Zadnja kočiona klješta repariranje

Autor fornix, 18 Kolovoz 2014, 13:56:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

fornix

Pozdrav. Počele su mi se čuti stražnje pakne na bubanj kočnicama pa bih to htio riješiti. Odmah bi zamijenio i kočione cilindriće. Kako to najbolje učiniti a da si ne zakompliciram život, te kako nakon zamjene naštelati ručnu. Pozdrav.

franjo-fritz

Jednostavno kupis nove donose,pakne ,cilindrice i sajle ručne ako je potrebno
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

fornix

Ma znam to  :) Zanima me sam postupak skidanja starih pakni i klipića i postavljanje novih. Postoje li neke cake, neÅ¡to na Å¡to bi trebao pripaziti da eventualno neÅ¡to ne strgam, neki redoslijed postavljanja i sl.
Pozz

fiat_fan

Ja takve stvari radije dam svom majstoru da sredi. Em napravi dobro, em me ne odere. Ima tu prilično posla.

Ako nećeš mijenjati bubnjeve onda stare obavezno daj pretokariti.

jtd165

Niš posebno. Otpustiš ručnu, dadnji kotači dole, doboš ti drže dvije vide ključ 10, kad ih otpustiš malo treba kuckat čekićem po dobošu i istovremeno ga izvlačiti prema van. kad skineš doboš otkači sajlu ručne, poskidaj opruge koje drže obloge i skini ih. Cilindar ti drže dvije vide čini mi se ključ 7 ili 8. Odvidaj cjevčicu od ulja iskini cilindar. kad ideš kupuvat materijal najbolje ti je ići sa skinutim jer ima više vrsta pa se lako fula.
Prije vraćanja na mjesto popustiš unutra u kabini sajlu ručne.

franjo-fritz

Postoje još o tri opruge i steler ručne itd...a i ila razno kakvih caka kako skinuti,i,staviti sve to skupa....tokarenje dobosa neisplativo...novo je novo.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

dinko1981

Po meni je tu puno detalja da bi to išao sam radit ako nisi do sada barem gledao kako se radi. Lako je to rastavit al treba to složit nazad, pa odzračit kočnice i naštelat ručnu a to ni nemožeš sam. Neka ti barem neko pomogne ko zna.

fornix

Kočnice su finito. Evo u kratko kako sam ja to učinio, možda u buduće nekom bude trebalo.
Prvo se naravno skine kotač i doboši uz lupkanje čekićem i pomoć sa odvijačem.
Ovako izgleda kad se skinu doboši:


Poskidao sam stare pakne i cilindriće dolje. ovdje preporučam da si prije raskapanja poslikate fino sa mobom kako je sve stajalo iz svih kuteva te da dijelove stavljate na čistu podlogu na način da stoje kako su stajali na autu. Onda poslije nema dileme.

Ovako izgleda sa postavljenim novim kočionim klipićima:


S tim da toplo preporučam da nabavite ili nakratko posudite ključ za lajtunge (11/13) koji će vam život učiniti mnogo lakšim:


DoboÅ¡i su bili na divno čudo odlični te sam ih preÅ¡ao samo sa brusnim papirom nakon čega su bili potpuno  bez neravnina.


Pri ponovnom sastavljanju vodio sam računa da samoštelajući mehanizam odvrnem toliko da mi doboši jedva idu gore. Nakon što se sve ponovno složilo izgledalo je ovako:

Odzračio, podesio ručnu i :formula:

brava 312

Da ne otvaram novu temu imam problem s kočnicama, papučia nožne je jedno vrijeme jako mekana i slabo koči dok jedno vrijeme tvrda u dobro koci.
Koliko sam skužio kada vozim preko neravnina onda mjenja s mekane na tvrdo kočnica.
neznam ima li veze ali zadnji desni kotač neće da koči kada povučem ručnu.

Antonijo

Stavljam link PDF dokumenta u kojem sam pokušao opisati kako sam reparirao zadnja kočiona klješta na Marea 2.4 JTD, Marea 2.0 20V i Bravo 2.0 20V

http://www.docdroid.net/121jd/reparacija-zadnjih-kocionih-kljesta.pdf.html

Možda može pomoći ukoliko se netko odluči sam na taj posao  :ok:
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Eomsy

Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....