Punto 55 - Novi auspuh

Autor eLaCiD, 26 Rujan 2016, 16:22:33

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

eLaCiD

Dakle krenulo se u "projekt" novog auspuha. Stari lonac, srednji i zadnji rekli svoje, prosvirali nakon 4 godine i sad trenutačno Punto ima zvuk ko natovarena Raba.
Znači novi auspuh... pa sad razmišljam da li staviti ponovno standard original ili staviti poluprotočni sa većim promjerom cijevi što bi bio uvod u projekt tuninga usis-ispuh koji je ovdje na forumu razradio Ivica.
Sad malo me interesiraju iskustva iz prakse ako je već netko stavljao nekakav poluprotočni ili protočni sistem. Koliko čujem ima priča da su performanse jednake ili par posto bolje, no s druge strane čuo sam i suprotno da je nakon ugradnje poluprotočnog ili protočnog auspuha došlo do pada performansi i povećanja potrošnje.
I Å¡ta sad.. neka ideja..savjet bilo bi dobrodoÅ¡lo  :ok1:
098  38 77 11
elacid@net.hr

TOMMYmk1

Ja sam sve skinuo imam samo zadnji protocni potrosnja nije skocila a performanse recimo iste,cini mi se da malo bolje ide sa otvorenim ispuhom,možda se varam,ako niÅ¡ta ljepÅ¡e zvuci  :smile:

crev1986

S mojim iskustvom na Puntu 1.6 auto je isao slabije ( dosta )  ako je ravna cijev. netko je spominjao da nije dobro mslim Franjo. Turbo da ravna ali atno ne.

the-rider

zavisi i koji promjer cijevi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

eLaCiD

#4
Dakle i ovdje u svega par odgovora imamo razlaz iskustva, maknut kat i odostraga protočni.. sve ok..... s druge strane na 1,6 išao slabije. Bilo je tih tema na forumu dosta svojevremeno ali isparile. Sad promjer cijevi.. mislim da je na original 55-ici promjer 40 mm. Bio kod Lastovčića. Ponuda poluprotočni srednji i zadnji, promjer cijevi 45 mm. Rekao čovjeku da mi zvuk nije neka bitna stvar , ono prioritet nego da ispuh prventveno bude prolazniji. Sad da li će se dobiti ovom kombinacijom ili izgubiti u performansi postaje pitanje.
Turbo vs atmo... kod atma je u igri kolko vidim bitan  i faktor priguÅ¡enja  Å¡a proizlazi da ak "olakÅ¡aÅ¡" ispuh previÅ¡e dobivaÅ¡ kontras efekt. E gdje je sad tu to previÅ¡e ?
Uz tu cijev fi 45 + srednji i zadnji poluprotočni ide i ispuh grana od 75-ice 4-2-1.
098  38 77 11
elacid@net.hr

crev1986

Kod mene situacija je bila sljedeca: orginal fi cijevi,  sredni lonac otvoren i ubacena ravna cijev iza je bio Lastovcicev lonac (milim da je protocni bio) katalizator maknut. Auto je izgubio zivahnost na viskom okretajima je osjetno bio slabiji. Kad sam vratio kat auto je zivnuo. Moje iskustvo s tim nadam se da ce ti pomoci

ivica683

Turbo i atmo  motori trebaju različite ispuhe i ono Å¡to je dobro na turbo motoru nevalja na atmo.

Preveliki promjer cijevi u kombinaciji sa skinutim srednjim loncem i ful otvorenim zadnjim donosi buku i pad snage.
Najprije treba promjeniti granu jer je standardna restriktivna.
Na puntu 55,60 unutarnji promjer cijevi je 38 i više od 42 netrebaš .
Sa ispuhom koji si opisao dobitak na snazi je 10%.


eLaCiD

 
Citat: ivica683  u 27 Rujan 2016, 21:34:31
Turbo i atmo  motori trebaju različite ispuhe i ono Å¡to je dobro na turbo motoru nevalja na atmo.

Preveliki promjer cijevi u kombinaciji sa skinutim srednjim loncem i ful otvorenim zadnjim donosi buku i pad snage.
Najprije treba promjeniti granu jer je standardna restriktivna.
Na puntu 55,60 unutarnji promjer cijevi je 38 i više od 42 netrebaš .
Sa ispuhom koji si opisao dobitak na snazi je 10%.


Ustvari to je taj promjer cijevi .. original je 40 vanjski, znači 38 unutra,  Lastovčić vanjski fi 45 mm zači unutra 43  to je tu negdje.
Usput danas sam (teÅ¡kom mukom  :smile:) uspio doći do usisnog grla 75 ice i air boxa, pa to ide odmah ovaj tjedan. Sutra sam kod Lastovčića.
Jedno pitanje. Ispod grla klapne ima i onaj alu distancer.. sad jel treba na usisnoj grani otvor sjedište grla klapne proširiti ili taj distancer ulazi u usisnu granu 55-ice tak kak je ?
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Citat: crev1986  u 27 Rujan 2016, 21:26:18
Kod mene situacija je bila sljedeca: orginal fi cijevi,  sredni lonac otvoren i ubacena ravna cijev iza je bio Lastovcicev lonac (milim da je protocni bio) katalizator maknut. Auto je izgubio zivahnost na viskom okretajima je osjetno bio slabiji. Kad sam vratio kat auto je zivnuo. Moje iskustvo s tim nadam se da ce ti pomoci

Znaći katalizator spaÅ¡ava stvar  :smile: izgleda da bi to bilo ta priča sa priguÅ¡enjem .. da je potrebno neko denfanje  prevelike protočnosti. Kako bilo katalizator sam predvidio na Å¡elnu tako da ću jednostavno probat i jedno i drugo.
098  38 77 11
elacid@net.hr

ivica683


Alu distanca sa mpi ti ne paše na spi granu.
Može se potokariti ali je jednostavnije povečati promjer na bakelitnom komadu sa
55 usisne grane.
TB se isto tako mora strojno obraditi jer onaj sa 75-ice nema nutarnji konus.