FIRE motori 1.1 , 1.2 spi

Autor ivica683, 03 Ožujak 2016, 14:07:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

ivica683

Već sam pisao o povečanju snage na puntu 60 mk1 SPI ali tema je izbrisana ,pa evo je opet.
Sve opisano je odavno poznato i napravljeno  u jako puno varijanti.
Ja sam radio na podizanju snage punta 60 na način da se sustav ubrizgavanja goriva ne mjenja.
Pošto sam morao mjenjati brtvu glave motora u drugom stupnju sam malo uredio kanale u glavi motora ,ništa drugo u motoru nije dirano,odnosno ventili,bregasta i omjer kompresije
su standardni.
Sve sam ispitivao u vožnji ( do sada više od 20 000km) i radio mjerenja na valjcima.

1. -ugraÄ'en TB 38mm,ispuÅ¡na grana 4-2-1 i air box sa modela punto 75
   izbačen katalizator , promjenjene cijevi (malo veći promjer) i lonci.
U ovom stupnju se ništa ne dira na struji.
76ks    5500o/min
109Nm 3500-4500 o/min
Na standardnom puntu 60 max moment je 98Nm a moj je u cijelom području rada
2200-5500o/min bio iznad toga.
Ovo sam radio na modelima punto 55,60, , cinquecento,seicento 1.1 , svi rade bez problema.

2.lagano povećanje kanala u glavi motora ,TB 40mm,čip
  83ks       6000-6500o/min
  108 Nm   5000o/min
  max moment i snaga su pomaknuti u veće okretaje pa viÅ¡e od standardnih 98 Nm ima u
području 3600-6000o/min.

Auto radi u 1. i 2. varijanti bez ikakvih problema, u 20 000km nije imao niti najmanji kvar.
 
Nakon toga sam još nešto ispitivao ali je spi davao previše goriva koje motor nije mogao ¨progutati˝.
Za sada je punto vračen u 2. stupanj ,dok (i ako) ne rješim glavu motora.

U punto 55,cinquecento,seicento 1.1, i starije modele punto 60 se još može ugraditi 866 bregasta,

casual

većinu će zanimati financijska strana te igre, pa je slobodno napišeš :)

Antonijo

TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

ivica683

#3
Citat: casual  u 03 Ožujak 2016, 14:13:03
većinu će zanimati financijska strana te igre, pa je slobodno napišeš :)
Cijena (bez uračunatog rada) je cca 100kn/1ks .
Prvih 10ks je dosta jeftinije , dalje postaje sve skuplje.

AANTE

Koja je to 866 bregasta, iz kojeg modela?
italy
FIAT RITMO 125 TC & FIAT 131 SUPERMIRAFIORI

ivica683

Citat: AANTE  u 10 Ožujak 2016, 22:06:37
Koja je to 866 bregasta, iz kojeg modela?
-punto 75
-punto 60  1998,1999g (motor b4)

eLaCiD

Evo.. ja završio fazu 1 projekta Punto 55 > Punto 65 :smile:
Nabavljena ispušna grana 4-2-1 od Punta 75-ice, isto i TB (38 mm) i air box.
Kako je u meÄ'uvremenu prdno auspuh total imao sam dobar razlog otići malo kod Lastovčića i tamo složio srednji i zadnji poluprotočni lonac, i promjenio komplet granu do katalizatora. Cijev komplet povečana na 45 mm.
Katalizator skinut pa par dana bez njega.. nije se baÅ¡ pokazalo najbolje pa je vraćen. Vrlo vjerojatno da bi ga bilo dobro skinut ako bi ostao zadnji "zatvoren" lonac, a ne poluprotočni. Zvuk je jači i dublji .. konačno kao motor od 1000 ccm, a ne skuter  :smile:
Onda je došao na red i usis. Od dva TB-a 55-ice i 75-ice iskombiniran jedan. Donji dio sa leptirom of 75-ice i gornji dio ostao od 55-ice. Konus donjeg dijela potokaren da paše na gornji dio isto kao i onaj bakelitni distancer na novi promjer 38 mm.
I to je to.  Sve posloženo i danas se krenulo u vožnju. Dojmovi ....ubrzanje osjetno bolje, bolje vuče.. ja zadovoljan  :smile:
Zahvaljujem Ivici683 na svim savjetima.
Jedino postoji tu i tamo jedan tik. Koji puta .. ne uvijek kad se doda naglo gas ne prihvaća.. kao i da malo obrtaji padnu za cca 50 rpm i onda prihvati sa zadrškom od možda pol do jedne sekunde.
ÄŒItava zabava financijski ?
Dijelovi   500 kn
Lastovčić  1200 kn
Dva popodneva radionice i turpijanja i jedno popodne slaganja ... neprocijenjivo :smile:
Sad malo razmišljanja o dobivenom.
U fazi 1 Tvoj je Punto 60 sa 1248 ccm doveden na ovaj način (graf sa dyno testa) do 76 KS.
Moj Punto je u originalu 55 KS i 1108 cm po analogiji u ovoj preradi bi 55-ica došla do cca 67-68 KS ?
098  38 77 11
elacid@net.hr

ivica683

U vezi rada motora:
u večini slučajeva na autima koje sam radio je doÅ¡lo do  povečanja okretaja na leru
(1100-1200 o/min) i do trzanja prilikom naglog puštanja papučice gasa.
Sve to nestaje nakon nekoliko dana vožnje ,dok se ECU ne navikne na drugi usis.
Ako simptomi ne nestanu nakon odvoženih 500 km nešto nije dobro složeno.
Još možeš malo povečati pritisak goriva.

Što se tiče snage ja sam pisao da tako složen usis i auspuh povečavaju snagu za 10ks.
Na mojem puntu su valjci pokazali više ali ako nekome radim takve stvari uvijek
govorim o 10ks jer ne želim da me netko zeza za 1 ili 2 ks.
Nitko od vlasnika auta koje sam radio sa 1.1 motorom nije išao na valjke.



eLaCiD

Kao Å¡to rekoh ..ja zadovoljan  :smile: Moj projekt je  Punto 65 .. to je cener gore  :smile:
ImaÅ¡ pivu (viÅ¡e komada  :smile:) po izboru, a i čevapi su odmah u rundi .... :celebrate:
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Citat: ivica683  u 23 Listopad 2016, 20:25:45
U vezi rada motora:
u večini slučajeva na autima koje sam radio je doÅ¡lo do  povečanja okretaja na leru
(1100-1200 o/min) i do trzanja prilikom naglog puštanja papučice gasa.
Sve to nestaje nakon nekoliko dana vožnje ,dok se ECU ne navikne na drugi usis.
Ako simptomi ne nestanu nakon odvoženih 500 km nešto nije dobro složeno.
Još možeš malo povečati pritisak goriva.

Što se tiče snage ja sam pisao da tako složen usis i auspuh povečavaju snagu za 10ks.
Na mojem puntu su valjci pokazali više ali ako nekome radim takve stvari uvijek
govorim o 10ks jer ne želim da me netko zeza za 1 ili 2 ks.
Nitko od vlasnika auta koje sam radio sa 1.1 motorom nije išao na valjke.

Malo sam posložio podatke snage i obrtnog momenta tvoje 60-ice nakon prerade faze-1 i standarda pa postavio jedne preko drugih u graf-tablicu radi bolje usporedbe.

Odmah je vidljiv i pomak  momenta u viÅ¡e obrtaje, sa 3000 na 3500-4500 RPM s  malom rupom u sredini na 4000  :smile: no u biti max okretni nema viÅ¡e limitirani pik nego je max vrijednost rastegnita na 1000 RPM





098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Nakon prvih odvoženih 500 km malo dojmova

Dakle Punto Mk1 55 doraÄ'en na model Punto Mk1 F67  (radni naziv) :smile:
Usis   : PreraÄ'eni TB -kombinacija gornjeg dijela sa injektorom 55-ce i donjeg dijela sa klapnom gasa od 75-ice
Ispuh : Promjenjena komplet grana na 4-2-1 od 75-ice, cijev komplet povećana na 45 mm, zadržan katalizator, srednji i zadnji lonac poluprotočni Lastovčić.

Dojmovi u vožnji, subjektivno po meni kao da je izgubio moment u nižim okretajima.
Nekako mi se čini da je do 2000 RPM original 55-ica živahnija. Sa ovom preradom počne se vrtiti iznad 2500 i to sa osjetno boljim ubrzanjem... no do 2000-2500 je nakako trom.. treba ga šaltat u nižu.
I dalje ostaje zbunjola ako u trećoj na 2500 ili četvrtoj na cca 3000-3500 RPM naglo dodaš gas. Prvo zastane jedno cca pol sekunde (kao da malo cukne) i onda naglo prihvati. Može biti nezgodno ako se misliš ubaciti u lijevu traku, a netko dolazi iza.
U svakom slučaju osjetno bolje ubzanje što je i bio osnovni cilj.

E sad što se tiče potrošnje ona je u prosjeku povečana za 0,8-1 l/100km. Iskreno ne vidim razlog jer je režim vožnje u ovih 500 km više manje isti kao sa starom 55-icom, a sa njom je prema mjerenjima u ovakvom režimu vožnje bilo cca 7,5-7,7 l/100 Km, sad je došlo do 8,5 i to mi se čini previše.. ponovno naglasak je da se režim vožnje nije promijenio.

Inače sa original 55-icom potrošnja je bila

grad (prosječna gužva Zgb na cca 70%)  7,6-7,9  l/100 km
stara cesta Zg-Ri prosjek 75 km/h (pikovi 100 km/h)  5,8-6,0   l/100 km
stara sesta Zg-Ri prosjek 65 km/h (bez pikova) 5,2 -5,4  l/100 km
autoput prosjek 110 km/h  (pikovi na 140 km/h) 6,2-6-4   l/100 km

098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Pa potrosnja je veca jer imas vecu zaklopku i zagrcne se kod naglog davanja gasa jer povuce previse zraka. Si kalibrirao TPS?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

vlatko11


eLaCiD

Citat: topolino  u 17 Studeni 2016, 21:15:29
Pa potrosnja je veca jer imas vecu zaklopku i zagrcne se kod naglog davanja gasa jer povuce previse zraka. Si kalibrirao TPS?

Veća zaklopka u ovom slučaju ne bi trebala prouzročiti veću potroÅ¡nju...zraka ne može povući previÅ¡e nego ga povuće kolko može a preko MAP-a mu odreÄ'uje količinu benge no izgleda da tu neÅ¡to kasni u ECU.
Ovo sa kalibriranjem TPS mi nije jasno..

Citat: vlatko11  u 17 Studeni 2016, 22:16:05
Digni pritisak goriva.

To je  viÅ¡e manje uvijek savjet samo ne vidim neki učinak.. Kad se digne pritisak dobivam veću količinu goriva koja onda ubija vrijednost na lambda sondi. Sad je na 1,0 Å¡to je idealno. Veći pritisak=viÅ¡e goriva=lambda vrijednost bježi iz idealnog - ECU korigira skraćivanjem impulsa injektora.. Rezultat = ista količina goriva kao i prije. Moje osobni zaključak.. možda nije točno ali sve govori u tom smjeru.
098  38 77 11
elacid@net.hr

vlatko11

Meni se isto tako ponašao motor kao tebi.
Podigao sam pritisak na 1.2 i ti simptomi su nestali. Tako da ne govorim ti to bez veze. Nemoj ići više jer ubiješ eko test,smrdi iz auspuha katastrofa,dobijas previše goriva i nevalja.
I,da potrebno je neko vrijeme da se ECU adaptira, meni neki 100 km korištenja auta.

Što se tiče kalibriranja TPS-a, mislim da ne bi trebao dirati osim u slučaju da neradi dobro na leru.