Sitna oštećenja po limariji - savjeti za saniranje

Autor Bravissimo, 07 Srpanj 2016, 13:30:33

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bravissimo

Pozdrav,
Ubrzo ću imati dosta slobodnog vremena pa rekoh da se pozabavim nekim stvarima na bravissimu.

Ono Å¡to me najviÅ¡e iritira su ta mala oÅ¡tećenja po limariji koja su počela hrÄ'ati. E sad, svjestan sam da je najbolje dati cijeli taj komad na bojanje ali nema se.

Onda bi se ja stim pozabavio, osim toga Å¡to znam da će se vidjeti razlika u boji i cca kako bi iÅ¡ao postupak, ipak bi mi trebao neki savjet i praktički voÄ'enje od početka do kraja, pogotovo Å¡to se tiče toga treba li temeljna, s čime poÅ¡mirglati itd.




Primjer na haubi, sitna ali iritira.

Hvala unaprijed, na bilo kakvom savjetu :)

Michael

Ovo je malo duzi video koji bi trebao ponesto odgovoriti na vasa pitanja. Ovdje nema hrde, ali je cijeli postupak uklanjanja ogrebotine. Ja sam na nasem autu isprobao, ispalo je OK. Nije odlicno, iz nekih kutova se vidi, a iz nekih se ne primjecuje. Ovakve male tockice ko na vasem se mozda nece uopce vidjeti. Samo nabavite istu boju kao sto je na autu.
https://youtu.be/S2aC_oseMe4
Fiat Punto Evo 1.4 16V (2010.), BMW E30 316i (1985.)

robert_zd

Eto bas jucer sam gledao taj video :-) I iskreno kod mene nebi to proslo, treba to sve piturat.

casual

najčešće sitničarenjem ispadne skuplja pita od tepsije
dok kupiš alat, materijal i se to skupa, prešao si cifru koju bi dao za lakiranje elementa
a i naći haubu u boji auta bi se dalo ;)

a da ne spominjem vrijeme koje ćeš potrošiti na to
tako da, kod takvih stvari, bolje je dati da odradi netko tko to radi i zna raditi

čisto prijateljski savjet
ne omalovažavam te da ne bi mislio

ja imam praonu
i doÅ¡ao mi je dečko sa seat alteom, na lijevim i desnim vratima je prao ptičje govno sa spužvicom za suÄ'e prati
s grubom stranom
izmatirao je lak
i cijeli auto je svakako trebalo ispolirati
kada je dobio cijenu, pogledao me i rekao, pa pasta za poliranje košta 300 kn

tu sam mu odmah rekao, tako je, uzmite tu pastu i krenite ručno polirati auto
kad odustanete nakon prvog blatobrana i uspješno zeznete lak, nazovite me da spasim stvar ;)

Michael

Ja sam imao materijal doma, tako da me to nije nista kostalo, ali slazem se sa svime navedenim. Ne bi se isplatilo radi tih stvari kupovati sav taj materijal.
Fiat Punto Evo 1.4 16V (2010.), BMW E30 316i (1985.)

casual

Citat: Michael  u 17 Kolovoz 2016, 21:46:00
Ja sam imao materijal doma, tako da me to nije nista kostalo, ali slazem se sa svime navedenim. Ne bi se isplatilo radi tih stvari kupovati sav taj materijal.

pokitao je i pofarbao
po meni, traljavo rješenje koje se vidi
a koliko se mučio, mogao je dati auto na lakiranje i to se riješi vrlo brzo

svaka raboa ima svog kupca
ali ovo ne bi preporučio, pogotovo ne nekome tko se s time ne bavi
i da samo popikaš s bojom, vidjet će se
ako te tolko ne smeta, ne diraj

ako već hoćeš odraditi, odradi to kak spada ;)

casual

sad sam pogledao sliku povećanu
ajd operi haubu pa uslikaj malo bolje i s mirnom rukom da vidim kaj te točno muči

Bravissimo

Muči me točkica koja je počela hrÄ'ati, za to sigurno ne bi uzeo cijelu haubu niti je dao na farbanje.

Nema tu oÅ¡tećenja većeg od 2-3 mm, i glavna ideja je da se makne hrÄ'a i bude zaÅ¡titni sloj koji neće dalje propadati.

casual

Citat: Bravissimo  u 18 Kolovoz 2016, 00:00:58
Muči me točkica koja je počela hrÄ'ati, za to sigurno ne bi uzeo cijelu haubu niti je dao na farbanje.

Nema tu oÅ¡tećenja većeg od 2-3 mm, i glavna ideja je da se makne hrÄ'a i bude zaÅ¡titni sloj koji neće dalje propadati.

400-450 kn lakiranje haube i saniranje oštečenja
dečko iz rijeke
sad sam tek vidio da si iz rijeke
riješi ti to i imaš novu haubu

ako te zanima, javi se u inbox ili na face, Mario Brljević

Bravissimo

Stvar je što takva oštećenja nisu samo na haubi, nego i po blatobranima i boku, a farbati auto zbog točkica je van pameti...zbog toga sam i postavio pitanje u vezi postupka "krpanja" točkica

casual

klasika, prednji kraj koji strada od kamenčića
rješenja ima, ali nisu home made i nisu par sto kuna
ako ti jako smeta, moja preporuka je i dalje lakiranje
pa i blatobrana ako treba
pa onda propisna zaštita

ako ti ne smeta, toći vozi, peglaj dalje ;)

Miha.

Kupiš deci boje i popuniš rupice s čačkalicom, poslije probaš tako i s lakom, pa ispolirat na kraju :neznam:

casual

Citat: Miha.  u 18 Kolovoz 2016, 20:37:15
Kupiš deci boje i popuniš rupice s čačkalicom, poslije probaš tako i s lakom, pa ispolirat na kraju :neznam:

zakaj savjetovat nekaj kaj nisi probao?
taj dio ne kužim kod ljudi

kaj god napravio, vidjet će se
da to bude kak spada, treba pobrusiti rupu i malo oko nje
pokitati
i onda pofarbati
ali će se opet vidjeti

gokiSP

Kit je porozan i to nema smisla jer vlaga kroz njega prolazi i lim opet ruzinavi.

Jedino kvalitetno rijesenje je brusenje, epoxy zastita i lakiranje  tih dijelova. To kosta, npr. kod mene 1000 kn po elementu.

Druga opcija je namjesati dec boje koju ces pomijesati sa lakom i utvrdivacem za lak i potockati te tockice i onda ispolirati. Ako imas volje, moze se napraviti tako da prosjecni korisnik auta ne bi to nikad skuzio i kostat ce te 100 kn, ali to nije trajno niti kvalitetno rijesenje.

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk


Miha.

Citat: casual  u 18 Kolovoz 2016, 20:49:27
zakaj savjetovat nekaj kaj nisi probao?
taj dio ne kužim kod ljudi

kaj god napravio, vidjet će se
da to bude kak spada, treba pobrusiti rupu i malo oko nje
pokitati
i onda pofarbati
ali će se opet vidjeti

Kud bi onda to izgledalo pa valjda nema dvije rupe neko 25 :laughing-smiley-001: Radi se o rupi od 1-2mm

Probao sam. Može se napravit kvalitetno da se neprimjeti, a može i da se primjeti ali izbliza..Nema tu drugog rješenja ili to ili lakiranje kompletnog elementa odnosno cijelog auta..