FIRE motori 1.1 , 1.2 spi

Autor ivica683, 03 Ožujak 2016, 14:07:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

topolino

Ja sam kad sam skidao tps-a skinuo kleme, spojio nazad tps , spojio kleme, dao kontakt i stisnuo gas do kraja te pustio gas. Upalio motor i to je to. Za istu otvorenost zaklopke motor povlaci vise zraka zato ti je potrosnja veca i zagrcne se jer ti brze padne tlak zraka u usisnoj, tlak goriva bi trebao kompenzirati tromost igle injektora i treba se ecu prilagoditi kroz neko vrijeme voznje nakon sto resetiras i napravis preinake.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: vlatko11  u 18 Studeni 2016, 11:29:34
Meni se isto tako ponašao motor kao tebi.
Podigao sam pritisak na 1.2 i ti simptomi su nestali. Tako da ne govorim ti to bez veze. Nemoj ići više jer ubiješ eko test,smrdi iz auspuha katastrofa,dobijas previše goriva i nevalja.
I,da potrebno je neko vrijeme da se ECU adaptira, meni neki 100 km korištenja auta.

Što se tiče kalibriranja TPS-a, mislim da ne bi trebao dirati osim u slučaju da neradi dobro na leru.

Ivica provjerio.. tlak je na 1,2, u leru radi dobro, ovo sa Å¡tucanjem kod naglog dodavanja gasa u početku je bilo stalno, pa povremeno sad je nestalo  :smile: Prije par dana bio kod Ivice i kaže daj da vidim kak to Å¡tuca .. i normalno sad ga ne možeÅ¡ natjerati sve da hoćeÅ¡  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

vlatko11

Citat: eLaCiD  u 25 Studeni 2016, 13:27:35
Ivica provjerio.. tlak je na 1,2, u leru radi dobro, ovo sa Å¡tucanjem kod naglog dodavanja gasa u početku je bilo stalno, pa povremeno sad je nestalo  :smile: Prije par dana bio kod Ivice i kaže daj da vidim kak to Å¡tuca .. i normalno sad ga ne možeÅ¡ natjerati sve da hoćeÅ¡  :smile:

Onda je bilo do ECu,dok je naučio nove parametre. Bar tak mislim.

eLaCiD

Da ne otvaram novu temu.

Konkretno kod motora Punto Mk1, a vezano uz poboljšanje performansi.
Malo iskustva oko auspuha Å¡ta je bolje i kako.
S obzirom da je ovo atmo motor prigušenje mora postojati. Provjereno kod drugih, a i sam sam probao... skidanjem kata gube se performanse vjerojatno radi pada faktora prigušenja.
Sad znači pretpostavka je da kat ostaje i promjer cijevi ide na cca 43 mm.
Standard je srednji lonac i stražnji lonac protočnost kakva je.
Možda i skinut kat ali nekako nadomjestit to prigušenje kroz lonac.
Jel bolje prigušenje bliže motoru (gdje je kat) ili dalje od motora na kraju cijevi gdje je zadnji lonac.
Tu nastaje pitanje koja je kombinacija najbolja.
Imamo mogućnost srednji i zadnji ili samo zadnji... poluprotočni ili protočni.

Kod mene je sad Lastovčić srednji i zadnji poluprotočni.. kombinacija bez nekog razmišljanja po sistemu ajmo probat.

Mišljenja i iskustva o tim kombinacijama ?
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Di ti ide prigusenje ovisi  i o konstrukciji ispusne grane (kolektora). Probaj skinuti kat i staviti poluprotocne srednji i zadnji bez povecanja promjera cjevi. Nazalos osuden si na pokusaje. Sta zelis dobiti, max. krajnju, linearniji odaziv, vise dolje?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

gokiSP

Ja sam na svome izvadio kolektor sa katalizatorom i ubacio kolektor od 75 bez katalizatora i zadnji stavio srednji protocni. Auto je malo tromiji u nizim okretajima, ali na magistrali i zaobilaznici se lijepo vozi.

https://youtu.be/N94qOtVFdGU

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk


eLaCiD

#21
Citat: topolino  u 15 Svibanj 2017, 18:32:59
Di ti ide prigusenje ovisi  i o konstrukciji ispusne grane (kolektora). Probaj skinuti kat i staviti poluprotocne srednji i zadnji bez povecanja promjera cjevi. Nazalos osuden si na pokusaje. Sta zelis dobiti, max. krajnju, linearniji odaziv, vise dolje?

To upravo i imam srednji i zadnji poluprotočni...fi cijevi nije puno povećan cca 2-3 mm.
Kad skinem kat postaje tromiji.
U biti želi se postignut da bolje ubrzava. To se sa svim promjenama na usisu i ispuhu dobilo.
Zvuk doduÅ¡e nije ono Å¡to sam možda očekivao. IzmeÄ'u 80-110 km/h malo je iritantan u kabini - neki tip zvuka glasne niske frekvencije . Iznad 120-130 km/h se to smanjuje.
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Citat: gokiSP  u 15 Svibanj 2017, 19:44:33
Ja sam na svome izvadio kolektor sa katalizatorom i ubacio kolektor od 75 bez katalizatora i zadnji stavio srednji protocni. Auto je malo tromiji u nizim okretajima, ali na magistrali i zaobilaznici se lijepo vozi.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk



Ovo tvoje je kolko mogu vidjet ako je tajming ok negdje oko 13 sec do 100-tke. i to je dost bolje od serijale.. pitanje je koji je to motor. Zvuk je isto ok.

MeÄ'utim nije mi jasno kažeÅ¡ imaÅ¡ obadva lonca protočna bez katalizatora i ubacio si kolektor od 75-ice, pretpostavljam kompletan. granu (iz bloka) i izlaz 2 u 1 (downpipe). To imam i ja stime da su kod mene obadva lonca poluprotočna tako da je faktor priguÅ¡enja veći nego kod tebe. No kad skinem katalozator faktor priguÅ¡enja je kod mene i dalje veći jer ti imaÅ¡ protočne a ja poluprotočne no kod mene u tom slučaju postaje dost tromiji i to me sad zbunjuje. Znači po analogiji da sad bez katalizatora stavim joÅ¡ i obadva protočna umrtvio bi se joÅ¡ viÅ¡e.. :neznam:
098  38 77 11
elacid@net.hr

gokiSP

Radi se mk2 1.2 8v. Mk2 u originalu nema srednji lonac tako da sam samo izbacio zadnji originalni i na mjesto njega ubacio neki protocni koji je bio namjenjen za sredinu. Kolektor je  cijeli od 75. Od glave pa do flexibilne. Prije toga je auto "iz podruma" bio zivlji, ali nisam mogao ovako vrtiti kao na snimci. Btw, uz taj ispuh tu na snimci je i bregasta iz 75.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk


ivica683

Ja sam isprobavao auspuh sa i bez katalizatora, i nisam osjetio nikakvu razliku u snazi.

Citat: gokiSP  u 15 Svibanj 2017, 20:24:57
Prije toga je auto "iz podruma" bio zivlji, ali nisam mogao ovako vrtiti kao na snimci. Btw, uz taj ispuh tu na snimci je i bregasta iz 75.

mk2 60 ima max moment ( i snagu) postavljen na najmanje okretaje od svih 1.2 8v FIRE motora.
Ugradnjom ispuha i bregaste sa 75-ice moment se pomiče u višlje okretaje ali malo gubi na niskim.
Što dalje ideš sa povečanjem snage te razlike su sve veće.

eLaCiD

Citat: ivica683  u 16 Svibanj 2017, 10:32:56
Ja sam isprobavao auspuh sa i bez katalizatora, i nisam osjetio nikakvu razliku u snazi.

Vrlo vjerojatno jer je auspuh standard pa imaš "prigušenje" i bez katalizatora. Kad bi auspuh bio protočan odnosno poluprotočni kao kod mene skidanje katalizatora ga recimo to tako previše otvara... pretpostavljam.

Osnovni problem je u tome da jednostavno nemaš nikakvu informaciju kaj je najoptimalnije.
Ono doÄ'em kod Lastovčića dećki odrade posao do kraja ok samo imam osječaj da ni tam nemaju baÅ¡ previÅ¡e pojma o tome. Stvar se svede na to da je najbitnije jel buÅ¡ imal onaj kromirani izlaz okrugli ili elipsasti ili hoćeÅ¡ dupli. Kakav lonac to i nije bitno jel izgleda da na sve ide isto s bilo kojim autom da doÄ'eÅ¡.
Mislim nema nekog da veli gle ovo treba skinut, lonac treba biti ovakav i cijev takva sa fi takvim i onda dobiješ to i to.
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Tko zna njega nema vise u akciji. Ja sam se razmisljao jednog dana ugraditi ovo umjesto cata. Na vakuum ili servo motoric spojen na signal od RPM senzora. Mali okretaji zatvoren skoro skroz kako okretaji rastu tako se otvara i mjenja otpor.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: topolino  u 17 Svibanj 2017, 20:31:41
Tko zna njega nema vise u akciji. Ja sam se razmisljao jednog dana ugraditi ovo umjesto cata. Na vakuum ili servo motoric spojen na signal od RPM senzora. Mali okretaji zatvoren skoro skroz kako okretaji rastu tako se otvara i mjenja otpor.

Ovdje ti nešto fali.. oko ovog "nema više u akciji" , a i ostatak šta se zatvara i otvara...
098  38 77 11
elacid@net.hr

vlatko11

Kod mene je ispušna grana 4-2-1,standardni katalizator,standarni srednji lonac i standardni promjer cijevi samo ubačen zadnji protočni lonac. Nepitaj čije proizvodnje. Nema više toliko izraženu rupu do 3000 okretaja. Ovako to izgleda i zvuči.

http://vid1179.photobucket.com/albums/x382/vlatko11/punto60/WP_20170517_21_37_53_Pro_zps8zyxp8tr.mp4

topolino

Jep. U brzini zaboravio staviti sliku :D:
Ispravak:
Tko zna kakav ispuh treba sloziti za fire 8v njega nema vise u akciji. Ja sam se razmisljao jednog dana ugraditi ovo umjesto cata. Na vakuum ili servo motoric spojen na signal od RPM senzora. Mali okretaji zatvoren skoro skroz kako okretaji rastu tako se progresivno otvara i mjenja backpessure.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: