Punto mk 1 55,60,75 misljenja i iskustva

Autor nix599, 14 Veljača 2016, 05:06:56

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mike20

Potpisujem, ti konji u tom auto idu sasvim dobro ak je motor imalo dobar.
Naravno, nemreš imatiga ako obiteljski auto jer natrpan neide, no i 100km/h na autocesti natrpan je čisto dosta.

55/60/75 su mehanički isti, dakle održavanje motora je isto što se tiče ulja, remenja, kvačila, natezača, filtera itd, najskuplji remen i natezač (Gates, SKF itd) su po 100kn komad, vodena oko 200-300 najbolja koja postoji, 3l bilo kojeg markiranog 10w40 ulja u motor (ima ih po 40tak kuna/l), najskuplje pločice su 200kn, disk je 100kn komad, amortizeri su 220 noname do 350 kuna komad, set kvačila Valeo po 500-600kn itd

Fyodorovich Dragunov

Prva potpis druga i u oblaku si dima

deltona20

ovo je za generalnu cijene za 75....vjerujem da su i za 55/60 mozda i iste

Brtva glave 99kn
Brt poklop vent 25 kn
Karike 480kn
Leteci 115kn stalni lezajevi
200kn
Brt usisa 35 kn ispuha 34
Semerinzi(radilice,bregaste) 20+79+30
Gumice ventila 64kn
Zubcasti 100kn
Sve skupa 1281kn sa popustom 834kn

lipic

mini moris,zastava 101,mercedes 123,fiat panda,lanchia thema,renault 5,punto mk 1....

franjo-fritz

Samo neznam zasto svaku brtvu i gumice ventia posebno. Kad ti je u setu brtvi za glavu sve to jeftinije u motor dihtung
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

deltona20


Fyodorovich Dragunov

Cijene možda generalno jesu OK, ali nisu kad moraÅ¡ sve mjenjati jedno za drugim pa se nakupi. Ali Å¡to ćeÅ¡, netko kao ja nije mogao birati skuplji noviji auto. A Bravo koji je bio mlaÄ'i 3 godine, neznatno viÅ¡e km je bio uniÅ¡ten do te granice da nije vrijedio 1300 eura regan nanovo koliko je vlasnik tražio.
Prva potpis druga i u oblaku si dima

punto mk1

ako uspijeÅ¡ naći u dobrom stanju 60 uzmi ,  slično ubrzanje ko i mk2 60 a ide osjetno bolje od 55-ice , vozia oba pa znam a motor jednostavan za održavanje

TOMMYmk1

Citat: punto mk1  u 22 Veljača 2016, 17:34:14
ako uspijeÅ¡ naći u dobrom stanju 60 uzmi ,  slično ubrzanje ko i mk2 60 a ide osjetno bolje od 55-ice , vozia oba pa znam a motor jednostavan za održavanje



Slažem se zato ja svojeg 60 i slažem i ide u ovog punta gdje je 55  :smile:

wudo

Ok, jaci, slabiji, mislim da je vaznije da je u dobrom stanju autic, ako se sam bas ne razumijes u automobile, bilo bi dobro da uzmes nekoga da ga pregleda, ali neke stvari mozes i sam, recimo limariju, ako je lak izvana ok i svi zazori odgovaraju, iako pred ja hauba ima vise lufta sa desne strane auta nego sa ljeve od blatobrana, sagni se pod njega, prvo pocnu hrÄ'aviti prije rezervoara na podu, pa prema zadnjim mijestima za dizalicu i oko nosaca za prednje pojaseve. Malo zutila je cak i okej, ne da cvijeta ali ono, nije nov auto. Bitno je i da je to sve jos originalno, a ne fa je premazivano sa 5 cm bitumena i zavarivano do besvjesti pa je pod ravan i nemata pojacanja nazad za dizalicu (iako se auto podstavlja ma pragove), isto je bitno zavuc se pod zadnje blatobrane i pregledati njih pod kutem od 45 stupnjeva u odnosu ma vilicu prema naprijed, taj lim cesto prohrÄ'avi od lupanja kamencica i nastane rupa, pa kotac baza vodu i blato u prag koji jos prije protruli. Na prednjem kraju pocne cvijetati u blatobranima kod lajtunga kocnica ( gdje izlaze iz motornog prostora), malo nadignuta zastita je ok ali rascvjetano je vec problem, jer se siri po spoju mulde i sasije, pragovi da imaju sve rupe i pokazivace za dizalice, najbolje je da su u boji auta, onda znas da su oriÄ'iÄ'i ili su vlasnik i limar ipak bili voljni auto dovest u red ak su bili mijenjani. Uostalom, kuckanje rukom po limenim dijelovima najbolje pokazuje kaj je dobro a kaj ne, zdrav limeni zvuk ili tupi mekani su razlika izmeÄ'u zdravog lima ili kita/pur pijene...  provjeri i svjeze lskirane dijelove i oko njih (ako je moguce i iz unutarnje strane) na naznake karambola, jer tu auto najprije prohrÄ'a ili oslabi kod naknadnog sudara. Ako branici nisu u istim bojama, isto se zagledaj da nije posljedica karambola. Pogledaj i kak stoje zadnji kotaci, primi ga rukom na gornjoj strani za gumu, i jako vuci, unutra van, nebi smijelo bit lufta i kotaci bi trebali stajati ravno a ne ko sestar. Projijeri i sajle rucne kocnice da ne vise jer te prije odlaze jer su sklonije ostecenjima. Rucna bi trebala bit na 4. il 5. zubu, ne vislja. Pitaj kad su mijenjate prednje vilice, kvacilo, zubcasti.... provijeri da letva volana nema lufta na mijestu ( cimaj volan brzo ljevo desno), sitno klackanje je ok aki neki tuplji zvukovi su no!! To se najbolhe vidi u probnoj voznji da nista ne lupa, ako cuhes lupanje odostraga, moguce da su orisli lezajevi na vilicama, seleni mosta ili amortizeri, kod orednjeg kraja lupanje simbolizira lose vilice, losu letvu volana, amortizere ili krajnike/spone. Probaj proci sa punim ljevim i desnim ajnslagom preko neke uzvisene uli udubljene neravnine, najbolje se onda vudi kakav je prednji kraj. Preko lezeceg provijeri amortizere, auto se mora momentalno smiriti, a ne da jedan kraj auta piskakiva jos par metara. Provijeri i amortizere da su suhi i sve zastitne gume da budu na njemu, tj. da nevidis sipku amoetizera ( onu svijetlu). Pogledaj i auspuh kad radi na mijestu da ne prdi negdije kolko mozes. Sta se tice motora malo mastan je ok, ali ne da je mokar, al to se da sredit za male pare, najcesce je u pitanju brtva poklopca ventila koja je jeftina ali ne drzi dugo. Karter moze biti mastansa strane remenice  i strane geteibe prema cepu kartera, ili losi semerinzi, ili silikon na karzeru. Sve je ok dok nema kapljica. Mororno ukje nebi smijelo biti crno nego zlatne do smeÄ'e boje i cep za nadoljevanje ulja bez majoneze ( iako u ovim zimskim danima malo je normalno), znaci kad skines cep da nije sve puno te majoneze i po cepu i u otvoru. Cep od kilera nesmije uopce imati na sebi majoneze niti ulja, tako i antifriz u posudi pa pogledaj. Pregledaj da je i kiler suh izvana a ne da ima zelenog il plavog kamenca po sebi.. najbolje je da doÄ'es kod prodavaca kad je auto hladan, da kod prvog palhenja vidis da prorade svi cilindri, da nema plavog dima, da ne lupa motor i kako se zagrijava dali radi termostat, da ne kuha. Kad auto radi na mijestu, odfrlji grijanje i pomirisi zrak koji puse. Ako ima miris antifriza, onda pusta unutarnji kiler kabine koji je malo muka za zamijeniti ali nije preskup. Isto tako stisni kvacilo u radu, i pusti ga, vise puta i osluskivaj zvukove getribe, ako cuhes sum dok je kvacilo pusteno a ne dok je stisnuto, onda je lezaj u getribi na spojnickoj osovini spreman za zamijenu. Probaj dok ga saltas ako je hladan da lagano ulazi u sve brzine inace su sinhroni u banani, i vjerijatno je u getribi med od ulja samo da se proda. U votnji provijeri da kvacilo ne klizi i da je relativno mekano ( ubrzava na visljim okretajima, po mogucnosti uz brijeg) i osluskuj ako nema obrtaljku da ubrzanje bude linerarno sa zvukom motora. Pitaj i koliko ulja trosi auto, nemre da ne trosi nista ili je vlasnik nemaran do 1,5 litre na 10 kkm je ok. Pregledaj gume, debljinu plocica i diskova i dali rade straznji brisac i grijac stakla. I ako je sve ok,i kupis auto, odpeljaj ga majstoru da ga jos jednom vidi i zamijeni kaj treba da se sigurno vozis. Uglavnom ti igra onaj prvi vizualni dojam, kak ti auto sijedne na prvu, takav i je....

boombee

E ovako čitam sve slične teme o Puntu MK1 i postaviti ču pitanje ovdje, igrom slučaja ostali smo bez drugog auta u obitelji (havarija, neisplativ poravak) i sad moramo kupiti nekaj a buÄ'et je najblaže rečeno ograničen, znači 5-6000 kn max i Punto 1-ica mi se čini kao jedini logični odabir.
Znam da za tu lovu ne mogu kupiti bogzna kakav auto ali i od njega se očekuje da nam posluži max 2 godine a nakon tog more i u CIOS.
Ono kaj me zanima je budući da ga bude vozila moja žena jel je težak na volanu budući da je primjerak sa servom gotovo nemoguće naći pogotovo sa naÅ¡im buÄ'etom??
Sve drugo o ovom autu sam već pronašel tu na forumu i definitivno mislim da je to best-buy za odkoturati se na posel i natrag (cca 25 km/dan) pogotovo ako su održavanje i potrošnja takvi kak sam tu pročital.
A i da budu 2 Fiata u dvoru  :ok:
NIJE BITNO DIZLO ILI BENZ GLAVNO DA JE TURBO

Memphis

Traži 75 icu ... one prve 1994 ... ti su najzdraviji pravi talijani ..... ili ove zadnje modele ali da čemu (limarijski) jer ostalo se da posložit ... e sad volan ... oni imaju servo ali ovisi koliko je već pumpa poderana jer su to već stari auti ... na mom je već lošija pa je volan malo teži ...

boombee

NIJE BITNO DIZLO ILI BENZ GLAVNO DA JE TURBO

Memphis

Jesu ali su se kasnije neki modeli sklapali u poljskoj ...