Grupa B - (rally smrti)

Autor MaliBuda, 06 Prosinac 2007, 23:15:29

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

MaliBuda

Mislim da niti jedan razgovor o rally motorsportu ne završava a da se ne
spomene Gruppo B. Zato sam se pobrinuo da napravim text o
najačem rally dobu ikad. :car1:

                        GRUPA B

Početak Grupe B:
U ranim 80-tim godinama stvorena je rally kategorija posebno za proizvoÄ'ače
koji su htjeli pokazati svoja inžinjerska dostignuća u automobilizmu; Grupa B je
roÄ'ena.


Automobili Grupe B brzo su napredovali na 500+ konjažu, pogon na sva četiri kotača
(koji je tada u Grupi B prvi puta uopće stavljen na stazu), cijevastu šasiju prekrivenu manje više
plastikom i laganim materijalima, te puno drugih high-tech dodataka.
Automobili Grupe B vrlo brzo su dosegli granicu gdje su se mnogi pitali dal ti vozači uopće mogu
kontrolirati takve automobile. Za primjer uzmimo Lanciu Deltu S4 koja je do 100km/h ubrzavala
za 2.4 sekunde PO ZEMLJANOJ PODLOZI (impresivno).Nigel Mansell (vozač formule 1 za Williams )
je izjavio da Peugeot 205 T16 ubrzava bolje nego njegov bolid (nakon Å¡to je vozio peugeota).
A možda najimpresivnije (zastrašujuće) je to da vozačima Grupe B moguća reakcija u vožnji
smanjena za duplo nego dotadašnjim vozaćima Rallya (zbog duplo većeg ubrzanja i brzine).
Automobili i vozači Grupe B su za mene NEDOSTIŽNE LEGENDE :hello2: :car1:.


Peugeot 205 T16 je uz lanciu bio jedan od najačih igraća u to cirkusu. peugeot je imao dobar i snažan
team na čelu s vozačem Ari Vatanen te zapisali svoju prvu pobjedu na rallyu 1000 jezera te u finskoj kasnije te godine. U to vrijeme Audi izbacuje svoj novi proizvod Sport Quattro, dok je Lancia 037 počela zastarijevati i samim time kaskati za konkurencijom. Peugeot je uzeo par impresivnih titula 1985 g. nakon impresivne sezone 1984. No makar je peugeot dominirao 1985 g. nije sve išlo po planu (teški sudar u Argentini bacio je peugeot na koljena,
nakon tog sudara peugeotov vozač Ari Vatanen 18 mjeseci se borio za život u bolnici). 1985 g. Lancia je debitirala s svojim novim proizvodom "RAKETOM" Deltom S4, koja je bila više nego revolucionarna (kompresor+turbo+pogon na sva 4), Ford je pokazao svoj adut RS200, Audi radikalno ( čitaj konzevativno tj. ništa novo nije uveo) izbacio S1 Quattro, te peugeot je bacio rukavicu lanciji s 205 T16 evo2. Te godine lancia S4 osvajala je skoro sva prva i druga mjesta u to doba autima su dodana dodatna krila (spojeleri) jer auti nebi nikako ostali na cesti.

Kraj Grupe B:

Stadij tehnologije u Grupi B bio je zaprepastujući, ali FISA je planirala otvoriti Grupu S. Grupa S je zamišljana tako
da se dopusti proizvoÄ'ačima da proizvedu najače automobile ikad te da ih moraju za homologaciju proizvesti samo
10 ( šteta što je to propalo ). Kako got neizbježno se dogodilo 1986 g. u utrci Port Wine rally u Portugalu Ford
RS200 izletio je s ceste ravno u publiku pritom ubivÅ¡i tri gledatelja i ranivÅ¡i 10tak. Nakon tog dogaÄ'aja svi samostalni timovi povukli su se iz Rallya (Grupe B). Zadnji udarac Grupi B pao je 4. svibnja. 1986 godine.
Lancijin glavni vozač Henri Toivonen koji je dominirao 1986 godine, na utrci u Corsici je izletio s staze u
provaliju udarajući u kamenje i drva,zapalio se te nestao u plamenu. Zanimljivo je to da nije bilo svjedoka,
auto nije bio neispravan, nad tom pogibljom se navela tajna i proizlazile su svakakve priče. No bilo kako bilo
automacki su se prekinule pripreme za Grupu S (još jednom fakat šteta). Audi i Ford su se automacki povukli iz
natjecanja.

Rally poslije Grupe B:

Rally poslije Grupe B postaje drugačije. Zamjena su bili automobili iz Grupe A i WRC automobili. Da istina je da se danas WRC automobili približavaju automobilima i brzini Grupe B,ali još uvijek su na nešto više od pola puta. Da bi vam mogao to dokazati morate pogledati usporedbu starih i novih automobila na utrci u Pike's Peaku ( vjerujte razlike su još uvijek velike). Nemojte me krivo svatiti moderni rally auti su spektakularni i zanimljivi za gledanje,
a moderni vozači rallya su jedni od najbolji vozača opčenito + rally danas se sve viÅ¡e razvija te sve viÅ¡e proizvoÄ'ača se želi uključiti u utrke. Samo proÅ¡le godine WRC je pratilo na utrke 16.5 miliuna gledatelja, a to je najviÅ¡e gledatelja nego na ikojem automobilističkom natjecanju.
Ali nameće se pitanje; dali je FISA trebala zatvoriti Grupu B?
Da se FISA bolje pobrinula za reguliranje auta na Grupe B možda bi do sada opstala. Ali FISA je tih godina (kao i sad) posvećivala najviše pažnje na F1, te zbog tog nisu shvačali kako su brzi automobili Grupe B postali, pa se trebala dogoditi tragedija da se privuče FISina pažnja. Automobili Grupe B su dosegli takve mogućnosti da su
prerasli Rally te im ja mjesto bilo na utrkama na stazi. Bili su toliko brzi da se vozačeve oči nisu mogle fokusirati
kroz zavoje. Tako da GRUPA B JE ŽIVJELA KRATAK ALI VRLO FASCINANTAN VIJEK . :car1:

Tribute:

http://www.youtube.com/watch?v=_QIozB_VuJg



andrejbaga

ceijal B grupa je bila ***...ali audi quattro 2.3 turbo  :care1:

zzip

Citat: andrejbaga  u 06 Prosinac 2007, 23:21:15
ceijal B grupa je bila ***...ali audi quattro 2.3 turbo  :care1:

i to je tvoj komentar... psovka??? koji si ti lik... nevjerojatno...

buda... TOTALNI :resp na txtu... neke stvari nisam niti znao...

MaliBuda

SVAKA ÄŒAST AUDIU NA ODLIÄŒNOM POGONU 4X4
....ali tad još nisu bili pod vw pa su radili dobre pile

andrejbaga

auuuuuu...ovo je bilo nisko... :lol
ma samo kazem...neki dan sam gledo filmice na youtubu...strasno kako se to vozilo...ali mislim da su ludi ljudi koji su stajali u cestu... :hehe:

MaliBuda

ma zezam se za vw.....
jako puno ljudi je stradao uz cestu to je izgledalo kao da žele da ih netko zgazi

croma

Meni ti mutavi gledatelji nikad nisu bili jasni. Koji vrag moraju stajat NA stazi i micat se u zadnji cas, a ovo cudo ide ko formula jasno da se ponekad i nisu stigli maknut.

To su stvarno bila vremena, po meni najluÄ'i vozaci ikad, jer formula je naspram ovog igrica na kompu.

SSniknejm

Evo Buda nadama se da se ne ljutis, ali ubacio sam na kraj tvog texta youtube clip koji je posveta vozacima i grupi B. Izvrstan uradak.

MaliBuda

kaj bi se ljutio, dapače samo ti daj :ok:

hf dewil

legendarna grupa b...kad samo pogledash te filmiche najezhish se... delta s4 mi najboljsha...stara dama  :resp buda swaka chast na tekstu  :beer:
u tunelu usred mraka,sija grana od turbaka :)

stealth

ODLICNO...

Ali sta mi je dobar ovaj Mirafiori na slici to je cudo...

analogue


Problem u organizatoru koji je dopustio da ljudi stoje uz stazu, jos jedna od cinjenica koliko su olako shvatili natjecanje u toj grupi i nisu mu posvecivali dovoljano paznje. Kriticna mjesta na stazi, bilo kakvo osiguranje, nista. Pogledajte asfalt(npr. Corsica), uska staza, odrezani, visoki rubovi .. opcenito organizacija nikakva:( Zbog svega toga ovo je bilo neizbjezno, kao i samo zatvaranje grupe:( ...steta bilo je tu velikog potencijala.

Tragedija Portugal

http://www.youtube.com/watch?v=0IiANJ5EZMc&feature=related

HENRI TOIVONEN Ending:(

http://www.youtube.com/watch?v=zkLH56Jx6qI&feature=related

FileFixer

Prebrutalna klasa, legendarna, nenadmašna i preriskantna. Tragedija se s obzirom na uvjete i organizaciju morala kad tad dogoditi. Neznam koliko ste se brzo i riskantno ikada vozili, ali sam sa prijateljem kao suvozač, za 3h 15min došao prije par godina od zagreba do Splita starom cestom, u svim vremenskim uvjetima. Kiša, poledica, sunce, magla... I mogu vam reći da nije nimalo ugodno. Prvi i zadnji put u životu i nikad više, a još smo stali u nekakav dučan da kupimo sendviće !!! Poginuli smo 50 puta dok nismo došli kući, a ja od tada s njim ne idem na dulje puteve.
Evo jedan filmić koji lijepo i zorno prikazuje Grupu B u svoj svojoj prekrasnoj i brutalnoj slici...

http://www.youtube.com/watch?v=_QIozB_VuJg&feature=related

                          E=mC^2 +/-3dB

MaliBuda

svaka čast ovaj zadnji filmić mi je suzu povukao, dali si iko može i zamisliti kako je to voziti se brže na zaemlji nego formula na stazi, strašno , zašto nisam bio živ u to doba, fakat šteta prodao bi dušu vragu da mogu to vozit, makar je šansa da pogineš 50/50..
E da i pjesma je skroz pogoÄ'ena Metallica

topolino

imao sam priliku vidjeti R5 maxi u rapcu na brdskoj utrci. kada je tip napucao gas na izlazu iz zavoja mislio sam da će motor izletiti iz auta.  :resp
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: