraf, a kod desne strane je zeznuto jer smeta rezervoar goriva...


uglavnom, sve ide van, ostane samo rupa, i onda se stavlja komplet unutra (zajedno sa jednom plastikom koju sam ja skoro bacio jer sam mislio da je to samo transportna zaÅ¡tita  :tup tupan...)

i zapamtio sam da se ležaj namasti kad ide unutra...  ;D

kao Å¡to vidiÅ¡ po mom opisu... nemam ti ja baÅ¡ pojma o mehanici...  :rofl

gandalf

thanks.
i sada... pitanje za miljon kuna...

gdje kupiti cijeli taj komplet za tu vilicu?

puntiac

Citat: gandi  u 28 Lipanj 2010, 14:57:04
thanks.
i sada... pitanje za miljon kuna...

gdje kupiti cijeli taj komplet za tu vilicu?

to zovu set za reparaciju vilice i tog bi trebalo bit u svim dućanima s autodijelovima! i ja bi to trebo promijenit na zadnjoj desnoj vilici na svom puntiću i taj set košta 185kn (za puntića naravno) i kažu da je to jedna od velikih boljki jer neizdrže duže od 3 godine ;) ! nadam se da sam malo pripomogo
uzyebo sam se ko zmija u ventilatoru 

gandalf


mikeg20

Imam trećeg fiata koji  ima skoro 200 000, preijaÅ¡nji debelo preko 200 000 i nit jedan nije imao problema sa tim vilicama, nikad to nisam mijenjao, a imali su ili imaju upravo ovakve vilice

zvrk

imaš u Tokiću, mislim i u Auto Kreši, a ja sam uzeo u TG Šlat-u u Dugom Selu...

U biti u svim prodavaonicama rezervnih dijelova bi trebali imati taj set za reparaciju, a koÅ¡taju izmeÄ'u 380 do 500-ak kuna za Bravo...

od Tempre je isti zadnji most kao i na Bravu, jel da?  ak je, onda ti je to ta cijena...plus nekih 250-300kn ako će ti majstor to raditi..


i ja sam čuo da je to boljka na većini starijih Fiata, skoro svakog kog sam pitao je to reparirao...

isto i na Punto I, Tipo-Tempra, Bravo, Brava, Marea, AR 145-146, ...

gandalf

@ puntiac:

jesi :D



inter cars - 437 kn,
auto krešo - 440 kn.

zvrk, koliko je tebe to koštalo?

gandalf


puntiac

Citat: zvrk  u 28 Lipanj 2010, 16:25:24
...plus nekih 250-300kn ako će ti majstor to raditi..

par tauzen,mnogo para :D za ruke čika mehanikusu!meni je moj majstor reko 150 krznenih živina za izmjenu!
uzyebo sam se ko zmija u ventilatoru 

zvrk

hehe...

sve zavisi u kakvom su ti stanju ležajevi...

nekad se mogu zamijeniti bez beda za 1h....a nekad (ko meni  ;D ) 4h Å¡ljake, skidanje mosta..rezervoara...kočnice...  :tres:

gandalf

ne kužim zašto si ti skidao rezervar i most...