Novi Bravo - Zimske gume i naplatci

Autor get, 22 Studeni 2013, 20:52:54

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

get

Već sam dosta odoljevao, i još uvijek nisam sklon tome zbog komplikacija, ali sve važem da li da si konačno ubodem set zimskih guma.

Išao bih na 205/55 16, jer 15 mi se čini poprilična degradacija sa 17 cola, a 17 cola guma je duplo skuplja od 16 cola.

Pa me zanima tko je od vas uzimao dodatni set i da li ste išli na orig naplatke bilo čelične ili aluminijske ili neka adekvatna zamjena.

Koliko vidim dosta je teško naći orig specifikaciju 16x7J ET31 4x98.

Provjerio sam u Fiatu koliko doÄ'e čelična felga, cca 560KN komad. (tu valjda Å¡tedim na Å¡arafima i ostalim glupostima valjda kao da stavljam rezervni kotač)

Koja su vaša iskustva i kakav vam je bio izbor od felgi pa do guma?

Imam osjećaj da će me gume zimske zadovoljiti jedino u 20 dana kada ima snjega, a da ću ostatak vremena biti nesretan jer sam naučio na sigurnost svojih continentalki.

Eto, da malo raspravljamo kada Bravo osim ventilacije i nema problema :D

EDIT:

malo sam pregledao neke testove, koliko im se može vjerovati . . .

http://www.automotorisport.hr/clanak/test-zimskih-guma-205-55-r16

Ovdje NOKIAN pobjeÄ'uje, iako nije bajan na mokrome, Å¡to bi po meni za Zagreb bila možda ponajbitnija stavka.

Po ADAC-u iz 2012.-te guma je u samom vrhu, jedino je indeks potrošnje (valjda same gume) dosta visok.

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=147067&SourcePageId=31821

Primjetite rangiranje recimo Bridgestone gume u jednom i drugom testu.

Ustvari, htjedoh reći da mi je Nokian i interesantan i zbog cijene

665KN za gotovinu
http://www.vulkal.hr/p/422856/nokian-20555-r16-wr-d3-91h

ako toga još ima . . .

nash

Ja sam početkom 11. mjeseca uzeo 4 Nokian WRD3 gume u dimenziji 205/55 r16. Ovdje u BiH je cijena jedne 166KM (85â,¬).
Uzeo sam ih jer su cijenom jeftinije za 35-40% od npr. Michelina ili Continentala, a nevjerujem da su za toliko lošije od njih, a opet vjerujem da su dosta bolje od Save koja je iste cijene.
Na testovima gube ocjenu u odnosu na Michlin/Conti/GY i zbog nešto veće buke za 1-2dB (ljudskom uhu teško primjetljiva razlika) kao i zbog ekoloških normi.
Kakve će biti vrijeme će pokazati.  :formula:
Fiat Bravo 1,6mjt

get

OK Hvala.

Ja sam još u nedoumici, i možda se ipak odlučim za 225/45 17 pa stavljat na orig felge. Jer koji Bog imam auto sa felgama, a 5 mjeseci ga vozim na čeličnim.

Ono Å¡to mene interesira, koliko se sjebaje guma i felga skidanjem i stavljanjem kroz 5 sezona?

Možda bi onda slijedeće godine uzeo dodatne 17 cola felge, ali za sada možda ipak uzmem ove 225.

Cijena je cca 5000KN. Definitivno jeftinije nego prije 3-5 godina, jer tada su zimske u toj dimenziji bile oko 2000kn.


ccm

Moj savjet bi ti bio 15 cola celicne felge i 195/65 gume. Najjeftinija kombinacija. Guma ti je do 500kn, a felge nove cca 350kn, mada bi ih mogo bit problem naci.
16 colne gume su dosta skuplje (gledam recimo GY UG8, razlika je oko 250kn po gumi.
Ja imam 17 cola za ljeto i 16 cola za zimu, u performansama nisam primjetio razliku, osim sto su 16-ice udobnije. Al dobro, ja se ne naganjam, jer mi opcenito Bravo nije auto namjenjen za to, nego vise ko neka limuzina za kruzanje.
Ali to sve ovisi kak se vozis, dal ga tjeras do limita i dal ti je izgled na prvom mjestu.
Kolko sam skuzio, do sad nisi niti imao zimske gume, tak da skoro bilo koje da stavis ce ti biti bolje i sigurnije od voznje s ljetnima po zimi.
Sto se kise tice, ja imam Kleber HP2, koje bi isto trebale biti losije po mokrom. nisam imao nikakvih problema do sada sa drzanjem, ili kocenjem. Ali sve je to subjektivna stvar.
Nebu mene niko v mojoj koruzi...

Apolon

Slažem se sa ccm-om. Za zimske uslove najbolja je što "manja" guma. Naravno tu je i cijena a i bolja udobnost. Za dvije 17-ke možeš kupiti četiri solidne 15-ke koje će se bolje ponašati po snjegu.
Sa druge strane ako kupiÅ¡ zimske 17-ke, onda ih možeÅ¡ kombinovati sa postojećim ljetnim a i auto izgleda kako mu dolikuje tokom cijele godine  :)
Ipak bih se odlučio za 15-ke na čeličnim felugama jer prošle dvije zime je snjeg bio do pojasa :)
A onda računaj i na ratkapne  :papa:

get

Iako nisam siguran dal 15 cola mogu na moj. Znam da je netko prijavljivao problem sa grebanjem (al ne znam jel to sa orig čeličnim ili ne) zbog veće kočione čeljusti ili tako nešto.

Nekako si msilim sada ubosti 225, pa do proljeća možda naći na ebay-u orig felge isto 17 i na njih stavit ljetne.

Jer ako pogledamo, na zimskim se vozi 4-5 mjeseci, pa mi i nema smisla biti na čeličnim, a već imam auto na alu felgama.

Ipak je to Talijan i treba izgledati kako spada :D


Ali kako sam 95% u Zagrebu, malokad se može voziti po snijegu. Do sada sam to obavljao sa SportContact3 UHP ljetna guma, prve dvije sezone s lakoćom, dok slijedeće 3 sa velikim oprezom.

Radi izgleda i valjda boljeg držanja po mokrom, rekao bih da je tu u prednosti šira guma, ili se varam?!


get

E da, i ako netko zna gdje je OK kupiti gume.

Malo gledam, glupo mi je dat za gume preko 4000 kuna, i onda me još traže za balans i montažu.


ccm

Pa na mokrom je isto bolja uza guma, kaj ne? Zbog akvaplaninga? Ali dobro, nije ni bitno. Ak je do izgleda, onda nemamo kaj raspravljat :)
Inace, ja sam zadnja 2 kompleta guma kupil kod Furlana u SLO i isplatilo mi se, ali dosta ovisi o dimenziji i gumi. Neke se ne isplati kupovat tamo.
Ali ovo je skupa dimenzija, pa tvoj budzet izgleda malo nategnuto. Imas Yokohamu Winter Drive po 915kn. Nokian WRA3 je 1134kn. GY UG8 je 1200kn.
Kod nas ima nekih akcija u Molydonu, al pitanje je koliko imaju na zalihi. Recimo Toyo SP 953 po 900kn.
Sve ostalo leti preko 1000kn.
Nebu mene niko v mojoj koruzi...

get

Ne ne, za gume ću dati sa balansom max do 5000KN al komentiram da je glupo da i meni oće uzeti za balans i montažu lovu, a dajem im preko 4000KN.

Jer marža je u postotku vjerojatno ista.

Znači, za gume ću dati do 5000kn sa montažom i balansom . . .


Gemist Nino

Ja imam 15-ice zimske i nikakvih problema,nigdje ne struže i sve 5 već evo 6 godina,kupio sam u vulkalu prije tri tjedna dunlop wintersport4d,platio ih 457kn komad,guma je stvarno dobra,po kiÅ¡i drzi hebeno,a i ima dosta visoke rezultate po testovima,meÄ'u prvih 5 je mislim!!

ccm

Eto. I jos crne felge bez ratkapa, i meni to zgleda cist dobro. Em usparas na gumama, em usparas na montazama i demontazama, em cuvas felge od soli i vozis se sigurnije i udobnije.
Jer po zimi auto ionak nije nekej za gledat kad je stalno zmazan i nije bas za neko sminkanje po vani.
Ali ponavljam, to je moje subjektivno misljenje
Nebu mene niko v mojoj koruzi...

gt3

ja sam uz auto dobio celicne felge i gume 205/55/16 pa sam kupio alu felge, a na celicne stavio zimske. Alu sam uzeo kod Furlana, izasle su me oko 55 eura (kad sam vraio DDV) nije bio veliki izbor, zbog ETa, ali zadovoljan sam.

marloz

uzeo prošle godine 4 čelične felge od 15 cola i stavio na njih Sava Eskimo S3 185/65/15 i sasvim sam zadovoljan... ni slučajno 17 colne zimske ... prijanjanje će ti bit strašno bit ćeš ko na skijama

get

Pa i inisam baš siguran. Do sada sam snježnu vožnju obavljao na Continental SportContact3 :D

Računica mi je jasna. Da sada uzimam gume + 16 cola felge ispadne me 5000kn, a toliko ću dati i za 17 cola gume . . .

Pa ako bude sreće i para do slijedeće zime upecati povoljno 17 cola felge i amen.

To se može i gledati sa aspekta da do sada uopće nisam imao drugi set, a da sam ga imao već bi morao kupiti drugi set guma . . .

Nešto poput ovoga :D

http://www.ebay.com/itm/CERCHI-IN-LEGA-NUOVI-FIAT-BRAVO-NUOVA-MISURA-17-/271324298749?pt=Cerchi&hash=item3f2c303dfd#shpCntId

+100â,¬ shipping

a i ne moram

Puntigamer

#14
Ja isto tako imam sad GY asimetric 2 225/45/17 al i čelićne felge od 16" na koje će ići najvjerojatnije Alpin 4 u dimenziji 205/55/16 , iz iskustva znam da mi je ipak bolje imati "višu" zimsku gumu. E da felge su crne baš kao i Bravo 😃

Poslano sa mog HTC One