Tipo par pitanja

Autor FranZ, 10 Studeni 2020, 13:24:32

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

FranZ

Vidio sam nedavno u prolazu Tipa s 3 vrata i svidio mi se pa me zanimaju neke stvari.

Dal postoji verzija s 3 vrata i Å¡iberom u kombinaciji?
Dal se zadnji prozori mogu otvorit (leptir) ili su fiksni?
Kakav je dojam u vožnji u usporedbi s Puntom mk1 (ako je netko imao oba)?
Jel valjaju 1.4 i 1.6 motori? (vidim da njih najviše ima)

Bero

Ja sam nekada davno imao tipa 1.4 iz 1990, a sad imam punta mk1, pa mogu usporediti...

Dakle, tipo je ipak segment iznad  pa je veći, prostraniji a i udobniji od punta mk1. Koliko se sjećam, malo se udobnije sjedilo u tipu nego u puntu 1, a i viÅ¡e je prostora. Uz to, manje je "plastičan" iznutra u odnosu na punta
3-vratne varijante su redizajn i relativno su rijetke, a joÅ¡ rijeÄ'e su sa Å¡iberom (koji je u to vrijeme bio samo doplata i kao takav egzotika na tipačima).
Što se tiće motorizacije, u pitanju je stara škola fiatovih motora, dakle trajni i izdržljivi, a i vole se vrtiti (koliko je to oguće obzirom na snagu). 1.4 ima 70-75 ks i kao takav je kud i kamo brži nego punto 55, a 1.6 je još korak iznad (ako je 86 ks varijanta).
E sad, najmplaÄ'i tipo je star 25 godina i tu je doslovce sve od kvarova moguće, a i lagano isčezavaju ne samo sa ceste nego i sa otpada, i tu bi ti mogao biti problem za pronaći dijelove, jer za razliku od punta 1 ih baÅ¡ nema  (viÅ¡e) na svakom čoÅ¡ku.

Eto, nadam se da sam pomogao :)
Samo boxer bajo moj :)

Memphis

Citat: FranZ  u 10 Studeni 2020, 13:24:32
Vidio sam nedavno u prolazu Tipa s 3 vrata i svidio mi se pa me zanimaju neke stvari.

Dal postoji verzija s 3 vrata i Å¡iberom u kombinaciji?
Dal se zadnji prozori mogu otvorit (leptir) ili su fiksni?
Kakav je dojam u vožnji u usporedbi s Puntom mk1 (ako je netko imao oba)?
Jel valjaju 1.4 i 1.6 motori? (vidim da njih najviše ima)
1. da, GT i Sedicivalvoe
2. da, udobniji, bolji
3. dobri ali rastrošni u odnosu na Punta

Imao sam 1.4, 1.6 i zadnji mi je bio 1.8 GT (troja vrata) redizajn.

Teško ti je naći dobroga da nije trul i dijelova je već sve manje za njih. Malo ih već ima na otpadu.

FranZ

e takvi odgovori su mi trebali, hvala :)

Å teta kaj nema 1.2 Fire motora u ponudi (60 ili 75), to bi bila prava recesijska kombinacija. Vidim na wikipediji da je postojala Fire 1.1 verzija al nisam ih viÄ'ao a i pitam se kak to ide (nejde), imam puntače 60 i 55 i baÅ¡ se osjeti na nižim okretajima razlika u momentu, a to bi na težem autu bilo joÅ¡ izraženije.


topolino

Nije isao fire motor u tipo. Nego je bio 1.1 SOHC isti kao u yugo 55 i bio je jako rijedak. Jedino sto je islo sporije od njega je bio 1.7d sa oko 50ks. Tipo je za klasu bolji auto i prostraniji od punta. Najbolja stvar mi je bila kazaljka potrosnje koja nije bila u crvenom samo na leru i ugasen motor.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Ta kazaljka potrošnje je bila u biti vakuum metar

topolino

Znam. Ali tada je bila vau
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Ma kakvi.
Jedini vau su bili DGT instrumenti po noći  :P:

Bero

Citat: topolino  u 11 Studeni 2020, 17:15:00
Znam. Ali tada je bila vau

To su imali samo modeli s fergazerom, i bilo je fora  :grin:
Moj frend je to zvao turbo-metar  :rofl:
Samo boxer bajo moj :)

Tom

#9
Citat: Bero  u 11 Studeni 2020, 18:17:19
To su imali samo modeli s fergazerom, i bilo je fora  :grin:
Moj frend je to zvao turbo-metar  :rofl:

Da, pri meni je ta kazaljka bila lijevo ili desno, rijetko na sredini.. Da je bio žedan.. oko 8 litri
Auto koji je imao osvjetljenje ručica kod volana...
Kad je bila prilika, digneš ručku na sicu, naslon zica pada, ti na njoj... nije niš smetalo, ni nasloni za ruke, središnji, mjesta koliko hočeš

Vidio sam da ima jedan crveni sedicivalvole u ZG (barem ima branike i pragove koju odgovaraju i prednja svjetla), a sad je ili nije. i znam da ima jedan u okolici Rijeke, tamnosivi

Tipo  :kmeee:
Elektronika radi na sivi dim. Kad taj dim izađe... više ne radi...

FranZ

#10
Citat: topolino  u 11 Studeni 2020, 15:18:28
Nije isao fire motor u tipo. Nego je bio 1.1 SOHC isti kao u yugo 55 i bio je jako rijedak. Jedino sto je islo sporije od njega je bio 1.7d sa oko 50ks. Tipo je za klasu bolji auto i prostraniji od punta. Najbolja stvar mi je bila kazaljka potrosnje koja nije bila u crvenom samo na leru i ugasen motor.

Svuda na netu nalazim da je taj 1.1 Fire motor (1108cc), a ne sohc (1116cc)  :neznam:

Ako je tako, to bi bilo zgodno jer bi onda bilo lakše ubacit 1.2 pošto je sve ostalo skoro isto, al dobro to su već predaleki planovi i teoretiziranja :P
Dal postoji 1.1 s 3 vrata ili su kod facelifta ukinuli taj motor iz ponude?

Našao sam u oglasniku u ZG dubravi neki crveni s 3 vrata, 1.6 i plin, ima nešto opreme al niš detaljno ne piše o stanju. Vjerojatno je sav potrošen al razmišljam da ga odem pogledat čisto da vidim o čemu se radi

Boxer

Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

FranZ

Daljnje potrage po internetu ukazuju na to da je taj 1.1 motor iÅ¡ao samo u početku proizvodnje tako da mi otpada ta kombinacija 3 vrata + fire motor  :D:

Boxer

Nije u početku nego od 1989 do 1994, tipo se proizvodio od 1987 do 1995. Već sama pomisao na to da bi ti birao tipa na tržištu ne drži vodu jer nemaš više što birati
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

FranZ

Citat: Boxer  u 11 Studeni 2020, 21:24:41
Već sama pomisao na to da bi ti birao tipa na tržištu ne drži vodu jer nemaš više što birati

imaš pravo, samo sam pisao kaj mi se mota po glavi.

Ako bi išao pogledat nekog, dal ima nešto kaj bi trebalo provjerit a da mi kao nekom tko nije prije imao Tipa neće past na pamet? (neka česta boljka)