Novi Bravo-trajanje guma

Autor get, 13 Svibanj 2009, 11:04:35

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

speljac

Kod Furlana je popust na gume za cash 17%.Na felge je oko 5 %. Ja sam kod nas platio Conti 3700 kn al imam dobru Å¡telu :rofl

get

pa koja je razlika izmeÄ'u ove dvije gume ??

17245500    CO SPORT CONTACT 3 91W    121,26    145,51
17245511    CO SC-3 91W    115,39    138,47

??

speljac

Nikakva,vjerojatno je greška u cjeniku.Pod onom šifrom i skraćenicom koju sam napisao su bile u zadnjih godinu dana.Nazoveš i pitaš

mikeg20

Citat: sasha  u 14 Svibanj 2009, 10:00:43
Citat: Mike20  u 13 Svibanj 2009, 18:52:40
Moje Fulde Progresso imaju 40 000 kilometara prijeÄ'enih, joÅ¡ nisu da onoj granici istroÅ¡enosti, kod normalne vožnje do 70-80 km/h ne plivaju joÅ¡ na vodi, iznda toga znaju zaplivati, na suhom joÅ¡ odlične.
Ja više ne premještam stražnje naprijed-loše gume staviš iza i onda te bacaju u zavoju-fala nebih.
Zimske gume idu gore samo kad je snijeg i jaki minus, tak sa zimskim ne napravim niti 2-3 000 km

da sve pet ali na kojoj ti dimenziji voziš?

neznam da li znate ali guma (bilo koje marke) 225/45/17 je gotova izmeÄ'u 30 000 i 40 000 km.



Moj auto samnom ima preko 1500 kg, točnije oko 1550 kg sa punim spremnikom plina=20kg i pola rezervoara goriva. Širina guma je 195.
Dakle na mom autu je sigurno veća masa kojom je guma pritisnuta na cestu nego na tvom Bravu na širini od 225 mm, jedino ak ti Bravo ima 2 tone.
Hoću reči da je ta Fulda jeftina-u Vž je bio komad 195/60 R15  475 kuna sa montažom-super s obzirom na performanse.
Inače Fulda Progresso u dimenziji 185/60 R14 na ADACovom testu potukla SVE OSTALE marek guma-bila je bolja i od Goodyeara, Michelina, Pirellia itd itd, tak da mi nije ni čudno da su mi gume i nakon 40 000 km uz moju oštriju vožnju još dobre, a kamo još za nekog prosječnog vozača

get


Ali dobra guma, znači ona koja dobro drži se i troši.


tipo 1.7d

ne mora značiti da ako se guma dobro drži da se troši
imao sam na autu falken gume koje su proÅ¡le 40 tkm i joÅ¡ bi barem 10 da nije bilo kobne udarne rupe na cesti, gume su se naprosto lijepile za asvalt, poslije sam stavio barum, e onda je počelo plesanje po zavoima  :drive:

Atom Bomb

Kada su gume u pitanju, moje misljenje je da se mogu porediti sa potrosnjom goriva, sve je do vozaca. Ako vi imate auto od 150ks jel Bravo 1.4 150ks znaci to si auto kupio da mu dusu vadis. Onda znaci da ni gume ne mogu dugo trajati. Imao sam sve vrste guma na svojim autima i mogu reci da sve gume sa sportskim predznakom se puno brze trose od guma sa eko indexsom ali zato su drasticno bolje  sa sigurnosnog aspekta. Eko guma traje 40- i vise hiljada km ali zato nema gripa ni na suhom ni na mokrom ali stedi gorivo i jeftinija je.Sportska guma ubija po perfomansama ali zato i ne traje dugo. Pogledajte recimo formulu 1 , kada je bio michelin u formuli Alonso je bio svjetski prvak ali zato nije nastupio u americi jer su mishelin gume pucale i Ralph zamalo nije platio glavom , Ali su te sezone michelini bili brzi po cijelu sekundu po krugu u odnosu na brdgestone. Slicna situacija je i sa kocnicama, sportske grizu ko lude ali se brzo trose , dok standardne traju 30-60 hiljada ali je kocenje puno slabije, razlika je u metrima i po jedna duzina auta. Odnosno ili si izgubio glavu ili si prosao bez sudara. Trajnost guma i grip jos zavisi i od amortizera i kompletnog ovjesa generalno. Ako imas lose amortizere nema te guma na svijetu koja ce drzati cestu.
Gumari su nas varali decenijma sa pricom o gumi za sve sezone da bi sad doslo do generalnog zakljucka da takve gume ne piju vode.Odvojeno zimske i odvojeno ljetne gume su formula sa max perfomanse i bezbjednost. Stvari su puno komplikovnije kad je izbor adekvatne gume u pitanju za vas auto.Prvo pitas sebe kakav si vozac, pa onda ides u kupovinu. Pogresna procjena u izboru znaci sudar a to svi zelimo da izbjegnemo. Mene pravo nervira cinjenica da sada sva auto dolaze na felgama 16" a te gume su uzasno skupe, sa druge strane imamo ogranicenja koja su nekada vise nego nelogicna, pa onaj koji ima auto od recimo 200ks mora voziti kao po jajima ili placati ogromne kazne. Znaci da ne postoji objektivan razlog da jedan Fiat Bravo ima flege 16 i gume 225 jer pravi potencijal tog auta ne mozes legalno koristiti.Zato ja i sada vozim Brava JTD 105 sa gumama 185/60/14 i uzivam u 1175 km sa jednim punjenjem i rekordom u potrosnji od 340km sa 13,3 l diesela ili 3.9 l na 100 km.A najskuplja guma mi je 70 EURA

Atom Bomb

Naravno zelja mi je novi Bravo sa JTD 1.6 od 120ks ali opet dolazi sa 16" felgama i tjera te na stalno vece i vece troskove. Nekako ne zelim da nakon sto kupim novi auto stalno moram uvaljivati lovu, a u kreditu sam. Poznajem dosta ljudi koji su kupili nova auta pa su zimi vozili po Sarajevu na ljetnim gumama jer nisu imali love za zimske gume i time ugrozavali i sebe i ostale ucesnikeu saobracaju. a na ljeto opet te ljetne gume su istrosene i opet opasne za voznju.

Atom Bomb

Jos nesto  i mozda najvaznije postoje gume za istocnoevropsko trziste i normalne gume, ako vam dopadno ove za istocnoevropsko trziste e onda ste nadrljali pravo.Gume su recimo Michelin ali smjesa i konstrukcija su za istocnoevropsko trziste i onda su te gume na nivou kineskih guma. Navodno se po oznakama na samoj gumi moze vidjeti za koje su trziste i naravno razlika je i u cijeni. Jedan od prodavaca iz njemacke je mom prijatelju rekao da on prodaje obe varijante guma ali da obavezno naglasi kupcu o kojoj gumi se radi i cijena je znacajno razlicita. Slicna prica vam je i sa uljima. Dali ste kupili orginal i dupljak.

SSniknejm

70 000 km na istim gumama, godina i pol dana.. imaju jos nesto profila.. pol milimetra.. ma dobre su ;D

mikeg20

Citat: niknejm  u 15 Svibanj 2009, 01:32:59
70 000 km na istim gumama, godina i pol dana.. imaju jos nesto profila.. pol milimetra.. ma dobre su ;D

Idešššš, svaka čast-a o kojim je gumama riječ?

Inače, kao što veli Atom bomb, najbolja kombinacija guma su ljeti ljetne, zimi zimske. Nikakve univerzalne, kao što su neki još uvjek u grdoj zabludi da su M+S cjelogodišnje gume ilitiga univerzalne.
Kao što rekoh, dosta se vozim i zimi imam Save S3 185/65 R14-već petu godinu su odvozile.

Opet Atom si u pravu kad veliš da se dobr tj. sportske gume brže troše jer su mekše-kad pričamo o pravim, skupljim gumama, dok naravno ima i izuzetaka

speljac

Citat: niknejm  u 15 Svibanj 2009, 01:32:59
70 000 km na istim gumama, godina i pol dana.. imaju jos nesto profila.. pol milimetra.. ma dobre su ;D

on ima jedinstvene gume..sava e slick ( bile su eskimo ali se skimo izlizao..), kroz ripne na gumi mu već vidiš felgu

igor_kravarusic

 :lol

Nik.. ti se ne bojiš na tome voziti?

mikeg20

Znači nik ima novu generaciju guma umjesto run flat, FLAT RUN hehehehehehehehe.
Nik daj bar uzmi brusilicu pa nareži malo ripni na tim žicama po gumi.
Dakle, nije preporučljivo se voziti na gumama kroz koje se vidi unutrašnja strane felge jer može doći do raznih neželjenih posljedica-od naglih većih financijskih izdataka dok psihofizičkih ožiljaka cccccc..........

get


Samo mali ispravak, 1.4 150KS u sport verziji dolazi sa velicinom 17.
Inače, zašto mislis da je netko kupio 150KS da mu mast vadi ??

Recimo ja uopce ne smatram da je to imalo sportski auto, osim izgleda. Zato sam ga i uezo u sport obući :)

Auto je poprilično težak, i minimum za njega je 120 KS, alion nema smisla jer troši kao i ovaj od 150.

Ja ću svakako staviti slijedeće gume samo od top proizvoÄ'ača, tu nema spora, a vjerojatno opet Continental sport 3, jer do sada nisu pokazale ni najmanju slabost. JoÅ¡ ću vidjeti, ali moja procjena je da ću minimalno 30kkm prevaliti, a ako kupim zimske (u sto i nisam siguran) onda sigurno i viÅ¡e.

Mislim kada se već razbacujete sa ciframa.

Prije sam imao Tipo, kojeg je stari kupio novog 5 mjesec 91. Od 2000 sam ga ja vozio do 8 mjeseca 2008, kada sam preuzeo Bravo. Na autu je promijenjen SAMO JEDAN SET GUMA, znači bile su originalne (negdje do 10 godina) i onda smo išli kupiti novi set u SLO koje su bile sve do predaje auta. Nikakve zimske, uvijek ljetne. Diskovi su originalni, nikada mijenjani, i samo prednji amortizeri su promijenjeni isto negdje kad i prvi set guma :D

Auto je otišao sa negdje 150 000 km.

Mislim da to dovoljno govori o mome stilu vožnje ;)


Slijedeće proljeće mijenjam prednje sa zadnjim i to je to :)