Stilo - Sve o oprugama

Autor tiki, 03 Svibanj 2013, 14:32:22

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

tiki


E sad pukla mi je prednja desna opruga i moram to mijenjati, pa me zanima da li da mijenjam i amortizere i šta još uz opruge (jer shvatam da moram mijenjati opruge u paru) i koej opruge i koje amortizere.
Svakojakih proizvoÄ'ača ko u priči ima.
Nekako po netu što sam gledao preporuka je KYB exel-G model, mada ne znam koliko ću ga moći anbaviti.
i kakvo je iskustvo sa oprugama, da li ima razlike meÄ'u nima.
Imaju неке CF, oko 35 eura po komadu, KYB opruge ne znam gdje ima (Banja luka), i s obzirom da je meni pukla svakako bih uzimao nešto kvalitetnije.
Da li tu ima joÅ¡ Å¡ta za mijenjati, poÅ¡to niÅ¡ta nije drugo raÄ'eno oko toga sve je original, ima li kakvih ležajeva, Å¡olja, Å¡titnika, ...
Hvala

cupavica lorena

ja na jednom stilu vozim na cf oprugama vec 120000tkm,na drugome preko 200000,imam jos 5 stilaca u familiji i na svima su stavljene cf i nikakvih problema nema,problem je valjda jedino u tvornickima,a sto se tice remenice najbolje kad radis veliki servis i nju promjeniti i do sljedeceg servisa mir,a sto se tice kvacila izmedju 250000 i300000tkm proklizi lamela zavisi o stilu voznje,niti jedno zamjensko ne izdrzi 200000,kakvo god stavim i gdje god kupljeno to su moja iskustva,zamasnjak cu mjenjati uskoro ali auto sada ima 490000 tisuca pa je vrijeme preventivno i njega promjeniti
ako nemate hobi,kupite fiat

tiki

Hvala na odgovoru. Ja iskreno nisam baš čuo za CF tako da nisam ni imao neko mišljenje.
Reci da li si mijenjao amortizere ili samo opruge?
Ovo te pitam jer ako nije neophodno ne bih onda ni mijenjao amortizere samo kad bih znao da ih neću trebati mijenjati poslije kojih 20-30.000 km

A to sigurno da je poslije 490.000 km i stvarno očekivati da se radi zamajac, ali on se već dooobrooo isplatio.
A za zamjensko kvačilo svakojakih priča, ali koliko vidim većina preporučuje valeo, jedimno Å¡to ne znam koji druk lager uzeti i da li tu ima kavih caka od proizvoÄ'ača do proizvoÄ'ača.

cupavica lorena

valeo uzmi i miran si,amortizere je najbolje promijeniti,to im je i previse kilometara,a i pukla ti je opruga mozda je ostetila amortizer,monroe nemoj kupovati,to su jako dobri amortizeri ali ne za balkanske ceste,govorim iz iskustva
ako nemate hobi,kupite fiat

tiki

#4
Hvala na savjetu, u svakom slučaju je dobro čuti od nekoga ko je radio slično, a ne od likova koji lupetaju šta je dobro a šta ne na osnovu priče rekla kazala i na osnovu reklama, a većina ih vozi bicikle.
Evo napokon sam našao kayaba opruge i amortizere (samo još ne znam koji model)
82 KM opruge a 132 KM amortizeri prednji-po komadu. Bespaltna ugradnja ako se uzme kod njih.
Banja luka
Krajem nedelje ću ići mijenjati (preporučili mi da uradim test amortizera pa da vidim da li su za mijenjati)

cupavica lorena

test nemozes napraviti bez opruge,sa kayabom ces biti zadovoljan i cijene su ok
ako nemate hobi,kupite fiat

tiki

da to mi je bilo logično ali ako ništa mogu uraditi test desnog tu je opruga u redu, pa ako ej desni ok, onda lijevi bi trebalo da je isto ok, ako ne i bolji jer ipak više udarnih rupa je na desnoj strani na našim putevima. U svakom slučaju javim šta sam napravio i koliko je to došlo.

tiki

promijenjene samo opruge-našao kayaba (2x88 KM=176 km ili otprilike 88 eura-sa ugradnjom jer je ugradnja besplatana ako kod njih uzimaš)
i promijenio stabilizator na toj strani gdje je pukla opruga.
Uradio sam test amortizera i svi stoje da su u redu od 70-78%
Tako da amortizere nisam mijenjao po ovome još kojih 100.000 km pa onda :)
Imam pitanje da li je neko koristio japansko ulje ENEOS 5W/40, povoljnije je sa cijenom od Selenie WR 5W/40 za kojih 15%, a mislim da je vrhunsko. Da li ga koristiti ili ostati na seleniji

dado_tamy

#8
pitanje za znalce,dal pašu opruge sa abartha 2.4 na jtd-a 115????

Alien

Teško da je netko to probao. Treba vidjet težinu oba auta. Možda je slična težina pa bi opruge mogle pasati.

dado_tamy

pogledala na car dati težina ista tak da mislim da bi trebalo klapati... :ok:

franjo-fritz

Nije ista težina motora...
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

dado_tamy

koliko je težina motora onda???

franjo-fritz

Opruge od 2,4 su deblje al iste veličine pasu na amort.od 1.9 al će auto biti ko koza i tvrd
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

kemba

ja da sam na tvom mjetu bi probao
nemas sto izgubiti ionako  ti je na jtd-u pukla

znam kak to ide promjenio sam 4 komada
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice