FIRE motori 1.1 , 1.2 spi

Autor ivica683, 03 Ožujak 2016, 14:07:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

punto mk1

to što govoriš ne da nije točno nego nema nikakvog smisla pogotovo iz mog primjera . auto se ne vozi nikad preko 3000 okretaja i ne forsira . brtva glave ode sama od sebe . a s druge strane govoriš da tom preradom auto dobija max moment iznad 4000 okretaja znači ko je napravi voziti će ćešće preko 4000 okretaja i što njemu onda brtva ode na mjesečnoj bazi ili ?

eLaCiD

#46
Citat: punto mk1  u 06 Prosinac 2017, 19:51:56
to što govoriš ne da nije točno nego nema nikakvog smisla pogotovo iz mog primjera . auto se ne vozi nikad preko 3000 okretaja i ne forsira . brtva glave ode sama od sebe . a s druge strane govoriš da tom preradom auto dobija max moment iznad 4000 okretaja znači ko je napravi voziti će ćešće preko 4000 okretaja i što njemu onda brtva ode na mjesečnoj bazi ili ?


To što govorim potpuno je točno i proizlazi iz prakse.
Ajmo po redu..brtva glave ode sama od sebe to je ko da bi rekao da i kuplung lamela ode sama od sebe ili amortizer ode sam od sebe. NiÅ¡t ne odlazi samo od sebe nego ima vijek trajanja koji ovisi o načinu koriÅ¡tenja. ÄŒisto radi usporedbe, kuplung lamela u normalnoj vožnji mora ako je imalo kvalitetna izdržati 150 tkm no to ne znači da  je neću rasturit zajedno sa druk lagerom i federima za jedno popodne na dionici od 100 km. Ako u normalnoj vožnji ode nakon 20 tkm onda neÅ¡to ne Å¡tima ili sa ugradnjom ili je materijal Å¡kart. Isto tako imamo i sa brtvom glave. Tvornički postavljena brtva treba pregurati barem 100-150 tkm ako ne i viÅ¡e. Sad je druga priča koliko nas ovdje ima Punta od prvog dana. Gotovo nitko. 90% nas je drugi, treći ili kaj ja znam koji po redu vlasnik. Koliko nas zna kako je taj Punto prije nas vožen? Niti jedan. Ti si u pravilu barem drugi ili treći vlasnik, a oni prije tebe vrlo vjerojatno su barem jedanput preforsirali auto i dovukli ga u iber temperaturu koju kod većine Punta ne možeÅ¡ ni s kužiti jer nemaju instrument nego samo crvenu lampicu koja počinje svjetliti da je po danu uočiÅ¡ kad je već sve gotovo. Brtva je već načeta. Sad ti kupujeÅ¡  "utegnut" auto,, sve je pic pic i kompresija je ok samo brtva se već drži na kratko. I voziÅ¡ tako joÅ¡ pol godine ili godinu i pras. Brtva propiÅ¡a odjedanput "sama od sebe"  Kad je srediÅ¡ kako spada viÅ¡e ne može ni teoretski vrisnut ako se pridržavaÅ¡ limita za taj motor a kaj se tiče odlaska temperature u crveno.
Svoj Punto bez pol problema ganjam na 6500 Rpm (da se razumijemo ne noga do poda pa udri do Slavonskog Broda ili Splita ali tu bez problema drži konstantu na 4500- 5000 cca 145 km/h) s time da je uvijek antifriz na normali, vaser pumpa, mora bit ok, ulje u motoru na oznaci i filter ulja dobar. Osim toga imam i termometar za rashladni sistem upravo iz tog  razloga pa kad doÄ'e blizu crvenog "malo se smirim"  I to je to  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

ivica683

eLaCiD
vidio sam jučer ujutro tvoj punto ispred servisa u Puževoj.
Radim u firmi blizu tog servisa pa ako si u blizini možemo na pivu poslije 16h.

eLaCiD

Citat: ivica683  u 06 Prosinac 2017, 21:34:11
eLaCiD
vidio sam jučer ujutro tvoj punto ispred servisa u Puževoj.
Radim u firmi blizu tog servisa pa ako si u blizini možemo na pivu poslije 16h.

:smile: Dobar je majstor i blizu mi je za promijena ulja i servis kaj nemrem sam... da si prošao oko 10 vidli bi se.
Kad sljedeči put kreneÅ¡ na pivu iz firme imaÅ¡ broj  :ernaehrung004:

098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

098  38 77 11
elacid@net.hr

punto mk1

meni je otiÅ¡la na 150 000 tvornička . sve je sreÄ'eno po ps-u nova brtva obraÄ'ena glava  poÅ¡telani ventili nova vodena natezači zupčasti znači miran sam 100 000 , bumo videli  :kidam:

eLaCiD

Da podignemo ovo malo iz mrtvila.
Danas bio na dyno valjcima.. testiranje Punta nakon prerade.
Dakle origanlna Punto 55-ica nakon prerade po testu 68 Hp   :smile:




I usporedba sa standardnim grafom

098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Pa šta nisu ti punti bili jači u startu od deklariranih ... negdje oko 60 ks.

eLaCiD

Citat: Memphis  u 07 Prosinac 2018, 20:45:57
Pa šta nisu ti punti bili jači u startu od deklariranih ... negdje oko 60 ks.

Punto 1,1  SP 1108 ccm   54 Hp
Punto 1,2  SP 1248 ccm   60 Hp
Punro 1,2  MP 1248 ccm  75 Hp
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Mozda su nesto jaci od deklariranog jer niti jedan 75 nije palio blokadu na 6000okr/min nego su se vrtili i preko 7000okr/min. Ljepo je ispeglana krivulja snage, a i moment je upotrebljiv skoro do blokade. Kako da si ga vrtio samo do 6000okr/min? SPI nece vise od toga?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Memphis

Citat: eLaCiD  u 07 Prosinac 2018, 22:43:37
Punto 1,1  SP 1108 ccm   54 Hp
Punto 1,2  SP 1248 ccm   60 Hp
Punro 1,2  MP 1248 ccm  75 Hp
Mislim da su prvi 1.1 ili 1.2 bili jači od deklariranih čak za 5 ks.

eLaCiD

Citat: topolino  u 08 Prosinac 2018, 08:29:38
Mozda su nesto jaci od deklariranog jer niti jedan 75 nije palio blokadu na 6000okr/min nego su se vrtili i preko 7000okr/min. Ljepo je ispeglana krivulja snage, a i moment je upotrebljiv skoro do blokade. Kako da si ga vrtio samo do 6000okr/min? SPI nece vise od toga?

Pa ide on do 7000 RPM ... samo  ga je čovjek na na valjcima odvrtio do 6000-6300. Po grafu pad snage bio bi negdje na 6500 RPM-a. Na 6000 RPM ima 67,5 HP i graf joÅ¡ ide prema gore.

Citat: Memphis  u 08 Prosinac 2018, 08:41:36
Mislim da su prvi 1.1 ili 1.2 bili jači od deklariranih čak za 5 ks.

To je pretpostavka.. na žalost nitko nije svoj standard Punto metnuo na valjke da to može biti provjereno.
Ova snaga deklarirana je tvornički prema njihovom grafu iz tvorničkog manuala.
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

To mi se svida kod dobro slozenih N/A motora. Samo kod brze voznje trazi shift light jer opalis blokadu bez da si skuzio da je dosao nje. Tako se meni desilo na hyundaiju kada sam skinuo dio usisa do zaklopke i probao dir. Na usponu u brdo pri preticanju opalio blokadu i ostao  :zbunj33: koliko se ponasanje motora promjenilo da se nisam mogao ravnati po ponasanju motora.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: topolino  u 08 Prosinac 2018, 18:08:45
To mi se svida kod dobro slozenih N/A motora. Samo kod brze voznje trazi shift light jer opalis blokadu bez da si skuzio da je dosao nje. Tako se meni desilo na hyundaiju kada sam skinuo dio usisa do zaklopke i probao dir. Na usponu u brdo pri preticanju opalio blokadu i ostao  :zbunj33: koliko se ponasanje motora promjenilo da se nisam mogao ravnati po ponasanju motora.

Iskreno ne znam jer na mom Puntu postoji blokada. Vrtio sam ga do 6800 RPM na kratko i ništa. Preko toga nisam išao.
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Blokada ti je na 7000okr/min, ako ti pad snage pocinje oko 6500okr/min kada ga ganjas do 4. brzine ti se zna desiti da opalis blokadu.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: