Kako se računa veća dimenzija guma?

Autor Echo, 11 Rujan 2017, 14:55:01

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Echo

Uz standardne dimenzije guma koje su išle na auto, kako recimo izračunati neku drugu dimenziju koja se stavi na auto? Npr imaš 195/55 R15 i ta je dimenzija skupa, staviÅ¡ 195/50 R15... i tih 5% razlike ulazi unutar 2,5% tolerancije na pokazivaču brzine u odnosu na neku XY dimenziju od 14 cola koja je tvornički. Probao sam neke kalkulatore na netu ali mi nije baš najjasnije. Ja sam se uvijek vodio onom cm šira i coll veća guma i ne više od 2 cm od standardne i ne više od 2 colla veće. Pa sam recimo na kalkulatoru vidio da 195/65 R15 ima isti prijeđeni put po jednom okretaju kotača kao i 225/45 R17.

Nemam sad neki konkretni primjer auta za koji bi računao, nego me čisto zanima ako se upustim u kakav projektić kada nabavim traženi Bravo kako da si izračunam što bi mi iz¡šlo na auto a da se može upisati. Nije da se hoću praviti pametan na tehničkom, nego imam tolerantne djelatnike stanice za tehnički pa sam tako već prije koju godinu na C3 1.4 upisao 16 i 17 colla felge, razveselio novog vlasnika da radi od auta što hoće a tvornički nije mogao preko 185/60 R15 staviti xD

Uglavnom, tada su mi rekli tu ''filozofiju za cm i colle'' i da ako je unutar 2,5% u odnosu na tvorničku kalibraciju pokazivača brzine da će mi upisati.

draĹžen.os


Echo

E hvala, ovi nisu bili nešto detaljni i rezultati mi nisu bili previše razumljivi.

topolino

ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Echo


dinko1981

Nece ti vise nitko upisat nista sta nije tvornicki predvidjeno za pojedini model, bez obzira ako je i razlika manja od 2.5%, ali tad mozes napravit "mali" atest za gume. Prosla su vremena kad se uz dobru volju i razumjevanje djelatnika na tehnickom moglo upisat sve i svasta

Echo

Mislim da se pod tolerantne razumije Å¡to se misli  :ok1:

dinko1981

Frend mi je nedavno bio na tehnickom gdje imao "tolerantnog" kontrolora koji ga je pustio da prodje tehnicki ali mu nije upisao dimenziju guma koje je imao na autu usprkos toj famoznoj toleranciji od 2.5 %, a i drugi ljudi imaju ista iskustva u zadnje vrijeme

ccm

Koliko ja znam, upisat ce ti ono sto je proizvodjac homologirao za taj auto. Nista vise ako ne odes na atest.
Ja imam i na Alfi i na Seatu upisano sve moguce, al to sve je iz manuala za taj auto, nema nekih divljih dimenzija.
Recimo za Alfu nemam 18-ice upisane, mada su dolazile na GTA i jos nekim opremama cini mi se, ali ne i sa ovim motorom.
Sjecam se davno, na Bravu, da sam na "prevaru" upisao 18-ice. Zato jer je u manualu od Fiata pisalo da dolaze serijski 18-ice, sreca pa ovaj na tehnickom nije bas gledal previse i nije imal novog Brava u svojem katalogu, pa je kopiral tu stranicu iz manuala i prilozil tamo i upisal mi gume. A da je pogledal malo bolje, videl bi da pise da se 18-ice na Bravu mogu naruciti samo iz tvornice, jer je letva volana drugacija....

Tak da eto, ak naletis na nekog, mozda ce ti upisat nesto. Ali jako tesko vise...
Nebu mene niko v mojoj koruzi...

Multijet

Da,susjed mi radi na tehničkom i upisuju samo ono Å¡to je proizvoÄ'ač homologirao, za ostalo atest
0989739290

topolino

Ja sam na mojem upisao 175/65R14 iako u hr manualu ih nema, ali posto dobis dva manuala sa autom hr i en (drukciji su) upisao sam 14' jer su isle za neka "bolja" (bogatija) trzista. U hr postoji samo dva motora 1.3/1.5 12V i.e. dokle en ima jos i 1.3 12V carburator i 1.5 16V i.e.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Echo

Nije baÅ¡ iz priručnika, dogovorili smo se jer se znamo. Napravio mi uslugu Å¡to da kažem, iÅ¡le su gore. Napominjem bilo je i pred možda viÅ¡e od par godina, četiri pet, ne sjećam se točno, uglavnom joÅ¡ nismo uÅ¡li u uniju hh pa da malo odem i u offtopic, auto je doÅ¡ao iz Slovenije od roÄ'akinje, benzinac 1.4 54 kW, na homologaciji upisali da je dizel 1.4 50 kW a na tehničkom kada sam bio i ekotest je proÅ¡ao u crveno samo smo se pogledavali poznanik, Å¡ef stanice za tehnički pregled i ja jer je auto bio besprijekoran, ni 60 tisuća km, servisna knjiga od prvog dana i svake godine mali servis, svake dvije veliki... dogodi se greÅ¡ka, kao i dogovor... niÅ¡ta nije crno bijelo... prijatelj je kupio Mitsubishi Eclipse, imao je sve atest za sportski ovjes, 17 cola felge, itd. Mjenjao prometnu, upisano bilo 215/45 R17, ovi upisali zabunom 40 i sad se može poklopit po glavi jer guma koÅ¡ta ko svetog petra kajgana a jednu je već kaznu dobio zbog tih 45 a piÅ¡e u prometnoj 40... da li je kasnije rijeÅ¡io i kako je zavrÅ¡ilo ne znam, ali uglavnom prijaÅ¡nji vlasnik je imao atest za tu dimenziju i u staroj prometnoj su bile upisane...

Sebi sam konkretno gledao za Bravo i Mareu, recimo Bravo ide od 185/60 R14 i na 195/45 R16 ima 0,74% odstupanja, do Marea ide 185/65 R14 i na 205/40 R17 je razlika 0,05%. Za izračun sam gledao najmanju tvorničku dimenziju (izuzev onih 175/65 R14 za Bravo i 175/70 R14 za Mareu). Gledao stranice Michelina, Fulde, Pirellija, na OZ Racing konfiguratoru... Može biti da neke dimenzije nisu kod nas dolazile tvornički ili su bile različite za druga tržišta. Pri izračunu je uzeta u obzir i visina i širina felge i offset uz dimenzije. Po meni, za ovih 0,05% nije vrijedno spomena rasprave. Nije po zakonu, ali kada bi se svi držali zakona pola nas ne bi vozilo ništa osim čeličana.