Fiat Bravo 1.4Tjet - Pokvario se turbo + (još jedna) saga o ulju

Autor Vanc123, 31 Ožujak 2016, 21:02:41

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mike20

Pa koji ti je to stručnjak preporučio?
Taj stvarno pojma nema.
To ulje nije za taj motor nikako.
Kao što rekoh, ak ti je Selenia kpe preskupa, stavi Castrol kak sam i ja a, koji je više nego duplo jeftiniji, promijeniš na tih 15000km i nemaš brige

Bilo koje ulje za benzinca 5w40 C3 sa specifikacijom 955535-S2, ak nemaš dostupni Castrol, imaš Aral (VW servisi) koji ima istu specifikaciju. Selenia KPE je redovna cijena 130-140kn za litru, Castrola i Arala 65-80kn po litri

Vanc123

Ma lik u ducanu mi je prodal to ulje ja mu rekao koji motor imam on veli to je to ulje i onda ja nisam ni gledao dalje danas svako moze radit s auto djelovima u ducanu:D

tom1961

Jako malo je prodavača autodijelova koji se dobro razumiju u automobile. To su većinom mladi ljudi koji su završili trgovačku školu gdje se uči o novcima, šiframa i inventurama i onda neki završe u Konzumu, neki u dm-u, neki u dućanima s odjećom, a neki u Tokiću. I onda sve dalje ovisi o osobnim interesima, motivaciji i želji da naučiš.

Manji je broj onih, to su uglavnom stariji, koji su nekad radili na automobilima pa su iz raznoraznih razloga prestali - nekome su pukla leÄ'a, netko viÅ¡e nije htio biti prljav i mokar, netko je možda ostao bez posla... takav, koji je ranije godinama Å¡arafio i slagao, znat će.

A ne treba zanemariti ni činjenicu da danas mnogi prozvoÄ'ači i dobavljači nude dobre provizije u ovisnosti o količini prodane njihove robe. I da je frajeru zagarantiran dodatak na plaću ako svima uvali xy ulje. A kako će ga drugačije uvaliti, nego riječima da je, eto, baÅ¡ to ulje izmiÅ¡ljeno za njegov auto.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

AntonioK

Citat: Vanc123  u 02 Svibanj 2016, 23:43:09
Tak sam i mislil svakih 15 tisuca jer tak i godisnje radim..
A kaj vi preporucate onda da promjenim ulje i stavim novoili mislim znam dq bude ekstra trosak ali bolje tak nego da mi nes ode
I ima neki sliku kantice od ulja kakvo sam trebao stavit?hvala:)
reci tipu da ti vrati lovu,a ulje mu uli u Ä'ep.Evo ti slika



Vanc123

Haha definitino bi mogao:D
Antonio na mojem mjestu bi sad mjenjao novo ulje ili pa bi tek na sljedecem servisu mjenjao?
Hvala na sliki:)

core3i

Citat: tom1961  u 03 Svibanj 2016, 10:47:02
Jako malo je prodavača autodijelova koji se dobro razumiju u automobile. To su većinom mladi ljudi koji su završili trgovačku školu gdje se uči o novcima, šiframa i inventurama i onda neki završe u Konzumu, neki u dm-u, neki u dućanima s odjećom, a neki u Tokiću. I onda sve dalje ovisi o osobnim interesima, motivaciji i želji da naučiš.
To je tačno, ali kolika ti je motivacija ako znaÅ¡ da ćeÅ¡ nakon x mjeseci dobiti nogu u gu*icu? S druge strane, vlasnik auta bi trebao da se interesuje, pročita, zna Å¡ta u auto koje ima ide. RTFM  :grinning-smiley-044:

tom1961

A gledaj, moj sin je preko ljeta radio u skladištu autodijelova - lijepio je naljepnice, slagao kutije... znao je da će to trajati samo 15 dana, ali je dolazio doma sretan što je svaki dan nešto novo naučio o tim dijelovima, postavljao mi je dodatna pitanja, primijetio da su neki dijelovi mnogo teži nego što je očekivao i tako dalje.

A kod vlasnika takoÄ'er ovisi o osobnim interesima. Ja, na primjer, ne razmiÅ¡ljam previÅ¡e o tome od čega i kojom tehnikom je napravljena odjeća koju nosim i kako da skuham pekmez. Ali zato mnogi drugi ne razmiÅ¡ljaju kako radi auto nego imaju svog servisera koji se brine da sve bude u redu.

A današnji su manuali, na žalost, nejasni i loši čak i meni koji znam mnogo. Ponekad je čak nemoguće ili vrlo teško pronaći ne samo kakvo ulje ide, nego i količina. Nedavno sam jedva našao koliki tlak u gumama mora biti.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Mike20

Vjerojatno te lik u servisu krivo skužio, mislio je na multijeta a ne tjeta, jer su ipka turbobenzinci rjeÄ'i od TD-a

AntonioK


Anton

Citat: Vanc123  u 03 Svibanj 2016, 11:43:28
Haha definitino bi mogao:D
Antonio na mojem mjestu bi sad mjenjao novo ulje ili pa bi tek na sljedecem servisu mjenjao?
Hvala na sliki:)

Mijenjaj to. WR na tvom motoru moze napraviti show u jako kratkom vremenu.

Memphis

Citat: Anton  u 05 Svibanj 2016, 00:56:12
Mijenjaj to. WR na tvom motoru moze napraviti show u jako kratkom vremenu.
Kakav show? Ulje ko ulje ... samo Å¡to je natrpano aditivima za Diesela ...

Prije će mu loš antifriz napravit show koji će u motoru biti 4-5 godina nego ulje koje će bacit za 10 tisuća van.

Anton

Dizel radi na vecoj kompresiji i ulje za dizela je koncipirano da se nosi s tim. Takodjer dizel prlja ulje vise i to ulje je puno deterdjenata za ciscenje. Google veli da su neki benzinci ostali nakon takvih ulja bez kompresije. Usporedi razlike na koliko se vrti turbo bezninskog motora a koliko dizel turbina. Koje se temperature razvijaju pri tome. Ulja za dizele s DPF om imaju aditive za skupljanje čadji, imaju ondaj dodatak da se ne pjene, benzinski to nemaju...

Zbog takvih stavova "ulje je ulje" toliko radilica je otislo na onaj svijet...
Dovoljno je vrlo malo da tlak padne ili se ulje pregrije i pukne uljni film.



Vanc123


Memphis

Nije to stav to je iskustvo. A Google je sasvim nešto drugo ...
Svaka kanta ulja tipa 10w40 uzmimo recimo Shell HX7 piÅ¡e da je za sve motore, Diesele i benzince, plinaÅ¡e ... imaÅ¡ isto takvo ulje di na kanti piÅ¡e 10w40 Diesel. Koja je razlika? U bazi nikakva samo ima aditiv viÅ¡e da bi zadovoljilo odreÄ'enu specifikaciju. Tako je i sa svim uljima. Zalažem se da se sipa ulje po specifikaciji proizvoÄ'ača. Ali neće njemu radilica otić ... ili slične gluposti .... radi ulja koje je stavio .... prije će mu otić ako nema ulja kao Å¡to je već to sam iskusio.

Da sipaš INU ili bilo koje ulje te gradacije a da je lošije kvalitete ... neće mu ništa bit ... samo što ćeš to ulje morat češće mijenjat.

Zanima me samo di su sve te silne radilice koje su otišle zato što je stavljeno motorno ulje u motor.

A i ne kužim zaÅ¡to plaća Seleniu toliko skupo kad ima drugih dobrih ulja Shell, Total i sl.  ...  to je samo čista satisfakcija, niÅ¡ta neće time dobit osim manjak na tekućem.

Mike20

Sve stoji, samo nemreÅ¡ usporeÄ'ivati razlike ulja benzin/dizel na starijim motorima i na novijim Euro5/6. Iako se i danaÅ¡nji dizli vrte na okretajima ko donedavni benzinci, ipak nije bez veze podjela na ulja benzin/dizel, rijetko koja sintetika je univerzalna, u 10w40 ih ima.

Kao Å¡to rekoh, 4litre Castrola je 260kn, taman dosta da mo ispere motor. A osim toga odi k tome koji ti je preporučil to ulje pa ga scukaj da ti svijetli lampica i da je katalizator otiÅ¡el radi krivog ulja, pa da  vidiÅ¡ reakciju