T-Jet Motorno ulje

Autor Puntigamer, 30 Studeni 2014, 13:22:15

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

get


Puntigamer

Interval promjene KPE ulja je 30k km ili svako 12 mjeseci a vidim da je praksa promjena KPE ulja na 10k km. Zašto? Zar ono nije toliko skupo baš zbog tog dužeg intervala izmjene i stabilnosti?!

i još nešto što me kopka...kad auto troši ulje cca 1,5lit na 10k km a što je više nego u granicama tolerancije, jeli tada uopće potrebna izmjena ulja ili je samo dovoljno promijeniti filter?!

get

Izmjena ulja ti prvenstveno ovisi o eksploataciji vozila.

Grubo pravilo je (kako piše upotstvo) ako radiš veću godišnju kilometražu, onda može 2 godine ili 30 000km, što se prije dogodi. Manja kilometraža, recimo do 10 000 km, znači izmjenu 1 godišnje.

To je samo podjela, ali logika je jasna. Ako si u godini dana napravio malu kilometražu, recimo gradsku, gdje je kilometraža zanemariva, ali svaki dan voziš vozilo, imaš puno hladnih startova, gdje se ulje najviše troši gubi svoja svostva uslijed rada pod čokom, stalne kondenzacije itd.

Po meni se trebaš ravnati prema svojim relacijama i učestalostima paljenja vozila.
Meni je pretežito kratka vožnja, gradska, i ulje mijenjam 1 godiÅ¡nje, Å¡to ispadne izmeÄ'u 7000 i 10000 km.

Vezano za nadoljevanje, da time si obnovio ulje pa ti se svodi skoro da možeš izmijeniti samo filter ulja. Ali ja bi prije vidio zašto toliko ulja troši. Da li se radi o KPE? Ili ti možda uliju neko drugo ulje.

Ja sam do sada samo jednom morao nadoliti 1dl ulja, iako nisam niti trebao, ali kako sam išao na autocestu, reko da ne usfali :)

Puntigamer

Jedna od bitnih karakteristika KPEa je u tome da dobro podnosi hladne startove i da postojano vrsi svoju ulogu. Sad je tu samo stvar kondezacije koja je rijesena sistemom povrata uljnih para. Po svemu sudeci KPE je vrlo postojano motorno ulje.
Konkretno moja godisnja kometraza je cca 25-30k km i bilo bi glupo raditi izmjenu ulja na 1/3 proracunatog intervala izmjene, mislim da je to samo bacanje novaca.
Konkretno meni na 1000km potrosi cca 1-2 dcl ulja, zavisi koliko imam autoputa. A zasto trosi i di ..... to ne znam, kazu da je to prihvatljiva potrosnja.


natipkano tapatalkom na jednom


get

Pa ti nemaš kaj razmišljati. Mijenjaj ga jednom godišnje i to je to.


Mike20

Evo Castrol Magnatec 5w40 C3 u Metrou 55kn/l pa ak netko želi probati

dankozg

Citat: Mike20  u 27 Ožujak 2015, 09:30:06
Evo Castrol Magnatec 5w40 C3 u Metrou 55kn/l pa ak netko želi probati

Dobra prilika!

A tko misli da Liqui moly ili Aral s potrebnim specifikacijama ne valjaju, neka koriste ono što misle da je dobro. Nitko nas na vrsti ulja ne može prisiliti.

156 sp1 rosso

Citat: dankozg  u 29 Ožujak 2015, 20:52:05
Dobra prilika!

A tko misli da Liqui moly ili Aral s potrebnim specifikacijama ne valjaju, neka koriste ono što misle da je dobro. Nitko nas na vrsti ulja ne može prisiliti.

Liqui moly je odlično ulje. Sami vrh.
....i tata bi sine...

156 sp1 rosso

....i tata bi sine...

ilija.r

Ja isto koristi liqui moli.odlican.doduse na 1,4 16v
only FIAT

156 sp1 rosso

Nastavljam sa k.p.e  77 kn.lit.
....i tata bi sine...

AntonioK

Citat: 156 sp1 rosso  u 31 Svibanj 2017, 10:50:21
Nastavljam sa k.p.e  77 kn.lit.
...a di to ima po toj cijeni?
Ja sam platija skoro duplo po litri

156 sp1 rosso

Citat: AntonioK  u 31 Svibanj 2017, 12:08:40
...a di to ima po toj cijeni?
Ja sam platija skoro duplo po litri
Grandoil na njuski.....covjek mi je rekao da mu sutra dolazi.....ostavio sam mu broj pa ce mi sutra dostaviti ili cu sam podici. Mozda danas pretace iz velike bacve u razne kanistre za sutra :laughing-smiley-001: Budem javio kak je proslo.
....i tata bi sine...

Mike20

 :haha7:

Pa pitaj ga dal ide još jeftinije ak uzmemu tu cijelu bačvu s koje pretače.

Stvarno jeftino. Redovna cijena je 130+kn bez popusta

Stilo M

PRODAJEM DIJELOVE ZA FIAT STILO 3V /5V/MW
https://www.njuskalo.hr/korisnik/car-parts001